Rozpoznawalność polskich historyków dziejów najnowszych za granicą (w oparciu o cytowalność w bazie Google Scholar) - Artur Goszczyński - darmowy ebook

Rozpoznawalność polskich historyków dziejów najnowszych za granicą (w oparciu o cytowalność w bazie Google Scholar) ebook

Artur Goszczyński

0,0
0,00 zł

-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Publikacja ta przedstawiając cytowalność krajowych badaczy przeszłości w międzynarodowym obiegu naukowym przybliża kwestię aktualnego stanu wiedzy o polskiej historii na świecie.

 

Autorem raportu jest dr Artur Goszczyński. Prace nad nim trwały niespełna sześć miesięcy. W ramach tych działań:

– przeanalizowano dorobek 809 naukowców

– wzięto pod uwagę 30 600 prac

– zaobserwowano 41 361 cytowań w językach obcych

– cytowania zaobserwowano w 39 językach obcych

Przeprowadzona analiza pozwoliła na wyciągnięcie konkretnych wniosków, z których najważniejsze mówią o relatywnie niskim poziomie rozpoznawalności polskich historyków dziejów najnowszych za granicą, na co wpływ może mieć m.in. bariera językowa.

Naukowcy z innych państw chętnie odwołują się do prac polskich autorów poświęconych relacjom polsko-żydowskim w XX w. szczególnie tych podkreślających antysemickie postawy polskiego społeczeństwa.

W raporcie stwierdzono również, że w dorobku polskich badaczy brakuje głośnych prac, które byłyby szerzej komentowane za granicą, a także to, że aktywność publiczna i medialna historyków wpływa na ich rozpoznawalność

Wydany przez Fundację raport jest pionierską publikacją poświęconą rozpoznawalności nie tylko historyków, ale generalnie polskich naukowców na świecie. W Polsce aktualnie brakuje badań, które szerzej poruszałyby ten problem, a są one ważne, dlatego iż dogłębna analiza pozwoli na opracowanie skutecznych recept na poprawienie obecnej sytuacji polskiej nauki.

Raport stanowi część zadania publicznego "Punkt styczności – eliminacja deficytów modułu think tankowego Fundacji im. Janusza Kurtyki w celu zwiększenia wpływu na polityki publiczne w obszarze polityki pamięci", sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018- 2030

Praca pojawiła się w serwisie Legimi dzięki procesowi cyfryzacji działalności Fundacji im. Janusza Kurtyki prowadzonej w ramach zadania publicznego Na przeciw wichrom, czyli Fort Przeszłość/Przyszłość. Rozwój działalności misyjnej Fundacji im. Janusza Kurtyki poprzez umocnienie instytucjonalne. Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Ebooka przeczytasz w dowolnej aplikacji obsługującej format:

PDF

Rok wydania: 2022

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.


Podobne