Chąśba - Katarzyna Puzyńska - audiobook

Chąśba audiobook

Katarzyna Puzyńska

4,0

53 osoby interesują się tą książką

Opis

Co mają wspólnego zrzędliwy starzec z drewnianą nogą (który jest tylko zwykłym katem), niezbyt potężnej budowy chłopak (który do wszelkich przygód ma dość ambiwalentny stosunek) oraz pewna pyskata dziewczyna (która posiada, co prawda, znamię w kształcie śnieżynki, ale absolutnie nie jest ściganą przez wszystkich, żeby ją spalić na stosie i utopić, boginką zimy Marzanną)? Otóż ta trójka nie ma ze sobą absolutnie nic wspólnego. Kto jednak słyszał o tym, by Rodzanice tak przędły nić życia, aby komukolwiek cokolwiek ułatwić? Zamir, Strzebor i Mora muszą zjednoczyć siły we wspólnej sprawie, choć tak naprawdę nie znają nawet celu swojej wędrówki, a za wskazówkę mają jedynie niezbyt zrozumiałą przepowiednię wołchwa.

Ze świątyni w grodzisku wykradziona zostaje tarcza powierzona mieszkańcom przez Jarowita, znanego ze sporego (i dość krwawego) temperamentu boga wojny i wiosny. A zbliża się wiosenna równonoc, zostało więc dosłownie kilka dni na odzyskanie zguby i zażegnanie niebezpieczeństwa. Jakby tego było mało, odnalezione zostaje ciało kobiety. Najwyraźniej została zamordowana. Rozpoczyna się poszukiwanie związku jej śmierci z nagłym wyjazdem i dziwną obietnicą, której złożenie wymogła na mężu. W lesie znajduje się odmieniec - chromy chłopiec. Czy to on zmieni losy grodziska? A może nawet całego Królestwa? Jeszcze tego nie wiesz, ale to ty zdecydujesz, oczywiście na tyle, na ile bohaterowie ci pozwolą! Tylko uważaj, bo w bezkresnym lesie czai się Leszy. No i jeszcze banda stolemów, ale kto by się przejmował olbrzymami cztery razy większymi od człowieka. Tak czy inaczej, wiadomo jedno - topór wszystko zakończy.

Znakomita autorka kryminałów tym razem prezentuje nam fantasy - i to w stylu starosłowiańskim. Jednak nawet w takiej scenerii mamy klasyczne kryminalne zagadki: znalezione w dziwnym miejscu zwłoki, kradzież cennego artefaktu, licznych podejrzanych i nieoczekiwane rozwiązanie. Do tego polityczne intrygi, interwencje istot magicznych różnych klas i różnej mocy (niekoniecznie skuteczne), walki, miłość... I nie każdy jest tym, kim się wydaje. Do tego potoczysty, wciągający język i konstrukcja będąca gawędziarską formą hipertekstu. Polecam.
Piotr W. Cholewa

Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) - z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega i zajmuje się swoim czworonożnym stadem - psami i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i metal. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest weganką.

"Chąśba" to jej pierwsza powieść fantasy, choć kocha ten gatunek całym sercem. Oprócz tego jest autorką kryminałów oraz książek non-fiction. Lipowska saga to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Prawa do publikacji powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. Z kolei reportaże Puzyńskiej - "Policjanci. Ulica", "Policjanci. Bez munduru" i "Policjanci. W boju" przedstawiają służbę funkcjonariuszy Policji od zupełnie innej strony, niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.

W 2019 roku wspólnie z Fundacją wydawnictwa Prószyński i S-ka przeprowadziła z sukcesem I charytatywną akcję #NIEBIESKIM, z której dochód został przekazany Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Z okazji jubileuszu stulecia Polskiej Policji za książki "Policjanci. Ulica" i "Policjanci. Bez munduru" otrzymała od Komendanta Głównego nagrodę w kategorii "Policja w literaturze".

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 9 godz. 40 min

Lektor: Leszek Lichota

Oceny
4,0 (43 oceny)
17
12
11
3
0
Sortuj według:
IceFlowers

Całkiem niezła

Chąśba dawniej znaczyła napad bądź rozbój, albo po prostu kradzież. Określało to, to czym zajmowali się chąśnicy. Chąśba to także tytuł najnowszej książki Katarzyny Pużyńskiej. Powiem szczerze, że nie planowałam przeczytania tego tytułu. Chodziło jednak za mną samo słowo "chąśba" i spontaniczne udałam się do sklepu po ową książkę. Kolejnego dnia autorska zapraszała do zakupu charytatywnego Chąśby z silikonowymi bransoletkami #LIPOWO oraz KOPP NA SZCZĘŚCIE. Tym sposobem stałam się szczęśliwą posiadaczką dwóch egzemplarzy. W książce znajdziemy podział na gawędy i anegdoty. Jest tam też mnóstwo drogowskazów odsyłających z głównej historii do anegdoty i z powrotem. Jak dla mnie to sama historia w sobie nie jest zła. Mamy tutaj pomieszanie fantasy z kryminalną historią. Jednak skacząc od gawędy do anegdoty można się w całej historii trochę pogubić. Sprawy nie ułatwia to, że wszystkie wydarzenia poznajemy z punktu widzenia różnych postaci. W momencie kiedy zaczyna naprawdę coś się dziać i ws...
00
Zielonooka_krk

Całkiem niezła

zapowiadało się bardzo ciekawie a skończyło przeciętnie
00
Nadia1979

Nie oderwiesz się od lektury

Nie można się oderwać🙂
00
Vrede

Nie oderwiesz się od lektury

O bogowie, jakie to było dobre!!!! Zamiast oceniać powiem jak się czułam w trakcie tej lektury. Przeniosła mnie w czasie do wieku nastoletniego, kiedy odkryłam Wiedźmina - te emocje, zachwyt i chęć wejścia do tego świata. Jednocześnie jest tu też wszystko to co uwielbiam w twórczości Katarzyny - postacie, które się czuje i w nie wierzy, skomplikowane i autentyczne relacje, wnikliwa obserwacja gatunku jakim jest człowiek oraz rewelacyjna zagadka (a nawet wiecej) do rozwiązania. I do tego czyta Leszek Lichota - czy można chcieć więcej? W sumie można i mam zamiar ta zachciankę spełnić, czyli zaraz zaopatrzyć się w wersję papierową! :) Oj, jak mi dobrze...ta książka to idealna terapia na tzw listopadzicę!
00
kasiainka

Z braku laku…

Nie porwała mnie nowa odsłona autorki... niestety odkładam książkę z niemałym rozczarowaniem.
00

Popularność