Magdalena Kozak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, autorka popularnych powieści z nurtu fantasy i science fiction. Z zawodu lekarka wojskowa, kapitan wojska polskiego. Za swoje książki Magdalena Kozak była wielokrotnie nominowana do różnych nagród branżowych, w tym aż 3-krotnie do najbardziej prestiżowej Nagrody im. Andrzeja Zajdla. Do najpopularniejszych tytułów w jej dorobku należą 4 tomy składające się na cykl Wampiry w ABW i Minas Warsaw.

Urodzona w 1971 r. Magdalena Kozak to, jak pisze o niej wydawca, największa wojowniczka wśród polskich fantastów. Pisarka jest bowiem zaprawioną w bojach lekarką wojskową, a ponadto pasjonatką sportów walki i ekstremalnych. Jej militarna pasja jest nie mniejsza niż ta literacka. Kiedy więc nie pisze żadnej książki, Magdalena Kozak skacze ze spadochronem, trenuje strzelectwo sportowe (ma uprawnienia instruktorskie i sędziowskie) albo doskonali swoje umiejętności walki wręcz w systemach Krav Maga i Combat 56. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny i Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych, specjalizuje się w medycynie ratunkowej. Jest weteranką wielu zagranicznych misji. Dwukrotnie była w Afganistanie (podczas drugiej tury odniosła rany), za co w 2012 r. została odznaczona Gwiazdą Afganistanu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Aktualnie, w randze kapitana, odbywa służbę w 2. grupie poszukiwawczo-ratowniczej w Min´sku Mazowieckim.

Jako pisarka debiutowała opowiadaniem Nuda w sieciowym magazynie Fahrenheit, którego przez kilka lat była redaktorką. Teksty publikowała również w Nowej Fantastyki, Science Fiction czy Esensji. Swoją pierwszą powieść pt. Nocarz Magdalena Kozak w ręce czytelników oddała w 2008 r. Niedługo później ukazały się 2 kolejne tomy jej cyklu Wampiry z ABW; Renegat i Nikt. Wszystkie części trylogii zdobyły nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2017 r., fabułą zatytułowaną Młody, Magdalena Kozak wróciła do tej popularnej serii. Dziś w swoim dorobku pisarka ma już ponad 10 poczytnych tytułów.

Magdalena Kozak, nocarz i inne wampiry

Kiedy w 2008 r. ukazywał się Nocarz, Magdalena Kozak z pewnością nie przypuszczała, że ta niezwykła historia wampira pracującego w polskich służbach stanie się wstępem do tak dynamicznej kariery. Choć XXI wiek wyjątkowo obrodził w wampirzą literaturę, wciąż można uznać, że pomysł pisarki na wykorzystanie tego motywu był niebanalny. W świecie przedstawionym cyklu wampiry nie są jednolitą grupą. Są wśród nich krwiożerczych renegaci, ale i nocarze, którzy walczą z nimi, chroniąc ludzi. Głównego bohatera, Vespera poznajemy jeszcze jako człowieka, kandydata do ABW, później śledzimy jego poczynania w szeregach nocarzy. W kolejnym tomie cyklu pt. Renegat Magdalena Kozak opowiada natomiast o losach Vespera po drugiej stronie barykady. W kolejnej odsłonie jego przygód zatytułowanej Nikt zmienia się cała dynamika, wydawałoby się odwiecznego, konfliktu. Kiedy pojawia sie trzecia siła, obie strony: renegaci i ludzie wspomagani przez nocarzy, będą musiały poważnie przemyśleć swój priorytety. W 2017 r., tomem pt. Młody, Magdalena Kozak sfinalizowała całą serię, która doczekała się już tłumaczenia na język angielski.

Magdalena Kozak i Paskuda

Na początku swojej literackiej drogi autorka stworzyła niezwykle sympatyczną postać smoczycy Paskudy, pilnującej , oczywiście zamkniętej w wieży, księżniczki. Jej debiutanckie opowiadanie Nuda poświecona była tej właśnie bohaterce. Przewrotne, pełne humoru i dystansu wykorzystanie baśniowej konwencji niezwykle spodobało się czytelnikom. Powstawały kolejne teksty, aż zebrało się ich wystarczająco na cały tom. W 2015 r. opublikowała Magdalena Kozak Paskuda & Co, zbiór poświęcony jej zabawnym bohaterom prosto z bajki.

Pozostałe powieści Magdaleny Kozak

Na stronie każdej książki, Magdalena Kozak udowadnia siłę swojej wyobraźni. Po oryginalnej koncepcji wampirów z ABW spod jej pióra wychodziły nie mniej ciekawe fabuły. Na stronach wydanej 2010 r. powieści Fiolet Magdalena Kozak opowiada o inwazji, pochodzących z kosmosu, śmiercionośnych kwiatów, które sieją śmierć w stolicy Polski. Z kolei Łzy diabła to dziejące się na innej planecie fantasy, nieco przypominające dekoracjami teatr konfliktu w Afganistanie.

Magdalena Kozak i Minas Warsaw, czyli Saruman w Warszawie

Prace nad swoją najnowszą, wydaną w 2020 r. książką, Minas Warsaw Magdalena Kozak rozpoczęła podczas misji w Kuwejcie. Mimo to akcja nie dzieje się w żadnej egzotycznej scenerii, lecz swojskiej Warszawie. Osią fabularną utworu jest przybycie do stolicy Polski, wraz z osobistym smokiem, najprawdziwszego czarodzieja, który za kwaterę główną obiera sobie Pałac Kultury. Do negocjacji z przybyszem zostaje wyznaczony młody informatyk z Urzędu Miasta, który zostaje jego paziem i łącznikiem z warszawską rzeczywistością. Ta niezwykła historia to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów niebanalnej fantastyki.