Klaudiusz Szymańczak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski pisarz, autor polsko-amerykańskiej kryminalnej trylogii z agentem FBI Johnem Sladem w roli głównej. Chociaż książki Klaudiusz Szymańczak zaczął wydawać dopiero niecałe 3 lata temu, zdołał już zdobyć uznanie wśród polskich miłośników rasowych kryminałów. Jego najnowsza powieść pt. Viraga ukazała się jesienią 2020 r.

Co ciekawe, urodzony w 1978 r. Szymańczak swoją zawodową karierę zaczynał od służby w pruszkowskiej policji. Jako funkcjonariusz nie pracował długo, ponieważ postanowił podjąć studia politologiczne, a następnie także amerykanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Aktualnie jest w trakcie studiów filozoficznych na University of London, choć przyznaje, że w ze względy na ogrom obowiązków nie jest to w jego życiu priorytet. W 2008 r. założył, działająca do dziś, szkołę językową Speak&Spell. Co daje się zauważyć na stronach każdej napisanej przez niego książki, Klaudiusz Szymańczak jest zapalonym amerykanofilem. Jego fascynacja Stanami Zjednoczonymi sięga dzieciństwa, kiedy to opiekująca się nim starsza sąsiadka opowiadała mu o swojej wyprawie za ocean. Później, kiedy nauczył się języka i odbył podróże do USA zakochał się w tym kraju na dobre. Nie oznacza to oczywiście, że nie dostrzega on przywar tamtejszych stosunków społecznych czy gospodarczo-politycznych, jednak nie zmienia to jego ciepłych uczuć do Ameryki.

Prywatnie jest ogromnym fanem muzyki Depeche Mode i Johnny’ego Casha oraz wielbicielem bulterierów, a od niedawna również właścicielem Tesli, bulterierki, którą dostał od swojej żony na 40. urodziny. Do innych zainteresowań pisarza zaliczyć należy jeszcze sztukę nowoczesną, sporty siłowe, a także klasyczną amerykańską kinematografię. Ponadto do rzeczy, które lubi trzeba zaliczyć ciemne piwo, jeszcze ciemniejsze espresso i rysunki z New Yorkera.

Klaudiusz Szymańczak i książki

Mimo że jest autorem kryminałów, jako czytelnik wybiera Klaudiusz Szymańczak książki zupełnie innego rodzaju. Jego literackim mistrzem i ulubionym pisarzem jest Charles Bukowski, docenia on również rasową prozę Stephena Kinga, a z klasyków sięga po Dostojewskiego czy Steinbecka. Od dziecka lubił pisać i miał przekonanie, że wychodzi mu to nie najgorzej. Na długo zanim zabrał się za próby stworzenia fabuły udzielał się także jako publicysta w internecie i lokalnych mediach, jednak ni zaspokajało to jego marzenia o pisaniu. Kiedy w końcu postanowił podjąć wyzwanie i zasiadł do pierwszej fabuły, okazało się jednak, ze sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niżby się mogło wydawać. Do pisania książki Klaudiusz Szymańczak podszedł jednak, podobnie jak do innych wyzwań w swoim życiu, wyjątkowo racjonalnie i postanowił poszukać wsparcia profesjonalistów. Wziął udział w kursie w założonej przez Katarzynę Bondę szkole kreatywnego pisania, i jak sam mówi, dzięki zdobytym tam kompetencjom oraz znajomościom udało mu się zakończyć literacki projekt sukcesem. Po wydaniu trzeciej części swojej kryminalnej serii, zatytułowanej Virga, Klaudiusz Szymańczak, jak zapewnia, jest gotowy na następne pisarskie wyzwania. Aktualnie pracuje nad fabułą kryminalną, jednak z silnie rozwiniętym tłem obyczajowym oraz wątkami polityczno-medycznymi, chciałby również napisać kryminał feministyczny, jednak nie czuje się na siłach zabrać się za to samodzielnie i myśli o znalezieniu dla tego projektu współautorki.

Klaudiusz Szymańczak i John Slade

W 2018 r., powieścią Negatyw, Klaudiusz Szymańczak debiutował na rynku wydawniczym. Dość niesztampowym pomysłem było wprowadzenie przez autora dwóch płaszczyzn akcji – polskiej i amerykańskiej. Głównym bohaterem jest mający polskie korzenie (i znający nasz język) agent FBI John Slade’a zwany Filozofem. Pisarz nie ukrywa, że postać ta ma wiele wspólnego, przede wszystkim światopogląd, pasje upodobania i niektóre doświadczenia, z nim samym. Nazwisko agent odziedziczył natomiast po bohaterze filmu Zapach kobiety, którego pisarz jest wielbicielem. Na początku 2020 r. w ręce czytelników oddał Klaudiusz Szymańczak Mroczny świt, druga cześć przygód Johna Slade’a. Ponownie fabuła prowadzona jest dwutorowo: w Stanach i w Polsce, a drogi agenta federalnego krzyżują się ze ścieżkami komisarza Roberta Laurentowicza. Obaj śledczy będą musieli zmierzyć się z tym, co do tej pory pozostawało głęboko ukryte. Ponieważ obie książki spotkały się z ciepłym przyjęciem miłośników dobrego kryminału, ukazanie się kolejnej części cyklu było jedynie kwestią czasu. Jak się okazało niedługiego i już pod koniec września 2020 r. do księgarń trafiła Virga. Klaudiusz Szymańczak ponownie doprowadza do spotkania Slade’a z Laurentowiczem, który wspiera kolegę w rozwiązaniu tajemnicy serii samobójstw dzieci, do jakiej dochodzi w polskiej osadzie Panna Maria w Teksasie. Obaj śledczy mają twardy orzech do zgryzienia, a dochodzenie co raz napotyka na przeszkody. W powieści Virga Klaudiusz Szymańczak umiejętnie prowadzi intrygę, a także buduje napięcie, dbając, by czytelnik za szybko nie domyślił się rozwiązania. Jest to również bez wątpienia najbardziej pogłębiona socjologicznie i psychologicznie z jego fabuł.