JK Rowling
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Brytyjska pisarka, scenarzystka i producentka filmowa oraz telewizyjna. Jedna z najpoczytniejszych autorek w dziejach literatury popularniej. Uznawana również za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii. Jej pisarska droga, bez wątpienia, należy do najbardziej spektakularnych karier wszechczasów i bardziej przypomina scenariusz romantycznej komedii niż ten pisany przez życie. Same tylko książki J. K. Rowling o przygodach małego czarodzieja Harry’ego Pottera sprzedały się w ponad półmiliardowym nakładzie. Na dzień dzisiejszy jest to najlepiej sprzedająca się książkowa seria w historii. Jej majątek, podobnie jak nakłady jej tytułów, szacowany jest nie w milionach, a w miliardach. Pisarka została uhonorowana najważniejszymi brytyjskimi odznaczeniami (w tym Orderem Imperium Brytyjskiego), a także doceniona przez dzieci Orderem Uśmiechu. Pod pseudonimem Robert Galbraith wydaje cykl kryminałów z jednonogim detektywem Cormoranem Strike’iem w roli głównej.

Joanne Rowling urodziła się w 1965 r. w Yate niedaleko Bristolu, jako starsza córka państwa Petera i Anne Rowling. Dorastała w angielskim Gloucestershire oraz Gwent w południowo-wschodniej Walii. Pisarka po matce ma szkocko-francuskie korzenie. Jej ojciec pracował jako inżynier w fabryce Rolls Royce’a w Bristolu, a matka była technikiem naukowym. Od dzieciństwa mała Joanne była najprawdziwszym molem książkowym. Już zresztą jako kilkulatka przyszła J.K. Rowling książki nie tyko czytała, ale i tworzyła. W wieku 6 lat zaprezentowała światu swoje pierwsze opowiadanie (o króliku zwanym Królikiem), a pięć lat później ukończyła debiutancką powieść (o 7 zaklętych diamentach).

W 1986 r. dyplomem licencjackim z filologii francuskiej i klasycznej zakończyła naukę na Uniwersytecie w Exeter. Po studiach przeniosła się do Londynu, gdzie pracowała dla Amnesty International. W 1992 r. wyszła za portugalskiego dziennikarza Jorge’a Arantesa, i wkrótce urodziła córkę Jessikę. Już w 1993 r. jej małżeństwo się rozpadło i pisarka wraz z dzieckiem wróciła z Portugalii do Wielkiej Brytanii (zamieszkała w Edynburgu). Życie bezrobotnej samotniej matki nie było łatwe i w pierwszej połowie lat 90-tych pisarka zmagała się z silną depresją. Wówczas przypomniała sobie o pomyśle, który przyszedł jej do głowy w 1990 r. podczas jazdy pociągiem. Postanowiła wrócić do historii małego czarodzieja zachowanej w zrobionych wtedy notatkach i tak powstała pierwsza, opublikowana książka J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny.

J.K. Rowling i Harry Potter

Już pierwsza, wydana w 1997 r., książka J.K. Rowling, Harry Potter i kamień filozoficzny, okazała się sukcesem i zgarnęła szereg nagród, m.in. British Book Award for Children's Book of the Year. Rok później pierwszy tom przygód tego niezwykłego bohatera ukazał sie w Stanach Zjednoczonych, zapoczątkowując wielką międzynarodową karierę do niedawna nikomu nie znanej Brytyjki. Oczywiste było, że historia wprowadzająca czytelników w niezwykły świat magii i Hogwartu, będzie miała swoją kontynuację. Już w 1998 r. opublikowała J.K. Rowling, Harry Potter i komnata tajemnic, powieść rozwijającą wątki jej debiutanckiej fabuły, jednak czytelnikom wciąż było mało. Cały świat powoli ogarniało szaleństwo na punkcie Harry’ego Pottera i świata wykreowanego przez pisarkę. Co ciekawe, tej fascynacji niemal w równym stopniu ulegały dzieci i młodzież (będące prymarnym adresatem powieści), co dorośli, którzy podkradali książki J.K. Rowling swoim latoroślom.

Międzynarodowy sukces całej serii w zasadzie nie miał precedensu. Do 2007 r. ukazało się 7 tomów przygód Harry’ego, który na przestrzeni lat znacząco ewoluował; rósł i dojrzewał razem ze swoimi czytelnikami i w pewnym momencie zdecydowanie przestał być małym czarodziejem. Wokół powieści powstało całe uniwersum oraz ogromny przemysł, filmowy, produkcyjny i rozrywkowy. W 2004 r. Forbes ogłosił pisarkę pierwszą która zarobiła miliard dolarów na literaturze, a już cztery lata później szacowano, że Harry Potter J.K. Rowling przyniósł kolejne 0,5 miliarda dolarów zysku. W 2001 r. do kin weszła pierwsza filmowa adaptacja przygód adeptów magii z Hogwartu, która oczywiście okazała się kasowym hitem. W związku z powyższym do 2011 r. sfilmowano wszystkie tomy serii, a grający w nich młodzi aktorzy zostali prawdziwymi gwiazdami. Obecnie, wymyślony na początku lat 90-tych przez J. K. Rowling, Harry Potter to globalna marka warta miliardy dolarów i jeden z najbardziej zadziwiających fenomenów popkultury w historii.

J.K. Rowling i Fantastyczne zwierzęta

Również druga marka stworzona przez J.K. Rowling, Fantastyczne zwierzęta, jest prawdziwą żyłą złota. Niesamowita kariera, którą zrobił ten spin-off Harry’ego Pottera niemal nie ustępuje skalą sukcesowi uniwersum, z którego bierze swój początek. Wszystko zaczęło się w 2001 r. od książki pt. Fantastyczne zwierzęta i jak je odnaleźć wydanej pod nazwiskiem Newt Skamander, będącej w zasadzie dodatkiem do serii o magach z Hogwartu. Miał to być jakoby jeden z używanych w tej szkole podręczników. Jednak świat fantastycznych zwierząt okazał się tak ciekawy dla czytelników, że postanowiono rozwijać zawarty w nim potencjał, którym zainteresował się również przemysł filmowy. Wkrótce J.K.Rowling Fantastyczne zwierzęta i jak je odnaleźć zamieniła w scenariusz, na podstawie którego nakręcono film pod tym samym tytułem, który na całym świecie zarobił blisko miliard dolarów. W 2018 r. do kin weszła druga cześć Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grinewalda, a w 2021r. ma być gotowa kolejna.