„Nie ma” Mariusza Szczygła z podwójną Nike 2019

Artur Wasilewski 07.10.2019

Mariusza Szczygła miłośnikom dobrego reportażu, a nawet po prostu dobrych tekstów, przedstawiać specjalnie nie trzeba. Człowiek instytucja. Znany jako Czechofil, gawędziarz (w sumie jedno z drugim nieźle się łączy), doskonały słuchacz, reporter i reportażysta, wydawca. Do tego wszystkiego, od wczoraj, podwójny laureat Literackiej Nagrody Nike 2019 r. Nie ma, bo ten właśnie tytuł został nagrodzony, zyskał uznanie zarówno jury, jak i czytelników, pozostawiając w pokonanym polu pozostałych autorów i tytuły nominowane do Nike 2019.

Czym jest Nie ma? Zbiorem opowieści, których bohaterami są rozmaici ludzie. Pochodzący z różnych światów, na innych etapach życia, mających inne marzenia i oczekiwania. Łączy ich to różnie doświadczane nie ma, ale i osoba autora, po raz kolejny potrafiącego nie tylko słuchać (a dzięki temu wydobyć z ludzi to, co najciekawsze, choć często głęboko skrywane), ale i pięknie ubrać wszystkie historie w całość. Nie ma, a jest.

Nike dla Mariusza Szczygła to niezła okazja by przypomnieć rozmowę, którą kilka miesięcy temu w Prologu odbyliśmy z autorem w związku z premierą Nie ma. Zachęcamy do obejrzenia, ale przede wszystkim do sięgnięcia po nagrodzoną książkę.

 

 

Kategorie: