Bartosz Szczygielski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski pisarz, specjalista od thrillerów psychologicznych i niebanalnych zagadek kryminalnych. Dwukrotny zdobywca nagrody za opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz laureat Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej za debiutancką powieść. Absolwent Maszyny do Pisania, założonej przez Katarzynę Bondę szkoły kreatywnego pisania. Swoją przygodę z literaturą zaczynał od krótkich form narracyjnych (początkowo w konwencji fantastycznej), jednak popularność przyniosła mu dopiero tzw. Trylogia pruszkowska, kryminalny cykl z Gabrielem Bysiem w roli głównej. Aktualnie w dorobku autora znajduje się pięć powieści oraz jedna bardzo udana, chwalona zarówno za pomysł jak i formę, propozycja dla dzieci zatytułowana Wskazówki. Najnowszą ze swoich książek, sensacyjny kryminał, pt. Winni jesteśmy wszyscy, Bartosz Szczygielski w ręce czytelników oddał na początku 2021 r.

Bartosz Szczygielski na świat przyszedł w 1985 r. w Elblągu, ale większość swojego życia spędził w podwarszawskim Pruszkowie, w którym mieszka do dziś i który stał się miejscem akcji jego pierwszych powieści, znanych jako trylogia pruszkowska. Ukończył Wyższą Szkołę Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT. Na długo zanim zaczął wydawać Bartosz Szczygielski książki doceniane zarówno przez czytelników, jak i krytykę, dał się poznać jako autor świetnych opowiadań. Przez kilka lat przed swoim powieściowym debiutem publikował krótkie formy w prasie i Internecie. Jego teksty ukazywały się na łamach kwartalnika QFant, Tekstualiów oraz magazynu Papermint. Za opowiadanie Wyższe piętro został w 2010 r. wyróżniony w konkursie Pigmalion fantastyki, a jego krótkie fabuły kryminalne przyniosły mu dwukrotnie miejsce na warsztatach literackich Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu (2013 i 2014) oraz podczas Festiwalu Conrada w Krakowie. Opowiadania pisarza ukazywały się także w antologiach, tak fantastycznych, jak i kryminalnych (Ostatni dzień pary, Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia).

Dziś swoje książki Bartosz Szczygielski może znaleźć we wszystkich największych księgarniach, a każdy kolejny tytuł potwierdza tylko jego renomę i pozycję na rynku, a także przybliża do wymarzonego celu, jakim jest literackie zawodowstwo.

Bartosz Szczygielski, Aorta i inne organy, czyli trylogia pruszkowska

W 2016 r. kryminałem Aorta Bartosz Szczygielski zadebiutował w charakterze powieściopisarza. Pierwszy tom jego cyklu, nazywanego trylogią pruszkowską zrobił duże wrażenie zarówno na miłośnikach gatunku, jak i krytyce, przynosząc początkującemu pisarzowi absolutnie zasłużone uznanie. Dobrze zaplanowana i przeprowadzona intryga, umiejętnie zbudowany klimat i ciekawy świat przedstawiony to bez wątpienia największe zalety powieści. Chociaż głównym bohaterem całej serii jest Śledczy Komendy Stołecznej Policji Gabriel Byś, postacią praktycznie tak samo istotną z punku widzenia fabuły jest prostytutka Kaśka Sokół, której kreacja zdaniem wielu udała się autorowi zdecydowanie bardziej.

Pod koniec 2017 r. w ręce czytelników oddał Bartosz Szczygielski Krew, drugi tom cyklu, udowadniając, że wysoki poziom jego pierwszej części nie był w żadnym stopniu dziełem przypadku. Wydarzenia poprzedniego śledztwa zaprowadziły Bysia na oddział szpitala psychiatrycznego, jednak nie dane mu będzie w Tworkach odnaleźć upragnionego spokoju. Przed złem nie uchronią bowiem ani wysokie mury, ani pilnie strzeżone drzwi. Finał budowanej misternie historii zarówno Bysia, jaki i Kaśki przynosi ostatnia odsłona trylogii. Powieść Serce Bartosz Szczygielski opublikował na początku 2019 r., zamykając z wielkim hukiem swój bardzo udany pruszkowski cykl.

Bartosz Szczygielski i Krok trzeci

Po sukcesie trylogii pruszkowskiej autor bardzo intensywnie pracował nad swoją kolejną, tym razem samodzielną, fabułą. Jak sam wspomina w wywiadach, czas ten był dla niego bardzo trudny, a tworzenie książki, co zrozumie każdy, kto ją przeczytał, szalenie wyczerpywało go emocjonalnie. Efekt swoich wysiłków, thriller psychologiczny Krok trzeci Bartosz Szczygielski opublikował na początku 2020 r. Jest to bez wątpienia narracja nie najłatwiejsza odbiorze. Jednak choć historia próbującej poskładać swoje życie z okruchów pamięci Magdy może być dla czytelnika pewnym wyzwaniem, niewątpliwie warta jest każdej poświęconej jej minuty.

Bartosz Szczygielski i Winni jesteśmy wszyscy

Na stronach swojej najnowszej książki pt. Winni jesteśmy wszyscy Bartosz Szczygielski proponuje swoim fanom również świetnie skonstruowany i trzymający w napięciu thriller, jednak jest to narracja o zdecydowanie innym, bardziej sensacyjnym charakterze niż poprzednia fabuła autora. Były żołnierz i pracownik firmy zajmującej się białym wywiadem, Konrad Łazar, choć może nigdy nie prowadził klasycznie mieszczańskiego życia, nagle zostaje wrzucony w sam środek afery, której zasięg i konsekwencje przerosłyby niejednego agenta specjalnego. Tak jak i w innych książkach i tym razem pisarz nie oszczędza swojego bohatera, zapewniając żadnym mocniejszych wrażeń czytelnikom rozrywkę na najwyższym poziomie.