Robert Galbraith
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Robert Galbraith to pisarz, choć niezwykle popularny, to wciąż bardzo młody. Urodził się na początku drugiej dekady XXI w. a już ma w swoim dorobku 4 bestsellerowe powieści i współpracę przy scenariuszu wyjątkowo udanego serialu. Świat pierwszą szansę usłyszeć o pisarzu dostał w 2013 r., kiedy to wydał Robert Galbraith Wołanie kukułki, swoją debiutancką powieść. Jednak początkowo Wołanie kukułki przeszło praktycznie bez echa. Wyglądało na to, że kolejnej książki Robert Galbraith już prawdopodobnie nie napisze.

Robert Galbraith - cykl Cormoran Strike

Wszystko, w tym oczywiście pozycja Galbraith na rynku wydawniczym, zmieniło się wskutek przecieku dotyczącego prawdziwej tożsamości autora Wołania kukułki. Przeciek ujawnił mianowicie, że Robert Galbraith to pseudonim, pod którym ukrywa się nie kto inny, a J.K. Rowling – jedna z najpopularniejszych i najbogatszych pisarek w historii, która dotychczas sprzedała ponad pół miliarda egzemplarzy swoich książek o Harrym Potterze.

Jak się później okazało, decyzja pisarki o nieujawnianiu się, jak i wybór samego pseudonimu były świadomą i przemyślaną strategią. J.K. Rowling chcąc zadebiutować na rynku powieści kryminalnych z czystą kartą i dla pewności, że jej historie o zbrodniach będą się sprzedawać wyłącznie ze względu na ich walory, a nie dzięki renomie autorki, postanowiła, że w jej imieniu będzie pisał kryminalne książki Robert Galbraith. Imię Robert zostało mu nadane m.in. ze względu na sympatię do Roberta S. Kennedy’ego, natomiast Galbraith jest to nazwisko, które w dzieciństwie, z nieznanych jej samej powodów, chciała nosić sama Rowling. Plan ten jednak, choć przebiegły, zupełnie się nie powiódł.

Kiedy w księgarniach pojawiło się podpisane nazwiskiem Robert Galbraith Wołanie kukułki, zainteresowanie czytelników historią prywatnego detektywa, i jednocześnie weterana wojennego bez jednej nogi, Cormorana Strike, było bardzo umiarkowane. Pierwszy tom przygód, które przeżywał Cormoran Strike Robert Galbraith sprzedał w bardzo skromnym nakładzie. Bardzo szybko jednak, na skutek przecieku, na jaw wyszła prawdziwa osoba autora książki Galbraitha, co w jednej chwili zmieniło całą sytuację. Po zdemaskowaniu Rowling, Wołanie kukułki błyskawicznie wskoczyło na pierwsze miejsce sprzedaży Amazona i zostało światowym bestsellerem. Świetnie sprzedawały się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książki Galbraitha: ebooki i audiobooki.

Mimo, że jej tożsamość przestała dla kogokolwiek być tajemnicą, postanowiła J.K. Rowling kontynuować przygodę z Cormoranem w swoim alternatywnym, męskim, wcieleniu. I tak w 2014 r., rok po premierze inaugurującego cykl tomu, w ręce czytelników oddaje Robert Galbraith Jedwabnika, kontynuację perypetii gburowatego detektywa i jego uroczej, choć poturbowanej i rozdartej życiowo, asystentki Robin. W drugiej części zagadka kryminalna trzymała napięciu jeszcze mocniej niż w pierwszej, a i postaci głównych bohaterów zostały rozbudowane, nabrały kolorów i życia. Nic więc dziwnego, że szybko został Jedwabnik Roberta Galbraitha drugim bestsellerem.

Liczne, i coraz liczniejsze, grono wielbicieli książek o Cormoranie Strike’u niecierpliwie oczekiwało następnej części przygód swojego ulubionego bohatera. Tym razem autorka postarała się nie wystawiać ich cierpliwości na zbyt wielką próbę i już w 2015 r. wydała ponownie jako Robert Galbraith Żniwa zła, trzecią już odsłonę cyklu.

Choć było wiadomo, że seria będzie kontynuowana, długo nie była znana data premiery kolejnej, czwartej, książki Galbraitha. Tym razem wszyscy ciekawi dalszych losów Strike’a i Robin musieli czekać aż trzy lata na tom przygód tego nieszablonowego duetu. Było to tym trudniejsze, że z każdą poprzednią książką mocno komplikowały się osobiste relacje bohaterów, a napięcie miedzy nimi niezmiennie rosło. Wreszcie w 2018 r. do księgarń trafia Zabójcza biel Roberta Galbraitha, jak na razie ostatnia, jednak wciąż nie dająca ostatecznego rozstrzygnięcia w coraz bardziej palącej kwestii natury relacji między detektywem a jego asystentką. Na szczęście możemy być pewni, że jeżeli chodzi o książki, Robert Galbraith nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, gdyż zgodnie z zapowiedziami J.K. Rowling cykl o Cormoranie Strike’u planowany jest na co najmniej osiem tomów. Zatem chcącym dowiedzieć się zakończenia tej frapującej historii, nie pozostaje nic innego niż mieć nadzieję, że Robert Galbraith tym razem nie każe na siebie czekać aż trzech długich lat.