Dziewiąta Dywersyjna - Rocki Jan - książka

Dziewiąta Dywersyjna książka papierowa

Rocki Jan

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy


Opis

Publikacja ta daje początek serii przygotowywanej na 70 Rocznicę Powstania Warszawskiego.
Książka napisana w formie pamiętnika, ukazuje dzieje jednego z oddziałów sformowanych w II Obwodzie AK Żoliborz. Autor z niezwykłą dokładnością i autentyzmem opisał konspiracyjną działalność i powstańcze walki jednostki. W konspiracji żołnierze "dziewiątej", podlegając bezpośrednio dowódcy Kedywu Okręgu AK Warszawa, brali udział w wielu akcjach dywersyjnych oraz wykonywali wyroki śmierci na zdrajcach i konfidentach Gestapo.
W Powstaniu Warszawskim natomiast, już jako Zgrupowanie "Żniwiarz", uczestniczyli m.in. w obu natarciach na Dworzec Gdański w obronie warsztatów Opla, a w ostatnich dniach toczyli zacięte boje w okolicy Placu Wilsona. Książka dostarcza bezcennej wiedzy o konspiracji i walkach powstańczych na Żoliborzu.
Jan Rocki pseudonim „Bratek” był żołnierzem 229 plutonu wchodzącego w skład Dziewiątej Kompanii Dywersji Bojowej żoliborskiego Obwodu Armii Krajowej. Należał do najaktywniejszych żołnierzy Kompanii.
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych rozwinął ożywioną działalność autorską i edytorską na temat historii Kompanii i Powstania Warszawskiego. Był autorem ponad pięćdziesięciu publikacji w czasopismach młodzieżowych i harcerskich.

Liczba stron: 270

Format (wymiary): 16.5x23.5cm

ISBN: 9788364109102

Wydanie: 2