Książę - Machiavelli Niccolo - audiobook

Książę audiobook

Machiavelli Niccolo

4,5

Opis

Najsłynniejsze dzieło Niccolò Machiavellego, jedna z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej, źródło doktryny politycznej zwanej makiawelizmem, poradnik strategii utrzymania władzy. Przy czym jest to cel nadrzędny, który usprawiedliwia podejmowanie działań nieetycznych o tyle, o ile okazały się one skuteczne w jej utrzymaniu.

Machiavelli, wyjaśniając swoje motywy, stwierdza:

„Moim zamiarem jest pisać rzeczy użyteczne dla tego, kto je rozumie, przeto o wiele bardziej właściwym wydaje mi się iść za prawdą rzeczywistą zdarzeń niż za jej wyobrażeniem. Wielu wyobrażało sobie takie republiki i księstwa, jakich w rzeczywistości ani się nie widzi, ani się nie zna; wszak sposób, w jaki się żyje jest tak różny od tego, w jaki się żyć powinno, że ten, kto chce postępować tak, jak się powinno postępować, a nie tak, jak się postępuje, gotuje raczej swoją klęskę, niż zapewnia panowanie”.

Jest dla niego oczywiste, że polityka oderwała się od etyki, a „człowiek, który w każdym swym postępku zdecydowany jest przestrzegać zasad dobra, musi nieuchronnie zginąć wśród tylu, którzy nie są dobrymi”.

 

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 3 godz. 34 min

Lektor: Jacek Dragun

Oceny
4,5 (22 oceny)
13
8
1
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Jaj0229dbpw

Całkiem niezła

Bardzo... pragmatyczna.
00
Gustavoo

Dobrze spędzony czas

Jedna z tych pozycji, których nie da się za bardzo ocenić. Klasyk pokroju "Sztuki wojny" Sun Tzu. Lektura ciekawa, zwłaszcza z perspektywy czasu, ale nie czuję się kompetentną do jej oceny. Nie polecam też pochłaniać jej jak ja - w formie audiobooka, bo to zdecydowanie lektura na większe skupienie i analizę. Nawet świeżo po skończeniu mam poczucie, że powinnam przeczytać ją jeszcze raz, żeby więcej wyłapać i zrozumieć.
00
zynu83

Dobrze spędzony czas

uniwersalna. z uwagi na język wymagająca uważnego wsłuchania się. wiele z opisanych aspektów jak na dłoni widać na dzisiejszej scenie politycznej.
00

Popularność