Alex Kava

Amerykańska pisarka, autorka poczytnych powieści kryminalno-sensacyjnych specjalizująca się w thrillerach psychologicznych. Swoje książki Alex Kava sprzedała dorychczas w ponad 7-milionowym nakładzie w 34 krajach.

Alex Kava urodziła się jako Sharon Kava w 1960 r. w Silver Creek w amerykańskim stanie Nebraska. W rodzinnej miejscowości spędziła dzieciństwo i okres nastoletni. Podobno o napisaniu książki Alex Kava marzyła już jako mała dziewczynka, jednak jej rodzice nie wspierali literackich zainteresowań córki. Do bólu wręcz praktyczni, uważali czytanie książek, których nie wymagała szkolna edukacja, za nieproduktywne i próżne zajęcie, odciągające od właściwej pracy. Dlatego zapewne swoje pierwsze opowiadania przyszła pisarka chowała pod łóżkiem w pudełku po butach i pokazywała jedynie młodszemu bratu.

Dzięki stypendium udało jej się wyrwać z domu i wyjechać na studia. Aby utrzymać się w college’u, pracowała w dziale zaopatrzenia miejscowego szpitala. W 1982 r. uzyskała dyplom licencjacki z literatury i sztuki na College of Saint Mary w Omaha. Po studiach Alex Kava rozpoczęła karierę w reklamie i marketingu. Założyła nawet własną firmę, Square One, zajmującą się projektowaniem grafiki reklamowej. W 1992 r. zaczęła pracę na swojej alma mater jako dyrektor ds. public relations. Zrezygnowała z niej 4 lata późnej, aby pisać książki. Alex Kava na realizacje swojego marzenia pracowała kilka kolejnych lat. Żeby ukryć swoją płeć (wciąż literatura sensacyjna sprzedaje się lepiej pod męskim nazwiskiem), postanowiła publikować nie jako Sharon a Alex Kava. Dotyk zła, debiutancka powieść pisarski, ukazała się w 2000 r. Aktualnie w dorobku autorki znajduje się ponad 20 tytułów, w tym dwie bestsellerowe cykle powieściowe. Autorka jest członkinią kilku stowarzyszeń literackich: International Thriller Writers, Mystery Writers of America czy Sisters in Crime.

Za swoje książki Alex Kava była również wielokrotnie nagradzana, m.in.: Mari Sandov Award, Florida Book Award, Nebraska Book Award. Jej thrillery regularnie goszczą na listach bestsellerów w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Pisarka mieszka w Omaha w rodzinnej Nebrasce i Pensacola na Florydzie. Jest wielką miłośniczką psów i właścicielką dwóch pięknych west terierów: Miss Molly i Scouta.

Alex Kava, Dotyk zła i Maggie O’Dell

W 2000 r., thrillerem Dotyk zła, Alex Kava rozpoczęła swoją literacką karierę. Powieść otwierała cykl, którego centralną postacią jest młoda agentka FBI i ekspertka od tworzenia profilu seryjnych zabójców, Maggie O’Dell. Już w pierwszej części jej przygód autorka stawia swoją bohaterkę przed nie lada wyzwaniem: O’Dell musischwytać okrutnego mordercę dzieci, inaczej ofiar będzie coraz więcej. Poza wątkiem sensacyjnym pojawia się tu jednak również wątek skomplikowanej uczuciowo-erotycznej relacji między profilerką a Nickiem Morellim, szeryfem prowadzącym śledztwo.

Już w 2001 r. w ręce czytelników oddała Alex Kava W ułamku sekundy, drugi tom przygód Maggie O’Dell. Dzielna agentka ściga niebezpiecznego Kolekcjonera, mordercę, który staje się jej obsesją. Pisarka rozwija również motyw jej relacji z Nickiem, jednak nie dominuje on nad sprawą kryminalną, która jest esencją książki. Bowiem to właśnie ciekawe kryminalne historie zadecydowały o sukcesie całej serii, która przez blisko 20 lat rozrosła się do 13 części. W 2017 r. wydała Alex Kava Przedsmak zła, prequel całej serii, którego akcja rozgrywa się jeszcze przed wydarzeniami opisanym w Dotyku zła. Jest to ostatni dostępny w polskim tłumaczeniu tom.

Alex Kava, Złowrogie niebo i Ryder Creed

W 2015 r. powieścią Mroczny trop pisarka zainaugurował swój nowy cykl kryminalny. Jego główną postacią uczyniła weterana z Afganistanu i trenera psów tropiących, Rydera Creeda, jednak w roli drugoplanowej obsadziła także swoją pierwszą bohaterkę, znaną czytelnikom z poprzedniej serii, agentkę FBI Maggie O’Dell. Jak do tej pory w ręce czytelników trafiło 5 tomów przygód tej pary. Premierę 6. poświeconej Ryderowi książki Alex Kava zapowiada na lato 2020. Będzie ona nosić tytuł Hidden Creed.