Kathryn Croft

Odkrycie ostatnich lat, świeża krew na brytyjskim rynku wydawniczym. Autorka 8 thrillerów psychologicznych docenionych przez czytelników nie tylko na Wyspach, ale i w kilkunastu innych krajach, do których trafiły prawa wydawnicze do jej powieści. Nakład jej książek liczy się w milionach egzemplarzy, a niemal każda z nich z miejsca staje się bestsellerem. Obecnie pełnoetatowa pisarka, ale zasadniczo kobieta, która żadnej pracy się nie boi, nawet tej w szkole.

Kathryn Croft urodziła się w Watford, dorastała w Guiltford, po studiach 12 lat mieszkała w Londynie. Pracowała jako coach zawodowy, jednak zajęcie to nie dawało jej wystarczającej satysfakcji. Dlatego postanowiła się przekwalifikować. Po zdobyciu pedagogicznych uprawnień 6 lat nauczała w gimnazjum literatury angielskiej i, jak sama twierdzi, praca z dziećmi była dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Aktualnie całkowicie poświęca się pracy twórczej i rodzinie. Od niedawna wraz z mężem, dwojgiem dzieci oraz parą zwariowanych kotów, mieszka w Guiltford, gdzie spędziła dzieciństwo.

Pierwsze książki Kathryn Croft

Podobno pisać książki Kathryn Croft chciała od dziecka, jednak na swój literacki debiut przyszło jej trochę poczekać. W 2013 r. do księgarń trafiła jej debiutancka książka Behind closed doors, niepokojący thriller psychologiczny z kobiecą główną bohaterką. Wszystkie, zresztą kolejne jej książki będą zorganizowane wokół kobiecych postaci. Choć tytuł nie wstrząsnął rynkiem, nazwisko młodej debiutantki z pewnością zostało zauważone. Autorka postanowiła zaś dalej próbować swoich sił. Wkrótce też odbyła się premiera następnej książki Kathryn Croft The stranger within. Pełna zaskoczeń i zwrotów akcji, trzymająca w napięciu do samego końca historia nieszczęśliwej Callie bardzo przypadła czytelnikom do gustu, udowadniając, że autorka niezwykle szybko uczy się pisarskiego rzemiosła.

Duży przełomem dla jej kariery było wydanie przez Kathryn Croft Nigdy nie zapomnij. Powieść z miejsca stała się bestsellerem i ugruntowała pozycję autorki na brytyjskim rynku wydawniczym. I tym razem jest to thriller psychologiczny, któremu to gatunkowi pisarka była wierna od samego początku swojej literackiej kariery. Ponownie bohaterka jest kobietą uwikłaną w wiele tajemnic. Leah Mills próbuje uwolnić się od dramatycznych wydarzeń z młodości, jednak przeszłości, jak się okazuje, nie można tak po prostu zostawić za sobą.

Ten typ narracji zdecydowanie przypadł publiczności do gustu i wydawcy zaczęli się wręcz upominać o nowy rękopis. Wobec takiego zainteresowania swoją prozą, już rok później w ręce czytelników trafia nowa fabuła Kathryn Croft, Córeczka. Do małżeństwa Simone i Matta Porterów zgłasza się osiemnastoletnia Grace, twierdząc, że jest ich porwaną przed laty córką, Heleną. Dziewczyna jednak równie niespodziewanie, jak się pojawiła, znika i wszystkie dręczące Simone i Matta pytania pozostają bez odpowiedzi. Dlatego też Simone musi odkryć prawdę o losach swojej córki sama. Piąta powieść w dorobku autorki powszechnie chwalona była za świetnie budowane napięcie i zaskakujący, wciskający wręcz w fotel, finał. Czytelnicy zaś nie mogli doczekać się kolejnej książki Kathryn Croft. Na szczęście pisarka nie kazała im długo czekać. Jeszcze w 2016 r. w ich ręce oddaje Kathryn Croft Tylko jedno kłamstwo, według wielu historię jeszcze misterniej utkaną i jeszcze bardziej zaskakującą niż Córeczka. W ogóle w miarę upływu czasu, doskonaląc swój pisarski warsztat, młoda gwiazda brytyjskiej prozy sensacyjnej wyrosła na mistrzynię mocnych finałów, które stały się niemalże jej znakiem firmowym. Na kartach thrillera Tylko jedno kłamstwo Kathryn Croft opowiada historię przykładnej żony i matki dwojga nastoletnich dzieci, która pewnego ranka budzi się w łóżku z sąsiadem. Już ten fakt można by było uznać za okoliczność mocno niefortunną, jednak problem okazuje się o wiele poważniejszy, ponieważ sąsiad jest zdecydowanie martwy. Co gorsza bohaterka z ostatnich godzin nie pamięta absolutnie nic. Kto zabił mężczyznę, dlaczego Tara Logan znajdował się w jego łóżku, i wreszcie, co ukrywa przed nią jej rodzina? To pytania, na które musi, w dodatku jak najszybciej, odpowiedzieć sobie bohaterka.

Wobec kolejnego sukcesu, autorce nie pozostawało nic innego niż pisać dalej, co też uczyniła. Rok 2017 to kolejna premiera książki Kathryn Croft, Nie ufaj nikomu. Jej bohaterka, Mia, to kobieta zdecydowanie doświadczona przez los. Pięć lat temu jej, oskarżony o zabójstwo swojej studentki, mąż popełnił samobójstwo, zostawiając Mię z córeczką i ludzką nienawiścią wobec żony mordercy. Kiedy Mia zaczyna wychodzić na prostą w jej gabinecie terapeutycznym pojawia się pacjentka, która podważa oficjalną wersję tamtych wydarzeń. Na kartach Nie ufaj nikomu Kathryn Croft z wprawą opisuje dochodzenie swojej bohaterki do prawdy, o tym co się stało przed laty, a jak to bywa w thrillerach odkrywanie prawdy z przeszłości jest zajęciem wyjątkowo niebezpiecznym…

Swoją najnowszą powieść pt, Nie pozwól mu odejść Kathryn Croft wydała w 2018 r. i jest to już 8. tytuł w jej dorobku. Podobnie jak jej wcześniejsze książki, jest to pełnokrwisty thriller, z tragedią rodzinną w tle. Miłośnicy twórczości Kathryn Croft z pewnością nie poczuli się zawiedzeni.