Dariusz Domagalski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski pisarz fantasy i science-fiction, scenarzysta komiksów, publicysta i twórca larp. Popularyzator szeroko pojętej fantastyki wśród młodzieży. Swoje najpopularniejsze książki Dariusz Domagalski wydał w dwóch cyklach: Cyklu krzyżackim i Hajmdal. Dużym powodzeniem cieszyła się też jego powieść Vlad Dracula, czyli opowiedziana w zupełnie nowy sposób historia legendarnego Palownika.

Dariusz Domagalski urodził się w 1972 r. w Gdyni. Jak sam się określa, jest zakochanym w morzu wikingiem, który może żyć tylko na wybrzeżu. W związku z tym aktualnie mieszka w Gdańsku, gdzie nie na brak wiatru od morza i szumu fal nie może narzekać. Mówi o sobie, że jest typowa wagą, co oznacza, że duże znaczenie ma dla niego harmonia i dążenie do równowagi. Wykształcił się na tokarza, elektryka, elektronika, automatyka oraz specjalistę od marketingu, jednak jego prawdziwą pasją pozostał fandom. Kiedy nie pisze akurat jakiejś książki, Dariusz Domagalski angażuje się w wiele aktywności i inicjatyw tj. prowadzenia warsztatów czy młodzieżowych obozów fantastyki.

Pisarza od zawsze interesował się historią, ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecza i starożytności. Podobno także już od dzieciństwa chciał pisać Dariusz Domagalski książki. Debiutował jako autor komiksu o wikingach i opowiadań o dzielnej załodze ORP Dzik publikowanych na łamach Science Fiction Fantasy & Horror. Od 2010 do 2012 r. był stałym felietonistą tego miesięcznika. Jego teksty koncentrowały się na zagadnieniach historii i sztuki, a także szeroko pojętej popkultury. Pisał również dla portali internetowych tj. Kawerna czy NaEkranie. Wydając tetralogię historyczno-fantastyczną, czyli swój bestsellerowy cykl krzyżacki, Dariusz Domagalski wszedł do pierwszej ligi polskich autorów literatury gatunkowej. W swoim dorobku autor ma również zupełnie innego rodzaju fabuły; kryminał (Cherem), powieść historyczną (Vlad Dracula) oraz poczytną space operę (Hajmdal). W swojej twórczości larpowej skłania się ku mocno immersyjnej szkole skandynawskiej, silnie akcentującej psychologię postaci, relacji między nimi i etycznych wyborów.

Dariusz Domagalski i cykl krzyżacki

Delikatne uderzenie pioruna, historię otwierającą cykl krzyżacki, Dariusz Domagalski w ręce czytelników oddał w 2009 r. Był to jego debiut powieściowy, o ile wierzyć fanom serii, niezwykle udany. Widać, w tym tekście, będącym klasycznym przykładem historycznego fantasy, zarówno wielką pasje historyczną, jak i bogatą wyobraźnię autora. Średniowieczny świat, który wyszedł spod jego pióra prezentuje się barwnie, ciekawie, wiarygodnie i bez większych błędów. Niewątpliwie, pisząc cykl krzyżacki, Dariusz Domagalski dobrze się przygotował i nie skąpił czasu na opracowanie dokumentacji historycznej, o czym zresztą świadczy imponując wręcz wykaz literatury przedmiotu oraz skrupulatnie opracowane przypisy.

Narracja zaczyna się w 1409 r. w przededniu wielkiej wojny z zakonem krzyżackim. Napięcie miedzy stronami konfliktu; Polską i Litwą oraz Zakonem Szpitala Najświętszej Marii Panny, jest w tym okresie tak duże, że nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wojna jest tylko kwestią czasu. Jednak opowieść zawarta w 4 tomach (Delikatne uderzenie pioruna, Aksamitny dotyk nocy, Gniewny pomruk burzy, Złowieszczy szept wiatru) cyklu krzyżackiego nie jest narracją stricte historyczną. Siłą napędową świata, w tym wielkiej polityki, tego cyklu jest ponad naturalna, mistyczna siła. Budując świat przedstawiony serii, autor sięga do, wywodzącej się ze starej kabalistycznej tradycji, koncepcji drzewa życia, które łączy w sobie całość bytu. Składa się ono z 10 safir, będącymi jednocześnie boskimi emanacjami, które weszły ze sobą w konflikt. Walka ta ma swoje odbicie w ziemskiej wojnie między Zakonem, a państwem polsko-litewskim.

Dariusz Domagalski i Hajmdal

Drugi cykl powieściowy, którego autorem jest Dariusz Domagalski, Hajmdal, utrzymany jest już w zupełnie innej konwencji. Trzytomowy, póki co, Hajmdal to bowiem dość klasyczna space opera, w której widać wpływ zarówno rodzimego, jak i światowego kanonu gatunku. Akcja umieszczona jest w dalekiej przyszłości, w której, choć istnieją ludzie, nie istnieje już planeta, z której pochodzą. Ziemia została unicestwiona, a ludzka rasę starają się odbudować ostatni przedstawiciele gatunku. Zawierają oni układ z Togarianami, którzy w zamian za ochronę pomagają ludziom zbudować statek, tytułowy Hajmdal właśnie, i zgadzają się na zasiedlenie przez nich niezamieszkanej planety. Okazuje się jednak, że w galaktyce nie wszyscy gotowi są pogodzić się z odrodzeniem ludzkiej rasy. Na stronach trzech powieści składających się na Hajmdal Dariusz Domagalski opisuje zmagania ostatnich Ziemian i ich bezpardonową walkę o przetrwanie. Bez wątpienia jest to kawałek porządnej prozy science fiction, skomponowany według najlepszych wzorów.