Camilla Läckberg
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Camilla Läckberg

Urodzona w 1974 r. Jean Edith Camilla Läckberg, nazywana niekiedy szwedzką królową kryminału bądź szwedzką Agathą Christie, to jedna z najpopularniejszych współczesnych pisarek. Podobno już jako dziecko uwielbiała opowiadania z dreszczykiem i wykazywała talent narracyjny, a bohaterką swojego pierwszego opowiadania uczyniła krwawą Panią Mikołajową. Jednak prawdziwa literacka kariera Camilli zaczęła się nieco później, bo dopiero w 2003 r. Wcześniej ukończyła ona studia ekonomiczne w Szkole Ekonomii i Prawa Handlowego przy Uniwersytecie w Göteborgu i pracowała w Sztokholmie jako dyrektorka marketingu. Jednak dziecięce marzenie o literaturze nie opuszczało młodej menedżerki. Momentem zwrotnym w karierze, a także całym życiu Camilli Läckberg było uczestnictwo w kursie pisania kryminałów. Kurs ten był wspólnym prezentem gwiazdkowym od rodziców, męża i brata przyszłej autorki bestsellerów.

Saga z Fjällbacki Camilli Läckberg

Już w trakcie zajęć powstał zarys opowiadania, które później przekształciło się w większą formę, a ostatecznie w debiutancką powieść. Pierwsza książka Camilli Läckberg Księżniczka z lodu ukazała się w 2003 r. i w zasadzie od razu przyniosła jej popularność. Ponieważ podczas kursu poradzono jej, by pisała o czymś, co bardzo dobrze zna, akcję swojej pierwszej książki Camilla Läckberg umieściła w swojej rodzinnej miejscowości. Rada okazała się dobra, a mała, nadmorska miejscowość na zachodzie Szwecji, Fjällbacka, jako kryjąca mroczne tajemnice z przeszłości arena niezwykłych wydarzeń od razu przypadła do gustu czytelnikom. Podobnie jak i mistrzowsko nakreślona przez autorkę para głównych bohaterów: pisarka Erika Falck i jej partner życiowy (później mąż) policjant Patrik Hedström. Po sukcesie Księżniczki z lodu pisarka postanowiła nie rozstawać się zarówno z Fjällbacką, jak i swoimi bohaterami. W ten sposób narodziła się saga z Fjällbacki i Camilla Läckberg, pisarka. Mniej więcej co roku pojawiały się nowe powieści Camilli Läckberg, stając się z miejsca bestsellerami w rodzinnej Szwecji. Świetnie sprzedawały się zresztą również poza Szwecją i to nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książek Läckberg: ebooki i audiobooki.

W Polsce pierwsze wydanie Księżniczki z lodu pojawiło się w 2009 r. Ponieważ polscy czytelnicy od razu polubili pisarkę i jej bohaterów, oficyna Czarna Owca w szybkim tempie nadrabiała zaległości wydawnicze. W 2010 r. w polskim przekładzie ukazały się aż trzy książki Camilli Läckberg: Kaznodzieja, Kamieniarz i Ofiara losu. W następnym roku polscy wielbiciele skandynawskiego kryminału mogli już kupić kolejne trzy tomy: Niemiecki bękart, Syrenka, Latarnik. W 2012 r. w księgarniach pojawia się Fabrykantka aniołków Camilli Läckberg, siódma część cyklu o Fjällbace oraz opowiadanie z fjällbackimi bohaterami: Zamieć śnieżna i woń migdałów. W 2015 r., ukazuje się Pogromca lwów, a w 2017 r. długo wyczekiwana przez fanów talentu Camilli Läckberg Czarownica. Pierwsze cztery części serii doczekały się ekranizacji telewizyjnej (produkcja szwedzkiej telewizji). W 2013 r. w Szwecji premierę miał natomiast film kinowy będący adaptacją Niemieckiego bękarta.

Super-Charlie i książki kucharskie Camilli Läckberg oraz inne projekty

Choć szerokiej publiczności jest znana przede wszystkim Camilla Läckberg z sagi o Fjällbace, to jej dorobek z pewnością jest dużo większy. Podobnie jak jej bohaterów, również życie osobiste pisarki cechowało się sporą dynamiką. Od rozpoczęcia swojej literackiej kariery zdążyła Camilla czterokrotnie zostać matką, a dwukrotnie rozwódką. Nie pozostało to bez wpływu na jej literackie wybory. Po urodzeniu swojego trzeciego dziecka, Charliego, czuje potrzebę stworzenia czegoś dla młodego czytelnika. Tak rodzi się zupełnie nowa postać w twórczości Camilli Läckberg – Super-Charlie. Jest on bohaterem książek oraz gier komputerowych. Polskie wydanie bajek o Super-Charliem ukazało się w 2012 r.

W tym samym roku polski czytelnik mógł również w własnym domu odkryć dzięki Camilli Läckberg Smaki z Fjällbacki. Książka, napisana wspólnie z Christianem Hellbergiem, była efektem zamiłowania autorki do gotowania. Idąc za ciosem, duet Läckberg-Hellberg uraczył czytelników jeszcze jedna książką kucharską: Biesiada, jedzenie i miłość.

Po napisaniu tekstów dziecięcych piosenek dla Super-Charliego, Camilla Läckberg postanowiła rozpocząć działalność w branży muzycznej. Tak powstała, założona do spółki z Pelle Nyllen, firma One Spoon Music. Firma produkująca muzykę nie jest jednak jedynym pozaliterackim przedsięwzięciem Camilli, która dodatkowo jest współwłaścicielką firmy jubilerskiej, a w 2012 roku wystąpiła w szwedzkiej edycji Let’s Dance, zajmując czwarte miejsce.

Choć nigdy ostatecznie nie ogłosiła zakończenie serii fjällbackiej, pisarka rozpoczęła pracę nad zupełnie nowym cyklem z całkiem nową bohaterką. Najnowsza książka Camilli Läckberg Złota klatka ukaże się 11 kwietnia 2019 r. Ma to być thriller psychologiczny i pierwsza z serii książek Läckberg o Faye, kobiecie która zdradzona i sponiewierana, przejmuje kontrolę nad swoim życiem i planuje zemstę.