#TataTeżCzyta

Artur Wasilewski 21.08.2023

Po raz kolejny Fundacja Powszechnego Czytania wykonała kawał dobrej roboty, organizując akcję pod hasłem #TataTeżCzyta. Niby oczywista oczywistość, ale nie oszukujmy się – mimo wielu pozytywnych społecznych zmian, zachodzących w ostatnich latach, ciągle warto przypominać i promować obecność obojga rodziców w życiu dziecka. Obecność wyrażoną również poprzez wspólne odkrywanie literackich perełek. 

Zachęcamy zatem i my do szerzenia tej propagandy, bo kto nam pomoże, jak nie Wy, czyli najlepsza czytelnicza społeczność pod słońcem? Szczególnie teraz, gdy wakacje się skończyły, przez co dramatycznie skrócił nam się wszystkim czas, jaki możemy poświęcić na wspólne aktywności z naszymi pociechami.

Przedszkole, szkoła, codzienne obowiązki to prawdziwy tor przeszkód, a pokonywanie go często sprawia, że nie mamy nawet chwili, żeby znaleźć czas nie tylko na lekturę, ale nawet znalezienie ciekawych tytułów. Podrzućcie zatem (nie)czytającym ojcom kilka rekomendacji, dzięki którym spędzą więcej czasu z dziećmi. Czy to śmiejąc się wniebogłosy, czy to rozmawiając o jakże realnych problemach, poruszanych na kartach książek, a dotyczących zarówno młodszych, jak i tych nieco starszych osób.

Jak bowiem słusznie zauważa Fundacja Powszechnego Czytania, wspólne odkrywanie literatury nie musi wcale kończyć się w momencie, gdy młody człowiek umie już czytać samodzielnie! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi polecajkami na rodzinne czytanie i, jak już człowiek się zmęczy lub np. musi zawieźć dziecko na trening lub urodziny koleżanki, wspólne słuchanie.

#TataTeżCzyta – nasze rekomendacje

Wiadomo, że czytanie dziecku warto zacząć wcześnie. Idealnie nada się do tego Z żartem i śmiele o moim ciele, czyli zbiór ciepłych, zabawnych i ciałopozytywnych wierszy o częściach ciała. Ulubionym wierszykiem wszystkich dzieci jest podobno zdecydowanie ten o pupie. Polecamy szczególnie dla maluchów w wieku 1-3 lata.

Tym nieco starszym, już wieku wczesnoprzedszkolnym, proponujemy m.in. Historyjki dla małych uszu. To przyjazne i pouczające opowiadania, których z pewnością wysłuchają wszystkie tytułowe małe uszy. O gwiazdce z nieba, która miała spełnić marzenie motyla cytrynka. O orle, który uczył się fruwać. O osach, które nie mogły zrozumieć, dlaczego trzmiel ma tylu przyjaciół. O nowych zabawkach szczurka Chrupka. O kotku, który się przekonał, dlaczego warto się uśmiechać.

Prawdziwie Twardy orzech do zgryzienia mamy dla przedszkolaków starszych grup. Zbiór ten pełen jest historii o sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu dziecku, a łączy je jedno: trzeba się zmierzyć z problemem. Czasem jest to lęk przed szczepionką albo zasypianiem w ciemnym pokoju, innym razem nie można sobie poradzić ze złością lub niską samooceną. Kolejny tytuł, który świetnie sprawdzi się jako pretekst do rozmowy o tym, co ważne w codziennym życiu.

Na pograniczu przedszkola i szkoły mamy dla Was książkę, którą sami wydaliśmy (tym bardziej możemy polecić, a co). Opowieść o niezwykłej szajce, na którą składają się psi ratownik górski, z rodowodem do czwartego pokolenia, w stanie spoczynku (choć nie odpoczynku), dwa koty za płoty, bezzębny gryzoń gwarzący gwarą, gęś, trudna do rozszyfrowania kura i szajka kopytnych zza wschodniej granicy. A, i jeszcze papuga w góralskim serdaku. Mieszkańcy Chaty pod Wierchami to prawdziwa mieszanka wybuchowa!

Pytania… chyba każdy rodzic zalewany jest nimi codziennie. Jak można pogodzić się z faktem, że się urodziło psem, a nie dajmy na to…kurką? I co zrobić w sytuacji, kiedy wymarzony dom jest już zamieszkały przez…Królową? Co w końcu oznacza pomarańczowa walizka? Czym jest prawdziwe uczucie? Jak pokonywać różne strachy, co to mają wielkie oczy? I ogólnie – jak żyć…dowiecie się z pełnych humoru historyjek dla Małych i Dużych, bo przecież Jak jest – opowie Wam pies!

A gdy już przyjdzie czas na szkołę… Będzie to m.in. mierzenie się z lekturami, które nie wszystkim przypadną do gustu. Ale od czego są… książki (i wcale nie chodzi o opracowania) i Policja Literacka? Doktor Lektur jest błyskotliwym detektywem, chwytającym się każdego ciekawego wyzwania. Jego partnerka Jessica LaFemme to młoda funkcjonariuszka o feministycznych poglądach. Oboje należą do Policji Literackiej i reprezentują na wskroś współczesny punkt widzenia, choć przenoszą się do przeszłości, by badać sprawy związane z bohaterami szkolnych lektur. Ich pierwsza sprawa dotyczy Stasia i Nel…

To oczywiście tylko niektóre tytuły, po które warto sięgnąć. My jedynie podpowiadamy, kierując Waszą uwagę na kolekcję #TataTeżCzyta, ale śmiało buszujcie po naszych półkach i wybierajcie najciekawsze książki do wspólnego odkrywania!