Tess Gerritsen

Jeżeli spojrzeć na życiorysy autorów literatury popularnej poczytnych w ostatnich latach, można zauważyć, że współcześnie z pisaniem nadzwyczaj kompatybilny stał się zawód lekarza. Być może dlatego, że zarówno lekarz, jak i pisarz, żeby wykonywać dobrze swoją pracę potrzebują, do pewnego stopnia, podobnych kompetencji; muszą znać życie i widzieć je w całej jego złożoności. Zawody medyczne to też zawody, w których zbiera się naprawdę różnorodne, często trudne, doświadczenia, domagające się niekiedy jakiejś formy sublimacji. W Polsce piszą bestsellerowe książki Katarzyna Berenika Miszczuk i Ałbena Grabowska, praktykujące lekarki. A na amerykańskim rynku wydawniczym najsłynniejszą lekarką wśród literatów jest zapewne autorka międzynarodowych i znanych na całym świecie thrillerów, Tess Gerritsen.

Doktor Tess Gerritsen

Zanim zaczęła na pełny etat pisać książki, Tess Gerritsen, wraz z mężem (również lekarzem) praktykowała medycynę w Honolulu na Hawajach. Dopóki jej literacka twórczość była jedynie hobby, dzieliła swój czas między tworzenie kryminałów romantycznych, a pracę zawodową. Bo początkowo pisała Tess Gerritsen kryminały romantyczne, a dopiero później dała się poznać jako autorka trafiających na szczyty list popularności thrillerów. I to właśnie thrillery medyczne Tess Gerritsen uczyniły sławną.

Seria Rizzoli i Isles Tess Gerritsen

Jako że to cykle powieściowe najczęściej są trampoliną do masowej popularności i sukcesu sprzedażowego, w zasadzie każdy autor literatury popularnej ma w swoim dorobku serię książek, które zapewniły mu szerokie grono wiernych czytelników. W przypadku Tess Gerritsen cykl o Jane Rizzoli i Maurze Isles jest takim właśnie autorskim znakiem firmowym. Do tej pory ukazało się 12 tomów tej serii i wszystkie zostały przetłumaczone na język polski. Książki Tess Gerritsen o idealnie dopełniającym się duecie, w składzie detektyw wydziału zabójstw i patolog sądowa, od ponad 15 lat cieszy się zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Obie kobiety wspólnymi siłami rozwiązują kolejne zagadki kryminalne i tropią morderców grasujących w Bostonie. A że Boston wielkim miastem jest, to i fala zbrodni bywa niekiedy niczym tsunami, więc na brak zajęcia z pewnością nie narzekają. Jak to w przypadku często duetów bywa, ich oś konstrukcyjną stanowi kontrast między partnerami. W cyklu o Jane Rizzoli i Maurze Isles Tess Gerritsen również korzysta z takiego modelu. Rizzoli, jak wskazuje nazwisko, ma typowo włoski temperament, natomiast zrównoważona Isles jest jej przeciwieństwem. A te, jak wiadomo, nie tylko się przyciągają, ale i zapewniają nieustanną dynamikę.

Partnerki. Ekranizacja serii Rizzoli i Isles Tess Gerritsen

Sukces literacki często skutkuje próbą jego powtórzenia w materii filmowej. Również książki Tess Gerritsen serii o Rizzoli i Isles miały duży potencjał ekranizacyjny, który aż prosił się o wykorzystanie. W ten sposób z książki Rizzoli i Isles przeniosły się na mały ekran. Ich przygody posłużyły za kanwę serialu Partnerki, który miał aż 7 sezonów, co najlepiej świadczy o tym, że twórcom udało się nie stracić klimatu książek Tess Gerritsen.

Inne bestsellerowe książki Tess Gerritsen

Trzeba stwierdzić, że wśród kilkudziesięciu tytułów autorki, trudno doszukać się książki Tess Gerritsen, która byłaby klapą wydawniczą. Oceny, jakie wystawiają jej twórczości czytelnicy i czytelniczki w najważniejszych serwisach dla miłośników książek zawsze plasują się w wyższych rejestrach skali. W serwisie Goodreads żadna z powieści Tess Gerritsen nie ma oceny niższej niż 3 w pięciostopniowej skali. Gdy spojrzymy na nasz Lubimyczytać, widać, że również w Polsce autorka jest bardzo ceniona, szczególnie za serię Rizzoli i Isles. Wśród polskich tłumaczeń aż 6 pierwszych pozycji na liście najwyżej ocenianych w Lubimyczytać to tomy składające się na ten właśnie cykl – Dolina umarłych, Sobowtór, Chirurg, Umrzeć po raz drugi, Sekret, którego nie zdradzę i Autopsja.

Nowa książka Tess Gerritsen

Na 2019 rok zapowiadana jest nowa książka Tess Gerritsen, The Shape of Night. Bohaterka powieści Ava Collette, obwiniająca się za straszliwą tragedię, chcąc zerwać z przeszłością i odzyskać spokój ducha, wyprowadza się z Bostonu i osiada w domku na odludziu gdzieś w stanie Maine. Oczywiście sielanka nie trwa długo. Już wkrótce przekonamy się, co spotka Avę w ulubionym stanie Stephena Kinga.