Ebooki i audiobooki

Polska pisarka, autorka kilku powieści, specjalistka od międzygatunkowych mieszanek oraz łączenia historii inspirowanych faktami z metafizyką. Wielbicielka audiobooków i sentencji. Jej życiowe motto brzmi: Rób co chcesz, bylebyś nie krzywdził innych. Od ponad 1,5 dekady razem z rodziną żyje na emigracji w Wielkiej Brytanii. Agnieszka Bednarska książki wydaje od 2012 r. i ma w dorobku 6 powieści. Najnowszy tytuł jej autorstwa, eklektyczna narracja łącząca cechy dramatu obyczajowego, thrillera, a nawet powieści grozy, pt. Piętno Katriny do księgarń trafił w marcu 2021 r.

Agnieszka Bednarska na świat przyszła w 1973 r. w Stargardzie Szczecińskim. Z wykształcenia jest pedagogiem, absolwentką polonistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Jak sama mówi, pisanie towarzyszy jej od dzieciństwa – jeszcze w podstawówce tworzyła pierwsze dziecięce opowiadania i historyjki. Czas ten pisarka wspomina jednak niezbyt ciepło, ponieważ w szkole, będącej dla niej miejscem zimnym i nieprzyjaznym, czuła się źle. Wiatr w żagle złapała dopiero w liceum, gdzie poczuła się wreszcie traktowana podmiotowo. Pierwsze książki Agnieszka Bednarska zapisywała jako nastolatka w zeszytach, które później wypożyczała do przeczytania koleżankom i chociaż, jak zapewnia, nie jest osobą specjalnie sentymentalną, ani przywiązującą się do rzeczy, wciąż te młodzieńcze narracje przechowuje.

Po studiach autorka chciała realizować się w pracy z dziećmi, jednak dość szybko podjęła razem z mężem decyzję, że lepszego życia będą dla swojej rodziny będą szukali za granicą. Od ponad 15 lat pisarka mieszka w Wielkiej Brytanii, ale nie wyklucza kolejnej przeprowadzki w jakieś cieplejsze rejony, gdzie możliwy byłby, tak potrzebny jej do szczęścia, bliski kontakt z przyrodą. Swoje wszystkie książki Agnieszka Bednarska napisała już poza ojczyzną. Jak podkreśla, wydaje niezbyt często, ponieważ sam proces tworzenia opowieści i ubierania pomysłu w słowa, z których każde jest niezbędne i trafne, zajmuje niemało czasu. Mimo wszystko jednak celem, do którego konsekwentnie dąży jest przejście na literackie zawodowstwo i utrzymywanie się wyłącznie z pióra. Po ponad dekadzie na rynku wydawniczym nie wyobraża już sobie codzienności bez pisania, będącego jedną z największych przygód i stałą częścią jej życia. Jej twórczość ewoluuje razem z nią i na stronach każdej kolejnej książki Agnieszka Bednarska prezentuje swoim czytelnikom coś nowego. Bardzo istotną dla niej sprawą jest, aby lektura jej powieści poza dobrą rozrywką wnosiła do życia jej czytelników coś więcej – refleksję, nową perspektywę czy wrażliwość.

Pierwsze książki Agnieszki Bednarskiej

Pisarka debiutowała na początku 2012 r. powieścią Emigracja uczuć. Obyczajowy dramat opowiadający o losach 4 par, które rozdzieliła emigracja zarobkowa został wydany po przeprowadzce autorki do Wielkiej Brytanii, jednak jego korzenie sięgają kilka lat wcześniejszych doświadczeń Bednarskiej. Kiedy jej mąż wyjechał do pracy w Anglii, ona na blisko rok jeszcze została z małym dzieckiem w Polsce, doświadczając wielu trudnych chwil i emocji związanych z tą rozłąką. Wtedy też poznała inne kobiety w podobnej sytuacji i elementy ich historii wykorzystała, pisząc swoja pierwszą fabułę. Okazało się, że temat jest na tyle nośny i pojemny, że jeszcze w tym samym roku ukazała się kontynuacja Emigracji uczuć pt. Wszystko przed nami.

Na premierę kolejnej książki Agnieszka Bednarska kazała jednak swoim czytelnikom czekać niemal trzy lata. Dopiero w 2015 r. do księgarń trafiła jej trzecia, zupełnie odmienna od poprzednich tytułów, powieść zatytułowana Płaczący chłopiec. Tym razem w swoją opowieść autorka wplotła nieco tajemnicy i porządną dawkę niesamowitości.

Agnieszka Bednarska, Zanim się obudzę i Dwa oblicza

Ten kierunek autorka kontynuowała w dwóch następnych narracjach, które wyszły spod jej pióra w 2017 i 2019 r. Zarówno na stronach Dwóch oblicz, jak i w opublikowanej kilkanaście miesięcy później powieści Zanim się obudzę Agnieszka Bednarska z dużą wprawą i wyczuciem łączy różne konwencje, otrzymując frapującą mieszankę pełną emocji, zagadek i tajemnic, od której niezwykle trudno się oderwać.

Agnieszka Bednarska i Piętno Katriny

Swoją najnowszą propozycję, Piętno Katriny, Agnieszka Bednarska w ręce czytelników oddała wiosną 2021. Jest to nowa bez wątpienia nowa jakość w jej twórczości. Chociaż już wcześniejsze książki pisarki zawierały wątki paranormalne, elementy kryminału, thrillera, czy nawet grozy, żadna z nich nie była tak blisko horroru, jak właśnie Piętno Katriny. Dla zwiększenia efektu we wstępie autorka zapewnia, że wszystko, co najbardziej straszne w tej historii, oparte jest na faktach. Jest to oczywiście prawda o tyle, że osią fabularną narracji jest straszliwy huragan Katrina, który nawiedził Luizjanę i Missisipi w 2005 r. Powieść jest pierwszą częścią trylogii i wkrótce być może wszyscy wielbiciele talentu pisarki będą mogli się przekonać, co jeszcze zgotowała im jej niezwykła wyobraźnia.