Prawybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych Ameryki - Turek Maciej - książka

Prawybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych Ameryki książka papierowa

Turek Maciej

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy


-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Książka stanowi analizę przebiegu i konsekwencji reform procesu wyłaniania nominatów na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych, zapoczątkowanych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przez Partię Demokratyczną. W ich rezultacie dominującym sposobem wyłaniania kandydatów do prezydentury stały się prawybory. Co więcej, ustanowione przez Komisję McGoverna-Frasera reguły sprawiły, że podmiotem mającym największy wpływ na to, kto uzyska status nominata, stali się wyborcy, choć przez dekady była to swoista prerogatywa liderów partyjnych. Monografia krok po kroku rozważa wszystkie te działania, demonstrując, iż modyfikacja reguł zmieniła sposób w jaki pretendenci rywalizują o prezydencką nominację. W okresie po reformach w mniejszych stopniu zabiegają bowiem o poparcie liderów, koncentrując się na budowie sztabów wyborczych, zbieraniu pieniędzy na prowadzenie kampanii wyborczej oraz próbują dotrzeć, za pomocą mediów lub osobistej agitacji, do jak największej grupy obywateli, by zdobyć ich głosy. Mniejsze znaczenie partii, a zwiększony nacisk na kampanie medialne w kampaniach prenominacyjnych sprawiają, że reformy partyjne doprowadziły nie tylko do transformacji procesu nominacji prezydenckich, ale także całego amerykańskiego systemu politycznego i tego, jak polityka w USA funkcjonuje na co dzień.

Dr Maciej Turek jest politologiem i amerykanistą, adiunktem w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą systemu politycznego i wyborczego USA. Był stypendystą The Copernicus Society of America, Fundacji Kościuszkowskiej oraz dwukrotnie JFK Institute for North American Studies przy Freie Universität w Berlinie. Jest autorem monografii Urząd Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Analiza politologiczna (Kraków 2014), wraz z Pawłem Laidlerem wydał też monografię Cena demokracji. Finansowanie federalnych kampanii wyborczych w Stanach Zjednoczonych Ameryki (Kraków 2016) oraz zbiór Basic Documents in U.S. Federal Campaign Finance Law (Kraków 2015), będący analizą najważniejszych aktów prawnych, głównie ustaw i orzeczeń sądowych, regulujących kwestie finansowania kampanii wyborczych w Stanach Zjednoczonych.

Liczba stron: 334

Format (wymiary): 17.0x24.0cm

ISBN: 9788376388779

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.