Brandon Mull

Amerykański pisarz, jeden z najpopularniejszych obecnie twórców fantastyki. Autor bestsellerowych cyklów fantasy Baśniobór i Pięć królestw.

Brandon Mull urodził się w 1974 r. w Utah w Stanach Zjednoczonych, dzieciństwo spędził zaś w Kalifornii i Connecticut. Uczęszczał do Mt. Diablo Elementary School w Clayton, a następnie do gimnazjum Pine Hollow oraz Clayton Valley. Jest absolwentem mormońskiego Uniwersytetu Brighama Younga i po zakończeniu nauki odbył w Chile standardową dwuletnia misję ewangelizacyjną dla Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Podobno już jako dziecko pragnął pisać Brandon Mull książki, jednak nie mówił dużo o tym marzeniu, zdając sobie sprawę, że niełatwo zostać odnoszącym sukcesy pisarzem. Jednak bogata wyobraźnia sprawiała, że w jego głowie wciąż pojawiały się nowe pomysły i historie domagające się spisania. W szkole średniej i na studiach szlifował swój warsztat głównie w małych formach literackich. Dopiero po dyplomie uzyskanym w 2000 r. postanowił spróbować swoich sił w pełnometrażowej fabule. Zanim jednak doszło do wydania jego debiutanckiej książki, Barandon Mull imał się najróżniejszych zajęć; pracował jak komik, archiwista, instalator patio, copywriter, a nawet wykładał w sklepie mrożone kurczaki. Aktualnie pisarz mieszka wraz z żoną Mary i czwórką ich dzieci (oraz psem o imieniu Buffy Postrach Wampirów) w malowniczo położonym domku w Utah. Jak sam mówi, czuje się człowiekiem szczęśliwym i spełnionym. Wciąż, mimo upływu lat i kolejnych wydawanych tytułów, tworzenie książki Brandon Mull uważa za ekscytującą przygodę i prawdziwą przyjemność. Oprócz swojej rodziny i pisania lubi jeszcze folię bąbelkową i wszelkie antystresowe zabawki, które można ściskać.

Brandon Mull i Baśniobór

Tekst swojej pierwszej książki Brandon Mull miał gotowy niedługo po ukończeniu studiów. Został on jednak odrzucony przez wszystkich agentów i wydawców, do których się zwracał. Dopiero redaktor w Shadow Mountain Publishing dostrzegł w wyobraźni młodego autora potencjał i poprosił go o napisanie nowej historii. Nie wahając się długo, młody kandydat na pisarza podjął wyzwanie i przystąpił do pracy nad nową narracją. W ten sposób w krótkim czasie miał gotowy Brandon Mull Baśniobór, powieść która odmieniła całe jego życie. Przygody Kendry i Setha Sorensonów w magicznym, strzeżonym przez ich dziadka rezerwacie z miejsca podbiły serca czytelników. Pisząc Baśniobór, Brandon Mull, jak sam później przyznawał, zupełnie nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu swojego dzieła i był szczerze zaskoczony skalą jego popularności. Stworzony przez niego świat okazało się jednak wyjątkowo atrakcyjny dla młodzieży i wydawca poprosił o rozwiniecie początkowej historii. A ponieważ, ze względów marketingowych, wydawnictwo nie chciało publikować więcej niż jednego tomu serii rocznie, w tym czasie zaczął pisać również Brandon Mull książki, które utworzyły cykl Wojna cukierkowa.

W cyklu Baśniobór ukazało się w latach 2006-2010 pięć powieści (Baśniobór, Gwiazda wieczorna wschodzi, Plaga cieni, Tajemnice smoczego azylu, Klucze do więzienia demonów), a każda z nich stała się światowym bestsellerem. W 2015 r. w ręce młodych czytelników oddał jeszcze Brandon Mull Baśniobór. Przewodnik opiekuna, pięknie ilustrowany przewodnik po świecie swojego uniwersum.

Pisarz zawsze deklarował, że nie będzie to ostateczne rozstanie ze światem, który pokochały miliony czytelników na całym świecie. Pierwszą powieść z nowego cyklu, będącego sequelem Baśniboru, pt. Smocza straż Brandon Mull opublikował w 2017 r. W tej zaplanowanej na 5 części serii fani twórczości pisarza odnajdą dobrze znanych sobie bohaterów: Dziadka Sorsenon oraz Kendrę i Setha, którzy po raz kolejny będą musieli ryzykować życie dla dobra Baśnioboru. Jesienią 2019 r. miała premierę trzecia odsłona cyklu Smocza straż, Brandon Mull zaś już pracuje nad następną.

Brandon Mull i Pozaświatowcy

Jak mówi sam Brandon Mull, Pozaświatowcy w jego wyobraźnie dojrzewali ponad 10 lat. I chociaż przygody dwojga amerykańskich nastolatków, Jasona i Rachel, w magicznym świecie Lyrianu to klasyczne młodzieżowe fantasy w najlepszym wydaniu, autorowi zależało by nie zapożyczać motywów i elementów świata przedstawionego od znanych dzieł gatunku. Pierwszy tom cyklu pt. Świat bez bohaterów Brandon Mull w ręce swoich fanów oddał w 2011 r. Zadaniem bohaterów jest pokonanie za pomocą magicznego zaklęcia złego czarodzieja Maldora. Jednak ich misja jest wyjątkowo trudna, ponieważ czarodziejska formuła została rozbita na sylaby, których odnalezienie jest zadaniem skomplikowanym i niebezpiecznym. Za swoją najlepszą książkę z serii Pozaświatowcy Brandon Mull uznał W Pogoni za proroctwem, ostatni jak na razie tom z tego uniwersum.

Brandon Mull i Pięć Królestw oraz inne książki

W swoim bogatym dorobku ma jeszcze Brandon Mull Pięć królestw, wielotomowy cykl o 11-letnim Cole’u, który trafiając na Obrzeża musi stawić czoła jego okrutnym prawom.