Elizabeth Strout
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Jedna z najlepszych współczesnych amerykańskich pisarek. Laureatka wielu mniejszych i większych nagród literackich, w tym Nagrody Pulitzera. Autorka bestsellerowych powieści i opowiadań. W swoim dorobku nie posiada Elizabeth Strout książki ani przeciętnej, ani banalnej, ani literacko nieudanej.

Elizabeth Strout urodziła się w Portland w stanie Maine i dorastała w małych miasteczkach Nowej Anglii. Wspomina, że długie godziny sama lub z bratem (lecz częściej sama) spędzała na zabawach na świeżym powietrzu, co nauczyło ją wrażliwości na piękno, ożywionej i nieożywionej, przyrody. Podobno, książki Elizabeth Strout chciała pisać odkąd pamięta, jednak w dzieciństwie i młodości nie eksponowała tego pomysłu. Jak sama mówi, nie mogła znieść błysku pobłażania i współczucia w oczach ludzi, którym zdradzała się ze swoim marzeniem o zostaniu pisarką. Być może właśnie dlatego, postanowiła zdobyć poważny, społecznie poważany zawód i 2 lata po uzyskaniu dyplomu z anglistyki na Bates Collage, podjęła studia prawnicze na Syracuse Collage of Law. Jednak jako prawniczka praktykowała niezwykle krótko.

Po przeprowadzce do Nowego Yorku podjęła pracę jako adiunkt na Wydziale Anglistyki Borough of Manhattan Community Collage. Nieodmiennie marząc o wydaniu książki, Elizabeth Strout starała się mimo obowiązków zawodowych i rodzinnych, codziennie wygospodarować parę godzin na pisanie. Długo jednak jej jedynym sukcesem była publikacja opowiadań na łamach literackich periodyków.

Pierwsze książki Elizabeth Strout

Wreszcie, po wielu latach pracy, w 1998 r., wydała Elizabeth Strout Amy i Isabelle, swoją pierwszą powieść. Książka została niezwykle ciepło przyjęta przez czytelników, a i krytyka nie szczędziła autorce pochwał. Opowiedziana z wielkim wyczuciem i nie mniejszą przenikliwością historia, zawsze trudnej, relacji matki oraz dorastającej córki okazała się dla pisarki wstępem do wspaniałej literackiej kariery. Za Amy i Isabelle Elizabeth Strout dostała nominacje do kilku nagród literackich, a jej nazwisko zyskało rozgłos na rynku amerykańskim. Powieść doczekała się nawet telewizyjnej ekranizacji z Elisabeth Shue w roli głównej.

Na kolejną książkę sygnowaną swoim nazwiskiem pisarka kazała czekać naprawdę długo. Drugą powieść pt. Trwaj przy mnie Elizabeth Strout w ręce czytelników oddała dopiero w 2006 r. Książkę, której głównym bohaterem jest owdowiały pastor, układający sobie życie po śmierci żony w naznaczonych zimnowojennym napięciem i podejrzliwością latach 50-tych, pisarka dedykowała swojemu ojcu. Jednak mimo pozytywnych recenzji, za sprawą Trwaj przy mnie Elizabeth Strout nie powtórzyła komercyjnego sukcesu swojego bestsellerowego debiutu.

Elizabeth Strout i Olive Kitteridge

Ogromnym przełomem w karierze pisarki była dopiero jej 3. książka. Elizabeth Strout Olive Kitteridge wydała w 2008 r., z miejsca stając się prawdziwą rewelacją roku. Absolutnie nikt nie miał wątpliwości, że 13 opowiadań poświęconych starzejącej się nauczycielce matematyki z małego miasteczka w stanie Maine, to literatura, w każdym znaczeniu tego słowa, wybitna. Z okruchów dnia, prawdziwych banałów codzienności, w Olive Kitteridge Elizabeth Strout potrafiła utkać precyzyjną i pełną znaczeń narrację.

Powieść błyskawicznie stała się bestsellerem i uczyniła nazwisko swojej autorki znanym w całym literackim świecie. Za Olive Kitteridge Elizabeth Strout została doceniona w 2009 r. Nagrodą Pulitzera, zaś w 2014 r. premierę miał serial HBO (pod tym samym tytułem) oparty na książce.

Pozostałe książki Elizabeth Strout

Po ogromnym sukcesie Olive Kitteridge Elizabeth Strout potrzebowała aż pięciu lat na stworzenie kolejnej fabuły. Czwarta powieść pisarki znalazła uznanie krytyki i szybko zawędrowała na listy bestsellerów. Co ciekawe, akcję powieści pt. Bracia Burgess Elizabeth Strout osadziła w fikcyjnym miasteczku Shirley Falls, tym samym, które było tłem dla wydarzeń jej debiutanckiej książki. Kolejne lata to same sukcesy w życiu autorki, która stała się jedną z najwybitniejszych postaci światowej literatury. Wydając w 2016 r. nominowaną do Nagrody Bookera powieść pt. Mam na imię Lucy, Elizabeth Strout potwierdziła swoją zawodową pozycję. Opublikowany rok później zbiór opowiadań To, co możliwe znalazł nawet uznanie samego Baracka Obamy, który umieścił ten tytuł na swojej liście najlepszych książek 2017 r.

Nowa książka Elizabeth Strout

W 2019 r. za sprawą powieści Olive powraca Elizabeth Strout przypomniała wszystkim wiernym czytelnikom swoją najbardziej znaną bohaterkę. Kolejna odsłona perypetii Olive Kitteridge i mieszkańców nadmorskiego Crosby w polskim wydaniu ukazała się w październiku. Na stronach Olive powraca Elizabeth Strout po raz kolejny udowadnia, że o ludziach i ich sprawach potrafi pisać, jak mało kto.