Karolina Sulej
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska dziennikarka, utalentowana reportażystka, z wykształcenia antropolożka specjalizująca się w kulturowym znaczeniu ubioru i mody, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. W swoim dorobku poza publicystyką i ma również Karolina Sulej książki: opowieści o jednej z najbarwniejszych części Nowego Jorku, Coney Island, historii polskiej mody oraz wstrząsające dokumenty sięgające do strasznych czasów II wojny światowej. Najnowsza z nich pt. Historie osobiste do księgarń trafiła w połowie września 2021r.

Urodzona w 1985 r. Karolina Sulej to jedna z najciekawszych autorek literatury non-fiction swojego pokolenia. Modą oraz jej rolą w kulturze i rozwoju cywilizacji interesowała się bardzo długo. Kiedyś była stylistką, zaś po ukończyła studiów kulturoznawczych naukowo zajmuje się antropologią mody. Od lat pracuje jako dziennikarka i publicystka, współpracowała z m.in. z Wysokimi Obcasami, Książkami, Viva! Moda. Współtworzyła eksperymentalne pismo o modzie Maj oraz magazyn Exclusive, a także jako redaktorka prowadząca udzielała się w magazynie Podróże. Tworzy bardzo udany duet z Sylwią Chutnik, z którą wydawała Karolina Sulej książki oraz prowadziła program Barłóg Literacki. Poza tym uczestniczyła także w wielu innych, ciekawych i docenianych projektach tj. Wanderlust, anglojęzyczna książka-gra o podróżowaniu, doceniona nominacją do Paszportu Polityki 2019.

Jeżeli chodzi o karierę naukową – doktoryzowała się w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie uczestniczyła w pracach Zespołu do Badań nad Modą w Instytucie Kultury Polskiej UW. Aktualnie, po latach zajmowania się okresem II wojny światowej, jest też członkinią Zespołu Badań Pamięci o Zagładzie, z którym przygotowała m.in. publikację Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej. Poza literaturą i pracą naukową ma także jednak inne pasje. Kiedy nie pracuje nad wydaniem kolejnej książki, Karolina Sulej rusza w świat – podróżuje lub razem z mężem, fotografem i skipperem, uprawia żeglarstwo.

Pierwsze książki Karoliny Sulej

Dziennikarka na rynku wydawniczym debiutowała w 2015 r. tomem reportaży poświęconym ewolucji rodzimej mody w III RP pt. Modni. Od Arkadiusa do Zienia. Trzy lata później do księgarń trafiła kolejna dokumentalna książka Karoliny Sulej, Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island. Ciekawa, ilustrowana wspaniałymi zdjęciami męża autorki, publikacja opowiada o historii i współczesności najzabawniejszej i najbardziej rozrywkowej części nowojorskiej aglomeracji, czyli Coney Island. To tutaj od dekad mieszkańcy miasta przyjeżdżali, by choć na chwile oderwać się od szarej codzienności i zanurzyć w wielobarwnym świecie pełnym cudowności – cyrków, wesołych miasteczek i wszelkich osobliwości. Tam nigdy nie było nudno, ani smutno, ani też elegancko – Coney Island to w opozycji do powściągliwego, elitarnego Manhattanu, skrząca się kolorami, rozbuchana stolica kiczu i ludycznej zabawy. Za swoją niezwykłą pocztówkę z Coney Island Karolina Sulej została doceniona nominacją do nagrody im. Teresy Torańskiej.

W tym samym roku co Wszyscy jesteśmy dziwni ukazała się jeszcze jedna publikacja, w której dziennikarka miała swój udział, przejmujący zbiór reportaży pt. Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny, a rok później, poświęcony Virginii Woolf, Własny pokój.

Karolina Sulej i Rzeczy osobiste, czyli opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady

W 2020 r. w ręce czytelników oddał Karolina Sulej Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady. Materiały do tej wstrząsającej książki autorka zbierała w archiwach Jad Waszem, Muzeum Aschwitz Birkenau, a także podczas rozmów z Ocalałymi, których relacje są wyjątkowo mocnym punktem narracji.

Zagadnieniu ubioru w obozach śmierci przygląda się ona jako antropolożka. W ujęciu tym ubrania i moda, stosunek do ciała to jeden z podstawowych elementów konstruktu ludzkiej tożsamości, a także złożony kulturowy, choć codzienny, rytuał. To również narzędzie badania ludzkiej kondycji, odzież bowiem jest jednym ze sposobów wyrażania siebie, jak i sygnalizowania przynależności, ważnym elementem komunikacji społecznej i składnikiem indywidualnej tożsamości. Ubranie może być także przebraniem, zbroją, atrybutem władzy i podległości.

Dla Karoliny Sulej Rzeczy osobiste nie są chłodną naukową rozprawą, to książka pełna emocji, powstała w oparciu o rozmowy z byłymi więźniami posiada niesamowitą siłę; głęboko przejmująca pomaga zrozumieć rzeczy, których na pozór zrozumieć nie sposób. Reporterski i literacki warsztat autorki (doceniony finałem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego) sprawia, że bez wątpienia jest to lektura warta każdej poświęconej jej minuty.

Karolina Sulej i Historie osobiste, czyli o ludziach i rzeczach w czasie wojny

Jesienią 2021 wydała Karolina Sulej Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny, książkę będącą owocem jej dalszych badań nad antropologią codziennościach w czasach II wojny światowej. W publikacji tej autorka całkowicie oddaje głos ludziom, którzy przeżyli piekło okupacji, Birkenau, Majdanka czy Ravensbruck, z 10 wywiadów oraz 20 fotografii i notek o przedmiotach budując obraz uświadamiający czytelnikom zadziwiającą jedność kultury materialnej i duchowej.