Sylvia Day

Bestsellerowa amerykańska pisarka. Autorka poczytnych romansów erotycznych, najbardziej znana z serii Crossfire. Swoje książki Sylvia Day sprzedaje w milionowych nakładach na całym świecie. Jej powieści regularnie okupują najważniejsze listy bestsellerów tj. New York Times i USA Today i dostępne są w 41 wersjach językowych.

Sylvia Day urodziła się w 1973 r. w Los Angeles w 1973 r., dorastała w hrabstwie Orange, a później przeprowadzała się do Monterey i Oceanside. Aktualnie mieszka w Las Vegas, ale często odwiedza Nowy York, który jest jednym z jej ukochanych miast i gdzie bardzo dobrze jej się pisze. A co jak co, ale książki Sylvia Day pisze z wielką skutecznością. Przez ostatnie kilka lat jej powieści znajdowały się na szczycie list bestsellerów w blisko 30 krajach oraz sprzedały się w dziesiątkach milionów egzemplarzy, co czyni ją jedną z najczęściej czytanych autorek na świecie.

Mimo, że Sylvia Day książki wydaje z dużą częstotliwością, potrafi znaleźć czas również na inne projekty oraz działalność w stowarzyszeniu Romans Writers of America, którego była nawet 22 Prezesem. W 2015 r. pisarka wystartowała z Beyond Words, cyfrowym magazynem lifestajlowym. Ponadto autorka wiele podróżuje, prowadząc różnorodne warsztaty i występując jako panelistka na konferencjach i eventach branżowych tj. RT Book Lovers Convention, Romance Writers of America's National Convention i Comic-Con. Za swoje książki Sylwia Day została doceniona także wieloma nagrodami, m.in. RT Book Reviews Recenzent's Choice, National Readers 'Choice Award oraz licznymi nominacjami do prestiżowej RITA® of Excellence Romans Writers of America oraz Goodreads Choice Award dla najlepszego autora.

Sylvia Day i Gideon Cross

Chociaż w swojej bibliografii pisarka ma już kilkadziesiąt tytułów, w Polsce znana jest przede wszystkim jako autorka cyklu Crossfire, erotycznych powieści nawiązujący nieco stylistyką do równie bestsellerowych fabuł o Christianie Greyu autorstwa E. L. James. Pierwszą część historii gorącej i namiętnej miłości pięknej Evy oraz nieprzyzwoicie przystojnego milionera Gideona Crossa pt. Dotyk Crossa Sylvia Day jako ebook opublikowała samodzielnie wiosną 2012 r. Już latem książka został wydana ponownie w wersji papierowej przez Berkley Books i okazała się gigantycznym sukcesem. W związku z tym, w październiku 2012 r. w ręce czytelniczek oddała Sylvia Day Płomień Crossa, kontynuację opowieści o pogmatwanej relacji Evy i Gideona. Oba tytuły tylko do końca 2012 r. sprzedały się (w wersji anglojęzycznej) w ponad 5 milionach egzemplarzy. Oczywiste więc było, że seria będzie miała dalszy ciąg. W 2013 r. opublikowała Sylvia Day Wyznanie Crossa, trzecią fabułę cyklu, a rok później czwarty tom serii pt. wybór Crossa. W 2016 r. natomiast ukazała się zamykająca historię kochanków powieść pt. Tylko Cross. Sylvia Day, mimo że jej erotyki nieustanie porównywane były ze słynnym Greyem E. L. James, właśnie dzięki Crossowi stała się jedną z najbogatszych i najchętniej czytanych autorek na świecie. Nic dziwnego, że perypetiami Evy i Gideona szybko zainteresował się przemysł rozrywkowy. Początkowo książki Sylvii Day na ekran przenieść miała wytwórnia Lionsgate jednak ostatecznie projekt nie został zrealizowany i prawa telewizyjne wróciły do autorki. Inne książki Sylvii Day.

W podobnym klimacie, co cykl o Crossie, utrzymane są dwie inne powieści Sylvii Day: Euforia i Ekstaza. Jest to również romantyczna, pełna erotyki i zmysłowego napięcia, opowieść o burzliwym związku. Ona jest młoda i piękna, on przystojny, władczy i bogaty, i choć pisarka nie wychodzi specjalnie poza gatunkowy schemat (nowością jest tło polityczne), obie fabuły cieszyły się ogromną popularnością. Euforia ukazała się w 2013 r. Kontynuującą historię Jaxa i Gii powieść pt. Ekstaza Sylvia Day w ręce czytelników oddała już w następnym roku. W 2017 r. swoją premierę miał natomiast film Afterburn / Aftershock, adaptacja książek.

Poza oboma bestselerowymi cyklami, w swoim dorobku ma również Sylwia Day książki nie będące współczesnymi romansami czy erotykami. Jest ona bowiem także autorką romansów historycznych czy opowieści z dreszczykiem oraz szczyptą sensacji, np. pięciotomowy cykl Georgian, oprócz historii miłosnej, zawiera wątek kryminalny i połączenie to przez wielu fanów pisarki uznane zostało za niezwykle ciekawe i udane.