Paullina Simons

Pochodząca z Rosji amerykańska autorka popularnych na całym świecie powieści obyczajowych. Jej książki regularnie goszczą na listach bestsellerów wszystkich kontynentów, Australii i Nowej Zelandii nie wykluczając. Na swoim koncie, oprócz kilkunastu powieści, ma także Paullina Simons książki dla dzieci oraz jeden poradnik kulinarny.

Pisarka urodziła się w 1963 r. w Leningradzie, w ówczesnym Związku Radzieckim. Jako dziesięciolatka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych i w nowej ojczyźnie rozpoczęła nowe życie. Ponieważ od zawsze chciała pisać Paullina Simons książki, postanowiła, realizować swój American Dream. Bardzo szybko przyswoiła sobie angielski i wkrótce posługiwała się nim z wielka swobodą. Swoje pierwsze prozatorskie próby, w wieku 12 lat, tworzyła już w nowym języku.

Pisarka ukończyła politologię na Uniwersytecie w Kansas i po dyplomie pracowała m.in. jako dziennikarka zajmująca się ekonomią oraz tłumaczka. W 1998 r. odbyła wraz z ojcem pierwszą od ich wyjazdu i dotychczas jedną podróż do rodzinnego kraju i miasta. W wydanej w 2015 r. książce pt. Sześć dni w Leningradzie Paullina Simons opisała swoje wspomnienia z tego sentymentalnego powrotu.

Pierwsze książki Paulliny Simons

Pisarka debiutowała w połowie lat 90-tych powieścią Tully, przejmującą historią dorastania w przemocy i zdrady najbliższych. Tytułowa bohaterka zmaga się z demonami przeszłości i teraźniejszością, która nie chce być dużo łatwiejsza niż to, co już było. Mimo licznych upadków, walczy o przetrwanie i samą siebie. I chociaż zdania krytyków były podzielone czytelnicy pokochali Tully i jej autorkę.

Wobec powyższego, dość szybko nastąpiła premiera kolejnej książki Paulliny Simons pt. Czerwone liście. Tym razem była to fabuła nie obyczajowa, a sensacyjno-kryminalna. Wciągająca i mroczna tajemnica życia i śmierci młodej, ślicznej i, jak się wydawało, powszechnie lubianej, studentki tym razem pogodziła krytyków, którzy jednogłośnie uznali ją za bardzo udaną narrację. Zachęcona tym sukcesem już rok później w ręce czytelników oddała Paullina Simons Jedenaście godzin, swój kolejny thriller.

Cykl Jeździec Miedziany Paulliny Simons

Jednak prawdziwa sława i międzynarodowe uznanie przyszły na początku nowego stulecia. Dzięki wydanej w 2000 r. powieści pt. Jeździec miedziany Paullina Simons wkroczyła do pierwszej ligi najpoczytniejszych autorów literatury popularnej. Osadzona w egzotycznych dekoracjach Związku Radzieckiego czasów drugiej wojny światowej i dramatycznego oblężenia Leningradu, prawdziwie epicka historia uczucia młodziutkiej Tatiany i tajemniczego oficera Armii Czerwonej, Aleksandra, niemal z miejsca podbiła serca czytelników na całym świecie. Swoją opowieścią o miłości czasów wojny, kwitnącej na gruzach znanego świata oraz rozmachem narracyjnym na kartach powieści Jeździec miedziany Paullina Simons przywołuje coś z niezapomnianego klimatu Doktora Żywago wielkiego Borisa Pasternaka.

Na kontynuację losów ulubionych bohaterów przyszło czekać publiczności trzy długie lata. Drugą część trylogii pt. Tatiana i Aleksander Paullina Simons w ręce czytelników oddała w 2003 r., praktycznie od razu fabułą powieści rozbudzając apetyt na tom finałowy. Tym razem oczekiwanie zostało skrócone do dwóch lat. Wobec ogromu rozbudzonych oczekiwań, stworzenie zamykającej trylogię historii nie było sprawą prostą, jednak przeważa opinia, że powieścią Ogród letni Paullina Simons stanęła na wysokości zadania, a czytelnicy w przeważającej większości ze łzami w oczach żegnali Tatianę i Aleksandra.

By osłodzić im nieco gorycz rozstania pisarka przygotowała dodatki ze świata trylogii. Spod jej pióra wyszły jeszcze dwa prequele sagi: Dzieci wolności i Bellagrand. Dla prawdziwych fanów przygotowała również Paullina Simons Przepisy Tatiany, poradnik kulinarny osadzony w świecie przedstawionym cyklu.

Najnowsze książki Paulliny Simons

Polskich czytelników z pewnością powinna zainteresować, wydana w 2015 r. Samotna gwiazda Paulliny Simons. Ta literacka podróż przez burzliwą i krwawą historię kawałka świata, który zamieszkujemy, podobno miała swój początek również podczas podróży. Pociągiem. Jak twierdzi na okładce polski wydawca pisarki, powieść Samotna Gwiazda Paullina Simons zaczęła pisać w polskim pociągu. Bez względu jednak na jej historię, z pewnością nie jest to książka błaha.

Na wiosnę 2019 r., powieścią Łowca tygrysów, Paullina Simons zapoczątkowała nową trylogię Kres Wieczności. Tym razem jest to współczesna historia, jednak wciąż głównym tematem pozostaje miłość, ta trudna, pogmatwana, ale i najsilniejsza. Wszyscy, których zaintryguje Łowca tygrysów, na poznanie dalszych losów bohaterów będą musieli poczekać do później jesieni tego roku, na kiedy to zapowiadana jest premiera nowej książki Paulliny Simons.