Czuwanie - John Grisham - ebook

Czuwanie ebook

John Grisham

0,0

Opis

Neely Crenshaw był gwiazdą - najlepszym rozgrywającym w historii Spartan z Messiny. Od tamtych czasów minęło piętnaście lat. Teraz wraca do miasta na pogrzeb Eddiego Rake'a - trenera, który zrobił z licealnej drużyny gwiazdę futbolu. "Chłopcy Eddiego" spotykają się na trybunach swojego stadionu. Piją piwo, rozmawiają i przywołują w pamięci obraz trenera. Tylko Neely wciąż usiłuje uporać się z przeszłością i zrozumieć to, co się stało po pewnym meczu w szatni Spartan...

 

Książka dostępna w katalogu bibliotecznym na zasadach dozwolonego użytku bibliotecznego.

Tylko dla zweryfikowanych posiadaczy kart bibliotecznych.

 

Książka dostępna w zasobach:

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu (9)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem (2)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu (4)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie (7)

Biblioteka Publiczna im. H. Święcickiego w Śremie (3)

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu (2)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy (2)

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach

Gminna Bibliotek Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie

Biblioteka Publiczna w Piasecznie (3)

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego (4)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowych Ostrowach

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 191

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność
 

Powieści Johna Grishamaw Wydawnictwie Amber

BRACTWO

CZAS ZABIJANIACZUWANIEFIRMAKLIENTKOMORA

KRÓL AFERŁAWA PRZYSIĘGŁYCHMALOWANY DOMOBROŃCA ULICYOMINĄĆ ŚWIĘTARAINMAKERRAPORT PELIKANA

TESTAMENTWEZWANIEWSPÓLNIK

 

John Grisham

Czuwanie

Przekład

Jan Kraśko

 

Tytuł oryginałuBLEACHERS

Redaktorzy seriiMAŁGORZATA CEBO-FONIOKZBIGNIEW FONIOK

Konsultacja terminologii sportowejANDRZEJ „An.DRE” SADOWSKI

Redakcja technicznaANDRZEJ WITKOWSKI

KorektaJOANNA CHRISTIANUSMARIA RAWSKA

Skład

WYDAWNICTWO AMBER

Wydawnictwo Amber zaprasza na stronę Internetuhttp://www.amber.sm.plhttp://www.wydawnictwoamber.pl

Copyright © 2003 by Belfry Holdings, Inc.All rights reserved.

For the Polish edition

Copyright © 2003 by Wydawnictwo Amber Sp. z o.o.

ISBN 83-241-1310-X

 

Ty owi i cudownym chłopakom, z którymi grał w ogólniaku; ich wspaniałemu trenerowi i wspomnieniom z rozgrywek zakończonych dwukrotnie zdobyciem tytułu mistrza stanu

Wtorek

Droga na stadion Rake’a biegła przed szkołą, przed starą salą ćwiczeń orkiestry, przy kortach tenisowych, potem wpadała w tunel żółto-czerwonych klonów, które kupili i posadzili hojni sponsorzy, a jeszcze potem pięła się na niskie wzgórze, by opaść zboczem na asfaltowy parking na tysiąc samochodów. Kończyła się przed wielką bramą z cegły i kutego żelaza, za którą było już tylko siatkowe ogrodzenie, a za ogrodzeniem otoczone nabożną czcią boisko. W piątkowe wieczory przed bramą stało całe miasto, żeby po jej otwarciu wpaść na trybuny, zająć jak najlepsze miejsca i niecierpliwie czekać, aż skończą się przedmeczowe pokazy. Wyasfaltowany plac przed stadionem zapełniał się na długo przed pierwszym wykopem, dlatego przyjezdni musieli parkować na bitych drogach, w bocznych uliczkach czy na odległych parkingach za szkolną stołówką i za boiskiem do baseballu. Kibice drużyny gości mieli w Messinie kiepsko, ale nie tak kiepsko jak ich ulubieńcy.

Drogą na stadion jechał powoli Neely Crenshaw. Jechał powoli dlatego, że nie był tu od wielu lat, i dlatego, że gdy zobaczył płonące na stadionie światła, momentalnie naszła go potężna fala wspomnień, tak jak to przewidywał. Samochód toczył się niespiesznie pod żółto-czerwonymi klonami, ubranymi w jaskrawe jesienne szaty. W dniach chwały Neely’ego drzewa miały pnie grube zaledwie na trzydzieści centymetrów, a teraz stykały się ze sobą konarami, gubiąc liście i zasypując szosę płatkami złotego śniegu.

Było późne październikowe popołudnie i wiał lekki północny wiatr. Pochłodniało.

Neely zatrzymał samochód przed bramą i popatrzył na boisko. Wszelki ruch zamarł, myśli napęczniały obrazami i dźwiękami z tamtego życia. Za jego czasów stadion nie miał nazwy, bo żadna nie była potrzebna. Wszyscy w Messinie nazywali go po prostu stadionem. „Chłopcy są już na stadionie - mówiono w kawiarniach i barach. - Wcześnie dziś wyszli”. „O której sprzątamy stadion?” - pytano u rotarian. „Rake mówi, że na stadionie przydałyby się nowe ławki dla gości” - powiadano na spotkaniach sponsorów. „Już wieczór, a oni wciąż na stadionie - gadano w piwiarniach w północnej części miasta. - Rake późno ich dzisiaj wypędził”.

Żadnego miejsca w Messinie nie czczono bardziej niż tego. Nawet cmentarza.

Po odejściu Rake’a stadion nazwano jego imieniem. Oczywiście Neely’ego tu już wtedy nie było, i to od dawna. Wyjechał i nie zamierzał wracać.

W sumie nie wiedział, dlaczego jednak wrócił, chociaż w głębi serca zawsze czuł, że chwila ta nadejdzie, że nadejdzie dzień, gdy coś go tu wezwie. Zawsze też wiedział, że Rake w końcu umrze, że będzie pogrzeb z setkami byłych Spartan wokół trumny, zawodników w zielonych koszulkach opłakujących śmierć człowieka-legendy, którego kochali i nienawidzili zarazem. Ale jakże często powtarzał sobie, że nie wróci na stadion, dopóki Rake żyje.

Daleko za trybunami dla gości były dwa boiska treningowe, jedno oświetlone. Żadna inna szkoła w stanie nie mogła marzyć o takim luksusie, ale z drugiej strony, żadne inne miasto nie czciło futbolu tak żarliwie i tak powszechnie jak Messina. Usłyszał gwizdek trenera i zaraz potem głuchy łoskot zderzających się ze sobą ciał; drużyna Spartan ćwiczyła przed piątkowym meczem. Neely przeszedł przez bramę i stanął na - jakżeby inaczej - zielonej bieżni.

Trawa w strefie przyłożeń była dobrze przystrzyżona i nadawała się do gry, ale przy bramkach trochę odbijała. Poza tym w rogach rosły kępy zielska i gdy je zauważył, zauważył też, jak nierówno przystrzyżono ją przy bieżni. W dniach chwały co czwartek przychodziło tu kilkudziesięciu ochotników z ogrodowymi nożycami, którzy starannie przycinali każde niesforne źdźbło.

Ale dni chwały minęły. Odeszły wraz z Rakiem. Teraz w futbol grali zwykli śmiertelnicy, a miasto straciło całą butę i zadziorność.

Coach Rake zbluzgał kiedyś pewnego elegancko ubranego dżentelmena, który srodze zgrzeszył, wchodząc na uświęconą murawę boiska. Dżentelmen ów szybko wskoczył na bieżnię i gdy podszedł bliżej, Rake zdał sobie sprawę, że to sam burmistrz. Burmistrz był urażony i obrażony. Rake miał to gdzieś. Nikt nie miał prawa wchodzić na jego boisko i kropka. Burmistrz, który nie nawykł do tego, że publicznie go wyzywano, pociągnął za wszystkie sznurki, by wyrzucić go z pracy, ale Rake bez trudu dał mu odpór i podczas głosowania w radzie miejskiej wygrał z nim cztery do jednego.

W tamtych czasach Eddie Rake cieszył się w Messinie większym poważaniem niż wszyscy politycy razem wzięci, ale zupełnie go to nie obchodziło.

Tuż przy linii bocznej Neely szedł powoli w kierunku trybun dla gospodarzy, lecz raptem przystanął, wziął głęboki oddech i zastygł bez ruchu. Znowu naszła go przedmeczowa trema, znowu usłyszał ryk tłumu ludzi siedzących ramię przy ramieniu na przepełnionych trybunach i bojową pieśń Spartan w wykonaniu grającej pośrodku orkiestry. A tuż za linią boczną, ledwie kilka kroków od miejsca, gdzie teraz stał, znowu zobaczył zawodnika z numerem dziewiętnastym na koszulce, który rozgrzewał się nerwowo na oczach wielbiących go kibiców. Numer dziewiętnasty był mistrzem szkół średnich, najlepszym graczem w Stanach, quarterbackiem1 o złotym ramieniu, szybkich nogach, sporym wzroście i masie ciała, być może najlepszym zawodnikiem, jakiego kiedykolwiek wydała Messina.

Numer dziewiętnasty był Neelym Crenshawem z tamtego życia.

Zrobił jeszcze kilka kroków wzdłuż linii bocznej, stanął przy pięćdziesiątce, przy linii przecinającej stujardowe boisko dokładnie na pół, w miejscu, z którego Rake dyrygował setkami meczów, i spojrzał na puste ławki, gdzie kiedyś w piątkowe wieczory zasiadało dziesięć tysięcy ludzi, żeby dać upust emocjom, jakie wywoływała w nich drużyna miejscowego ogólniaka.

Słyszał, że teraz przychodzi ich połowę mniej.

Upłynęło piętnaście lat, odkąd dziewiętnastka przyprawiała tak wielu o dreszcz podniecenia. Piętnaście lat, odkąd grał na tym świętym boisku. Ileż razy obiecywał sobie, że nigdy nie zrobi tego, co właśnie robił? Ileż razy poprzysięgał sobie, że tu nie wróci?

Na boisku treningowym gwizdał trener i ktoś krzyczał, ale on ledwie to słyszał. Za to wyraźnie słyszał bębny orkiestry, chrapliwy, niezapomniany głos Bo Michaela z głośników, ogłuszający trzask ławek, na których podskakiwali kibice.

Słyszał też opryskliwe powarkiwania Rake’a, chociaż w ogniu walki trenerowi rzadko kiedy puszczały nerwy.

A tam były „zagrzewajki”, cheerleaderki w krótkich spódniczkach, które podskakiwały na opalonych, pięknie umięśnionych nogach, zachęcając tłum do gorętszego kibicowania. Neely miał w czym wtedy wybierać.

Jego rodzice siedzieli na czterdziestym jardzie, osiem rzędów pod budką dla prasy. Przed każdym wykopem machał ręką matce. Prawie przez cały mecz się modliła, pewna, że syn skręci sobie kark.

Łowcy głów z college’u dostawali bilety do rzędu siedzeń z oparciami, dokładnie na pięćdziesiątym jardzie, a więc najlepsze. Pewnego razu ktoś naliczył trzydziestu ośmiu obserwatorów, a wszyscy przyjechali tylko po to, żeby popatrzeć na dziewiętnastkę. Ponad sto college’ów napisało do niego listy; ojciec wciąż je przechowywał. Trzydzieści jeden zaproponowało pełne stypendium. Gdy wreszcie podpisał umowę z Tech, zwołano specjalną konferencję prasową i trąbiły o tym wszystkie gazety.

Stadion na dziesięć tysięcy miejsc w mieście liczącym osiem tysięcy mieszkańców. Rachunki nigdy się nie zgadzały. Ale ludzie przyjeżdżali tu z całego hrabstwa, z najgłębszego zadupia, gdzie w piątek wieczorem nie było co robić. Dostawali wypłatę, kupowali piwo, sunęli do Messiny, przychodzili na stadion, zajmowali północny sektor i robili więcej hałasu niż uczniaki, orkiestra i miejscowi razem wzięci.

Kiedy był małym chłopcem, ojciec nie pozwalał mu tam siadać. Te „wsioki” chlały piwo, biły się i wyzywały sędziów. Kilka lat później, już jako numer dziewiętnasty, uwielbiał tych rozwrzeszczanych „wsioków” i był pewien, że oni uwielbiają jego.

Ale teraz na stadionie panowała cisza, teraz stadion czekał. Neely schował ręce do kieszeni i ruszył powoli przed siebie - zapomniany bohater, którego gwiazda przedwcześnie zgasła. Przez trzy sezony grał jako quarterback. Zaliczył ponad sto przyłożeń. Ani razu nie przegrał na swoim boisku. Wspomnienia powracały, chociaż próbował je od siebie odpędzić. Tamte czasy już minęły, powtórzył sobie po raz setny. Już dawno minęły.

Za południową linią końcową sponsorzy wznieśli gigantyczną tablicę wyników, a na zamocowanych wokół niej wielkich planszach wielkimi zielonymi literami wypisano historię miejscowego futbolu. Tym samym była to historia Messiny. 1960— 1961: dwa sezony bez porażki; Rake miał wtedy tylko dwadzieścia dziewięć lat. 1964: początek złotej serii, która trwała do końca lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych. W 1970, miesiąc po narodzinach Neely’ego, Messina przegrała mecz o mistrzostwo stanu z South Wayne i złota seria dobiegła końca. Osiemdziesiąt cztery zwycięstwa z rzędu, w tamtych czasach krajowy rekord. Eddie Rake stał się legendą w wieku trzydziestu dziewięciu lat.

Ojciec opowiadał, że po tej porażce miasto ogarnął niewysłowiony smutek. Jakby nie wystarczyły im osiemdziesiąt cztery zwycięstwa. To była paskudna zima, ale Messina przetrwała i już w następnym sezonie chłopcy Rake’a rozgromili South Wayne trzynaście do zera, zdobywając mistrzostwo stanu. Zdobyli też kolejne, w siedemdziesiątym czwartym, siedemdziesiątym piątym i siedemdziesiątym dziewiątym.

Potem przyszła posucha. Od osiemdziesiątego do osiemdziesiątego siódmego, kiedy to Neely zdał do ostatniej klasy, Spartanie nie doznali ani jednej porażki, wygrywając wszystkie konferencje i play-offy tylko po to, żeby przegrać w stanowych finałach. W Messinie zapanowało niezadowolenie. Miejscowi narzekali w knajpach i kawiarniach. Starsi tęsknili za czasami złotej serii. Drużyna z jakieś kalifornijskiej szkoły wygrała dziewięćdziesiąt razy z rzędu i miasto się obraziło.

Po lewej stronie tablicy wyników, na zielonej planszy białymi literami wypisano nazwiska największych bohaterów Messiny. Siedem numerów zastrzeżono2, dziewiętnastkę Neely’ego jako ostatnią. Tuż obok dziewiętnastki widniała pięćdziesiątka-szóstka Jessego Trappa, linebackera3, który przez krótki czas grał w Miami, a potem trafił do więzienia. W siedemdziesiątym czwartym Rake zastrzegł numer osiemdziesiąty pierwszy, Romana Armsteada, jedynego Spartanina, który grał w NFL.

Za południową strefą przyłożeń stała szatnia, której mógł im pozazdrościć każdy college. Miała siłownię, szafki, przebieralnię dla gości z wykładziną na podłodze i prysznice. Szatnię też zbudowali sponsorzy po intensywnej kampanii reklamowej i zbiórce pieniędzy, która trwała całą zimę i pochłonęła całe miasto. Nie szczędzono żadnych kosztów, nie dla Spartan z Messiny. Coach Rake chciał mieć siłownię, szafki i pokoje dla trenerów, i sponsorzy natychmiast zapomnieli o Bożym Narodzeniu.

Na stadionie było coś nowego, coś, czego Neely przedtem nie widział. Tuż za bramką do szatni stał brązowy pomnik na ceglanym piedestale. Neely podszedł bliżej. Był to Rake. Ponadnaturalnych rozmiarów popiersie Rake’a ze zmarszczkami na czole, ze znajomo wykrzywionymi ustami i cieniem uśmiechu w oczach. Na głowie miał sfatygowaną czapeczkę Spartan, tę samą, którą nosił przez całe dziesięciolecia. Brązowe popiersie Eddiego Rake’a w wieku pięćdziesięciu lat: pięćdziesięciu, nie siedemdziesięciu. W cokół wmurowano tablicę z entuzjastycznym opisem jego osiągnięć, ze szczegółami, które niemal każdy mieszkaniec Messiny mógł wyrecytować z pamięci: trzydzieści cztery lata jako główny trener Spartan, czterysta osiemnaście zwycięstw, sześćdziesiąt dwie porażki, trzynaście tytułów stanowych, złota seria, która rozpoczęła się w sześćdziesiątym czwartym i trwała aż do osiemdziesiątego czwartego.

Był to ołtarz i Neely niemal widział, jak przed każdym piątkowym meczem wchodzący na boisko Spartanie pochylają przed nim głowę.

Dmuchnął wiatr, zawirowały liście. Trening dobiegł końca i brudni, zlani potem zawodnicy, ledwo powłócząc nogami, szli do szatni. Nie chciał, żeby go widzieli, więc zawrócił do bramy. Wszedł między ławki, wspiął się do trzydziestego rzędu i usiadł samotnie w miejscu, skąd roztaczał się widok na stadion i na dolinę. W oddali, ponad czerwonozłotymi wierzchołkami drzew, strzelały w niebo wieże kościołów. Ta po lewej należała do kościoła metodystów, a ulicę za nią, niewidoczny nawet z najwyższych rzędów stadionu, stał ładny, piętrowy dom, który miasto sprezentowało Eddiemu Rake’owi w dniu jego pięćdziesiątych urodzin.

W domu tym Miss Lila, jej trzy córki i pozostali Rake’owie czekali, aż trener wyda ostatnie tchnienie. Na pewno byli tam również przyjaciele, były zawalone jedzeniem stoły i porozstawiane wszędzie kwiaty.

Czy byli tam również Spartanie? Neely bardzo w to wątpił.

Następny samochód, który wjechał na parking, zatrzymał się obok jego samochodu. Ten Spartanin był w marynarce i w krawacie i on też unikał wchodzenia na murawę, idąc niespiesznie bieżnią. Zauważył Neely’ego i wszedł na trybuny.

- Długo tu siedzisz? - spytał, gdy ściskali sobie ręce.

- Nie - odrzekł Neely. - Umarł?

- Nie. Jeszcze nie.

Paul Curry wyłapał czterdzieści siedem z sześćdziesięciu trzech piłek na przyłożenie, które Neely posłał mu w ciągu trzech lat wspólnie spędzonych na boisku. Crenshaw do Curry’ego, Crenshaw do Curry’ego, i tak przez cały czas. Byli praktycznie nie do zatrzymania. Byli też współkapitanami. I bliskimi przyjaciółmi, których ścieżki rozeszły się z biegiem lat. Wciąż do siebie dzwonili, trzy, cztery razy w roku. Jego dziadek zbudował pierwszy bank w Messinie, więc Paul miał zapewnioną przyszłość już w dniu narodzin. Ożenił się z miejscową dziewczyną, też z bogatej rodziny. Neely był jego drużbą i wtedy to po raz ostatni przyjechał do miasta.

- Jak tam rodzina? - spytał.

- Dobrze. Mona jest w ciąży.

- Jak zwykle. To piąte czy szóste?

- Dopiero czwarte.

Neely pokręcił głową. Siedzieli kilkadziesiąt centymetrów od siebie, patrząc w dal i gadając, lecz obydwaj byli pochłonięci własnymi myślami. Zza szatni dochodził warkot odjeżdżających samochodów i półciężarówek.

- Jak tam drużyna? - spytał Neely.

- Nieźle. Cztery wygrali, dwa przegrali. Trenerem jest młody facet z Missouri. Podoba mi się. Ale nie ma dobrego narybku.

- Z Missouri?

- Tak. Nikt inny w promieniu tysiąca pięciuset kilometrów nie chciał tu przyjść.

Neely zerknął na niego i powiedział:

- Przytyłeś.

- Jestem bankowcem i rotarianinem, ale i tak bym z tobą wygrał. - Zamilkł. Było mu głupio, że z tym wyskoczył. Lewe kolano Neely’ego było dwa razy większe od prawego.

- Na pewno - odrzekł z uśmiechem Neely. Nie ma sprawy, Paul.

Patrzyli, jak odjeżdżają ostatnie samochody, z których większość ruszała, a przynajmniej próbowała ruszyć z piskiem opon. To była jedna z ich pomniejszych tradycji.

Po chwili znowu zapadła cisza.

- Przychodzisz na stadion, kiedy nikogo tu nie ma? - spytał Neely.

- Kiedyś przychodziłem.

- I łazisz wokół boiska, wspominając, jak to kiedyś było?

- Teraz już nie. Ale wszystkich to dopada.

- Jestem tu pierwszy raz, odkąd zastrzegli mój numer.

- A tobie widzę nie przeszło. Ciągle żyjesz przeszłością, wciąż marzysz, wciąż jesteś najlepszym quarterbackiem w Stanach.

- Żałuję, że w ogóle zobaczyłem piłkę.

- W tym mieście nie miałeś wyboru. Rake ubrał nas w koszulki, kiedy byliśmy w szóstej klasie. Cztery drużyny: czerwoni, błękitni, złoci i czarni, pamiętasz? Zielonych nie było, bo każdy pacan chciał nosić zieloną koszulkę. Graliśmy we wtorki i ściągaliśmy tu więcej kibiców niż niejeden ogólniak. Asystenci Rake’a uczyli nas tych samych zagrywek, które oglądaliśmy w piątki. Tego samego systemu. Marzyliśmy o Spartanach, o grze przed dziesięcioma tysiącami fanatyków. W dziewiątej klasie, kiedy przejął nas sam Coach, znaliśmy wszyściutkie numery, czterdzieści słynnych zagrywek Rake’a. Mogliśmy stosować je nawet we śnie.

- Do tej poryje pamiętam - odrzekł Neely.

- Ja też. A pamiętasz, jak przez bite dwie godziny kazał nam rypać przekładankę w prawo?

- Tak, bo ciągle coś knociłeś.

- A potem przegnał nas po ławkach, aż się porzygaliśmy.

- Cały Rake - wymamrotał Neely.

- Najpierw liczysz lata do chwili, kiedy będziesz mógł włożyć koszulkę, a potem jesteś bohaterem, idolem, zadziornym sukinsynem, bo w tym mieście nie można zawalić. Wygrywasz i wygrywasz, jesteś królem tego światka, aż tu nagle puf! - i do widzenia. Grasz ostatni mecz i wszyscy płaczą. Nie wierzysz, że to już koniec. Przychodzi kolejna drużyna i nikt cię już nie pamięta.

- To było tak dawno temu...

- Piętnaście lat, stary. Kiedy byłem w college’u i wracałem do domu na święta czy na wakacje, trzymałem się jak najdalej stąd. Nie przejeżdżałem nawet przed szkołą. Ani razu nie widziałem Rake’a, nie chciałem. No i któregoś wieczoru, latem, tuż przed wyjazdem, kupiłem sześć piw, wlazłem tu, usiadłem i zacząłem wspominać. Przesiedziałem tak kilka godzin. Widziałem, jak ganiamy po murawie, jak zdobywamy punkty, kiedy tylko nam się zachce, jak rozpirzamy wszystkich w pył. Było cudownie. A potem serce mi się ściskało, że to już nie wróci, że dni naszej chwały minęły, i to błyskawicznie.

- Nienawidziłeś go wtedy?

- Rake’a? Nie, wtedy go kochałem.

- Codziennie inaczej.

- Każdy tak.

- Dalej cię boli?

- Już nie. Kiedy się ożeniłem, kupiłem bilet na cały sezon, wstąpiłem do klubu sponsorów i tak dalej, jak każdy. Z czasem zapomniałem, że kiedyś byłem bohaterem. Stałem się zwykłym kibicem.

- Chodzisz na wszystkie mecze?

Paul wskazał w lewo.

- Jasne. Bank ma tu cały sektor.

- Sektor to wystarczyłby dla twojej rodzinki.

- Mona jest bardzo płodna.

- Widzę. Jak teraz wygląda?

- Jak baba w ciąży.

- Nie, czy ma dobrą figurę?

- Pytasz, czy nie jest gruba?

- Właśnie.

- Nie, dwie godziny dziennie zasuwa w siłowni i je tylko sałatę. Wygląda świetnie i zaprasza cię dzisiaj na kolację.

- Na sałatę?

- Na co zechcesz. Zadzwonić do niej?

- Nie, jeszcze nie. Pogadajmy.

Umilkli i długo milczeli. Przed bramą stanął pikap. Kierowca, przysadzisty facet w wypłowiałych dżinsach i w dżinsowej czapce, miał gęstą brodę i lekko utykał. Minął strefę przyłożeń, wszedł na bieżnię, potem między ławki i dopiero wtedy zauważył, że Neely i Curry obserwują każdy jego ruch. Skinął im głową, usiadł kilkanaście rzędów niżej i znieruchomiał tam samotnie, patrząc na boisko.

- Orley Short. - Paul wreszcie skojarzył twarz z nazwiskiem. - Koniec lat siedemdziesiątych.

- Tak, pamiętam go. Najwolniejszy linebacker w historii klubu.

- I najwredniejszy. Przez rok grał w jakimś college’u, potem rzucił to w cholerę i poszedł do lasu ścinać drzewa.

- Rake lubił drwali, co?

- A my to nie? Czterech drwali w obronie i mistrzostwo konferencji w kieszeni.

Za pikapem Shorta stanął drugi pikap i wysiadł z niego zażywny mężczyzna w dżinsowym kombinezonie i w dżinsowej czapce. Wszedł na trybuny, przywitał się z Shortem i usiadł obok niego. Chyba się tu nie umawiali.

- Nie, cholera, nie pamiętam - mruknął sfrustrowany Paul. - Nie kojarzę go.

Przez trzydzieści pięć lat Rake wytrenował setki chłopaków z Messiny i z całego hrabstwa. Większość z nich została w mieście. Znali się. Tworzyli małe bractwo, do którego wstęp mieli jedynie nieliczni.

- Powinieneś częściej przyjeżdżać - rzucił Paul, uznawszy, że pora coś powiedzieć.

- Dlaczego?

- Choćby do kumpli.

- A może nie chcę ich widywać?

Czemu?

- Nie wiem.

- Myślisz, że będą wypominać ci, że nie zdobyłeś pucharu Heismana4?
- Nie.

- Nie bój nic, pamiętają cię, ale już dawno przeszedłeś do historii. Dla nich ciągle jesteś najlepszy w Stanach, ale to było dawno temu. Wpadnij do Renfrowa, sam zobaczysz. Maggie wciąż ma to twoje wielkie zdjęcie, wisi nad kasą. Co czwartek jem tam śniadanie i zawsze któryś z naszych, z tych starszych, zaczyna tę samą rozmowę: kto był najlepszym quarterbackiem w historii Messiny, Neely Crenshaw czy Wally Webb. Webb występował przez cztery lata, zaliczył czterdzieści sześć zwycięstw z rzędu, nigdy nie przegrał, i tak dalej, i tak dalej. Ale Crenshaw grał przeciwko czarnym, a mecze były wtedy szybsze i ostrzejsze. Crenshaw przeszedł do Tech, a z Webba był za cienki Bolek, żeby zagrać w pierwszej lidze. Kłócą się przez cały czas. Ciągle cię kochają.

- Dzięki, ale chyba tam nie pójdę.
- Jak chcesz.
- To było kiedyś, Paul.
- Przestań, odpuść sobie. Ciesz się wspomnieniami.
- Nie mogę. We wspomnieniach jest Rake.
- To dlaczego przyjechałeś?
- Nie wiem.

W kieszeni ciemnego eleganckiego garnituru Paula zadzwoniła komórka. Wyjął ją i rzucił:

- Curry. No? Jestem na stadionie z Crenshawem... Tak, przyjechał... Słowo honoru. Dobra.

Zatrzasnął wieczko i schował komórkę do kieszeni.

- Silos - mruknął. - Powiedziałem mu, że może przyjedziesz.

Neely uśmiechnął się do wspomnień i pokręcił głową. Silos Mooney.

- Nie widziałem go od matury.

- On chyba nie zrobił matury.

- Fakt, zapomniałem.

- Miał kłopoty z policją. Handlował prochami. Ojciec wykopał go z chałupy na miesiąc przed egzaminami.

- Tak, teraz pamiętam.

- Przez kilka tygodni mieszkał u Rake’a w piwnicy, a potem wstąpił do wojska.

- Co teraz robi?

- Hmm, powiedzmy, że karierę, dość barwną karierę. Po tym, jak kamie zwolnili go z wojska, przez kilka lat harował na platformach wiertniczych. Wreszcie zmęczył się uczciwą pracą, wrócił do Messiny i handlował prochami, dopóki ktoś nie wygarnął do niego ze spluwy.

- Rozumiem, że chybił.

- O włos, ale to wystarczyło, żeby Silos spróbował żyć jak Pan Bóg przykazał. Pożyczyłem mu pięć tysięcy, odkupił sklep obuwniczy od starego Franklina i został wielkim przedsiębiorcą. Obniżył ceny butów, podwoił pensję pracownikom i w ciągu roku zbankrutował. Potem sprzedawał kwatery cmentarne, potem używane samochody, jeszcze potem domy na kółkach. Na jakiś czas straciłem go z oczu. Pewnego dnia przyszedł do banku, spłacił gotówką cały dług i powiedział, że wreszcie znalazł żyłę złota.

- W Messinie?

- A jak. Jakimś cudem udało mu się wysiudać starego Joslina ze składnicy złomu, tej wiesz, pod miastem. Wyremontował magazyn i oficjalnie prowadzi tam zakład blacharski. Dojna krowa. Ale na zapleczu, tak zupełnie nieoficjalnie, ma dziuplę i ściąga tam kradzione pikapy. To jest dopiero dojna krowa.

- I powiedział ci o tym?

- O dziupli nie, ale ma konto w moim banku, poza tym sekrety i tajemnice w Messinie? Trudno je ukryć. Wszedł w jakiś układ z szajką złodziei w obu Karolinach. Podrzucają mu kradzione wozy, on rozbiera je i opycha części. Wszystko za gotówkę, za bardzo duży szmal.

- A policja?
- Na razie nie interweniują, ale ci, co robią z nim interesy, są bardzo ostrożni. Lada dzień może wpaść do mnie FBI z nakazem, więc jestem przygotowany.
- Cały Silos...
- To wrak. Chleje, gania za babami, szasta forsą. Wygląda dziesięć lat starzej.
- Dlaczego mnie to nie dziwi... Ciągle się bije?
- Cały czas. Uważaj, co mówisz o Rake’u. Nikt nie kocha go bardziej niż on. Przygrzeje ci, że hej.
- Spokojnie.

Jako środkowy napastnik i środkowy obrońca Silos Mooney niepodzielnie panował na każdym boisku, na którym przyszło mu grać. Miał niecałe metr osiemdziesiąt wzrostu i wyglądał, cóż, wyglądał jak silos: wszystko miał duże i grube, korpus, ręce i nogi. Występował z nimi przez trzy lata. W przeciwieństwie do Neely’ego i Curry’ego, w każdym meczu zaliczał średnio trzy faule osobiste. Raz zaliczył cztery, po jednym w każdej kwarcie. Dwa razy usunięto go z boiska za to, że kopnął w krocze linemana przeciwników. Żył żądzą krwi i toczył ją z każdego biedaka, który miał niefart stać naprzeciwko niego przed wznowieniem gry5.

- Puścił juchę, skurwiel - syczał w kupie, zwykle pod koniec pierwszej połowy. - Nie dociągnie do końca meczu.

- Co się czaisz, zabij sukinsyna, i już - odpowiadał Neely, rozwścieczając go jeszcze bardziej. Im mniej obrońców, tym łatwiej dla niego.

Żadnego innego gracza Coach Rake nie wyzywał tak często i z takim entuzjazmem jak jego. Nikt bardziej na to nie zasłużył. I nikt nie łaknął tych wyzwisk bardziej niż on.

Daleko w północnym sektorze, tam gdzie „wsioki” robiły kiedyś tyle hałasu, na najwyższy rząd ławek powoli wspinał się starszy mężczyzna. Z tej odległości trudno go było rozpoznać, zresztą na pewno chciał być sam. Usiadł, spojrzał na boisko i wkrótce pogrążył się we wspomnieniach.

Pokazał się pierwszy biegacz i zaczął truchtać bieżnią w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. O tej porze przychodzili tu różni, żeby zaliczyć kilka kółek albo po prostu pospacerować. Za czasów Rake’a rzecz nie do pomyślenia, ale kiedy go wyrzucili, w mieście zebrano podpisy pod wnioskiem, żeby udostępnić bieżnię tym, którzy zechcą za to zapłacić. W pobliżu zwykle krążył cięć, uważnie pilnując, żeby nikt nie śmiał wejść na murawę Stadionu Rake’a. I nikt nie miał na to żadnych szans.

- A gdzie jest Floyd? - spytał Neely.

- Siedzi w tym swoim Nashville. Brzdąka na gitarze i pisze szmirowatą muzykę. Ściga się z marzeniami.

- A Ontario?

- Jest tutaj, pracuje na poczcie. Mają z Takitą troje dzieci. Takita uczy w szkole i jest bardzo miła, jak dawniej. Pięć razy w tygodniu chodzą do kościoła.

- A więc Ontario wciąż się uśmiecha...

- Cały czas, jak kiedyś.

- A Denny?

- Też tu jest. Uczy chemii w tamtym budynku. Nie przepuścił ani jednego meczu.

- Zdawałeś chemię?

- Nie.

- Ja też nie. Miałem same piątki, chociaż ani razu nie otworzyłem książki.

- Nie musiałeś. Byłeś najlepszy w Stanach.

- Jesse jeszcze siedzi?

- O tak, i nieprędko wyjdzie.

- Gdzieś tu?

- W Buford. Codziennie widzę jego matkę i zawsze o niego pytam. Płacze bidula, ale nic na to nie poradzę.

- Ciekawe, czy wie o Rake’u.

Paul wzruszył ramionami i nastąpiła kolejna przerwa w rozmowie, którą wypełnili obserwowaniem staruszka truchtającego żmudnie wokół boiska. Za staruszkiem szły dwie tęgie młode kobiety. Więcej energii traciły na gadanie niż na spacerowanie.

- Dowiedzieliście się wreszcie, dlaczego Jesse przeszedł do Miami? - spytał Neely.

- Nie. Krążyły plotki o dużej forsie, ale Jesse nie puścił pary z gęby.

- Pamiętasz, jak zareagował Rake?

- Jasne, chciał go zabić. Pewnie obiecał go tym z A&M.

- Zawsze lubił rozdawać prezenty - powiedział Neely z miną człowieka doświadczonego. - Chciał, żebym poszedł na stanowy.

- I powinieneś.

- Teraz już za późno.

- Czemu chciałeś do Tech?

- Podobał mi się ich trener od quarterbacków.

- Ten od quarterbacków nikomu się nie podobał. Więc?

- Naprawdę chcesz wiedzieć?

- Tak, po piętnastu latach już chyba mogę, nie?

- Kupili mnie za pięćdziesiąt tysięcy w gotówce.

- Nie.

- Tak. Ci ze stanowego dawali czterdzieści, ci z A&M trzydzieści pięć, paru innych dwadzieścia.

- Nigdy mi tego nie mówiłeś.

- Nikomu nie mówiłem. To bagno.

- Wziąłeś od nich pięćdziesiąt kawałków w gotówce? - spytał powoli Paul.

- Pięćset studolarowych banknotów w nieoznakowanej czerwonej płóciennej torbie, którą pewnego wieczoru znalazłem w bagażniku, kiedy wyszedłem z kina z Krzykulą. Nazajutrz rano podpisałem kontrakt.

- Twoi starzy wiedzieli?

- Zwariowałeś? Ojciec wezwałby tych z komisji dyscyplinarnej.

- Dlaczego to wziąłeś?

- Nie bądź naiwny. Każdy college proponował pieniądze. Tak się w to grało.

- Nie jestem naiwny, tylko zaskoczony.

- Dlaczego? Mogłem pójść do Tech za friko albo mogłem wziąć kasę. Pięćdziesiąt tysięcy dla osiemnastoletniego idioty to jak główna wygrana na loterii.

- Ale...

- Paul, kasą sypał każdy łowca głów. Każdy bez wyjątku. Myślałem, że to taki układ.

- Gdzieś ty schował tyle szmalu?

- Tu i tam, poupychałem gdzie się dało. Jak przyjechałem do Tech, z mety kupiłem nowy wóz. Na długo nie starczyło.

- Rodzice nic nie podejrzewali?

- Podejrzewali, ale byłem daleko, w college’u, i nie za wszystkim nadążali.

- Nic nie odłożyłeś?

- Po co miałem odkładać, skoro byłem na liście?

- Na jakiej liście?

Neely usiadł wygodniej i uśmiechnął się pobłażliwie.

- Nie traktuj mnie jak dziecka, dupku - warknął Paul. - Może to dziwne, ale większość z nas nie grała w pierwszej lidze.

- Kiedy byłem na pierwszym roku, graliśmy o puchar Gatora. Pamiętasz?

- Jasne. Wszyscy cię oglądaliśmy.

- Wszedłem na boisko w drugiej połowie, zaliczyłem trzy przyłożenia6, przebiegłem sto jardów, w ostatniej sekundzie meczu dobrze podałem i wygraliśmy. Nowa gwiazda, najlepszy zawodnik wśród studentów pierwszego roku, najlepszy w kraju, bla-bla-bla, bla-bla-bla. Wracam na uniwerek i znajduję w skrzynce małą przesyłkę. Pięć tysięcy dolarów w gotówce. I anonimowy liścik: „Świetnie ci poszło. Oby tak dalej”. Sprawa była jasna: wygrywaj, a kasy ci nie zabraknie. No i oszczędzanie przestało mnie interesować.

Pikap Silosa był pomalowany dziwnie, ni to na złotawo, ni na czerwonawo. Dekle lśniły srebrem, szyby czernią.

- Już jest - powiedział Paul, gdy samochód stanął przed bramą.

- Co to za wóz?

- Na pewno kradziony.

Sam Silos wyglądał jak z żurnala: skórzana kurtka lotnicza, czarne dżinsy, czarne buty. Ani nie schudł, ani nie przytył i idąc niespiesznie skrajem boiska, wciąż wyglądał jak czołowy przechwytujący. Szedł jak na Spartanina przystało, dumnie, dostojnie, niemal wyzywająco, gotów przyłożyć każdemu, kto nieopatrznie piśnie choć słowo. Wciąż potrafił włożyć naramienniki, wysnapować piłkę i rozwalić komuś gębę.

Ale teraz patrzył na coś pośrodku boiska. Może na samego siebie sprzed wielu lat, a może doszedł go nagle warkliwy głos Rake’a. Bez względu na to, co tam zobaczył czy usłyszał, przystanął na chwilę, a potem z rękami w kieszeniach wszedł na trybuny. Dotarł do nich mocno zasapany. Objął Neely’ego jak niedźwiedź i spytał go, co porabiał przez te piętnaście lat. Wymienili pozdrowienia i przyjacielskie wyzwiska. Było tyle do powiedzenia, że żaden z nich nie chciał zacząć mówić.

Usiedli obok siebie i patrzyli, jak po bieżni kuśtyka kolejny biegacz. Silos był trochę przygaszony i mówił niemal szeptem.

- To gdzie teraz mieszkasz?

- Pod Orlando - odrzekł Neely.

- I co robisz?

- Handluję nieruchomościami.

- Żonaty?

- Już nie, niedawno się rozwiodłem. Ty?

- Nie, ja się nie ożeniłem. Ale na pewno mam kupę dzieciaków, tylko nic o nich nie wiem. Dobrze zarabiasz?

- Na życie starcza. Na liście Forbesa mnie nie znajdziesz.

- W przyszłym roku pewnie na nią trafię - odrzekł Silos.
- Aż tak? - spytał Neely, zerkając na Paula. - W czym teraz robisz, w jakiej branży?
- Handel częściami samochodowymi. Po południu wpadłem do Rake’a. Jest Miss Lila, są dziewczyny, wnuki i sąsiedzi. Dom pełen ludzi. Wszyscy siedzą i czekają, aż umrze.
- Widziałeś go? - spytał Paul.

- Nie. Jest gdzieś z tyłu, z pielęgniarką. Miss Lila powiedziała, że od paru dni nie pokazuje się ludziom na oczy. Nie chce, wygląda jak szkielet.

Obraz Eddiego Rake’a leżącego w ciemnej sypialni i odliczającego minuty zmroził ich tak bardzo, że przez kilka minut milczeli. Bo przecież do ostatniej chwili, do dnia, gdy wyrzucili go z pracy, wychodził na boisko w szortach i w korkach, żeby bez wahania demonstrować im bloki i sztuczki z wolną ręką. Uwielbiał fizyczny kontakt z graczem, ale nie przyjacielskie poklepywanie po ramieniu, o nie, bynajmniej. Rake lubił ostro przygrzać i żaden trening nie byłby prawdziwym treningiem, gdyby nie rzucił na trawę swojej deski z klipsem i nie chwycił kogoś za naramienniki. Im wyższego i roślejszego, tym lepiej. Gdy ćwiczyli bloki i gdy coś mu nie pasowało, ustawiał się w idealnej, trzypunktowej pozycji do wznowienia gry, snapował7 piłkę i taranował obrońcę ważącego co najmniej osiemnaście kilo więcej od niego, w dodatku ubranego w hełm, naramienniki, nagolenniki i nakolanniki. Gdy miał zły dzień, rzucał się na pierwszego lepszego running backa i jednym uderzeniem zbijał go z nóg. Widzieli to wszyscy Spartanie. Uwielbiał przemoc i żądał, żeby zawodnicy brali z niego przykład.

Ale tylko na boisku. Poza boiskiem uderzył jedynie dwóch graczy. Dwóch w ciągu całej trzydziestoczteroletniej kariery. Pierwszemu przyłożył podczas słynnej bijatyki pod koniec lat sześćdziesiątych. Facet odszedł z drużyny i wyraźnie szukał guza, i Rake chętnie mu go nabił. Drugim był Neely Crenshaw, którego tak podle uderzył w twarz.

Było nie do uwierzenia, że jest teraz zasuszonym staruszkiem, który walczy o ostatni oddech.

- Siedziałem na Filipinach. - Silos powiedział to szeptem, ale ponieważ miał chrapliwy głos, słychać go było całkiem wyraźnie. - Pilnowałem oficerskich kibli i rzygać mi się od tego chciało cały czas. Dlatego nie widziałem, jak grałeś w college’u. Ani razu.

- Niewiele straciłeś - mruknął Neely.

- Podobno do tej kontuzji świetnie ci szło.

- Miałem kilka dobrych meczów.

- Na drugim roku trafił do krajówki, był zawodnikiem tygodnia-wtrącił Paul. - W meczu z Purdue zaliczył sześć przyłożeń.

- To kolano, tak? - spytał Silos.

- Tak.

- Jak to się stało?

- Kiedy środkowy wysnapował piłkę, zamarkowałem podanie i pobiegłem. Nie zauważyłem linebackera. - Neely opowiadał to tysiąc razy i wołałby się już nie powtarzać.

Którejś wiosny Silos naderwał sobie ścięgno łączące piszczel i kość udową. Ledwo z tego wyszedł i dobrze wiedział, co znaczy kontuzja kolana.

- Operacja i tak dalej? - spytał.

- Cztery - odrzekł Neely. - Zerwane ścięgno, strzaskana rzepka...

- Trafił cię hełmem?

- Kiedy Neely przekroczył linię boczną, facet przygrzał mu w kolana - powiedział Paul. - Pokazywali to dziesiątki razy w telewizji. Jeden z komentatorów miał jaja i nazwał to podłym ciosem poniżej pasa. Ale tamten był z A&M, co tu dużo gadać.

- Musiało boleć jak cholera.

- I bolało.

- Kiedy zabrali go do karetki, cała Messina płakała.

- Na pewno - odrzekł Silos. - Z drugiej strony, niewiele trzeba, żeby się wkurzyli albo popłakali. Rehabilitacja nie pomogłaś

- To było coś, co lekarze nazywają urazem kończącym karierę - odparł Neely. - Terapia tylko pogorszyła sprawę. Miałem przechlapane w chwili, gdy zacząłem biec. Powinienem był zostać w kieszeni, jak na treningach.

- Rake zawsze kazał nam biec.

- Tam gra się inaczej.

- Banda głupich dupków. Nie chcieli mnie, a byłbym świetny. Zostałbym pierwszym tacklerem, który zdobył puchar Heismana.

- Absolutnie - mruknął Paul.

- W Tech wszyscy cię znali - powiedział Neely. - Kumple pytali mnie: „Gdzie jest ten świetny Moore? Dlaczego żeśmy go nie ściągnęli?”

- Szkoda - dodał Paul. - Grałbyś teraz w NFL.

- Pewnie w Packersach - rozmarzył się Silos. - Zarabiałbym kupę szmalu. Dziewczyny dobijałyby się do moich drzwi. Pożyłbym sobie.

- Rake chciał, żebyś poszedł do college’u, tak? - spytał Neely.

- I miałem iść, ale ci tu nie dali mi skończyć szkoły.

- Jakim cudem wzięli cię do wojska?

- Skłamałem i wzięli.

Nie było wątpliwości, że skłamał co najmniej dwa razy: po to, żeby go wzięli, i po to, żeby go wyrzucili.

- Mam ochotę na piwo - powiedział. - Przynieść wam? - Ja pasuję - odrzekł Paul. - Zaraz wracam do domu.

- A ty?

- Chętnie - odrzekł Neely.

- Zostaniesz tu trochę?

- Może.

- Ja też. Teraz to chyba najodpowiedniejsze miejsce.

Spartański Maraton był coroczną torturą, wymyśloną i stosowaną przez Rake’a na otwarcie nowego sezonu. Odbywał się podczas pierwszego sierpniowego treningu, zawsze w samo południe, żeby było jak najgoręcej. Wszyscy chcący grać w reprezentacji stawiali się na bieżni w szortach i w adidasach, i gdy Rake dmuchnął w gwizdek, zaczynali biec.

Zasada była prosta: biegłeś, dopóki nie padłeś. Minimum dwanaście okrążeń. Zawodnik, który nie zaliczył dwunastu kółek, miał okazję powtórzyć maraton nazajutrz, a jeśli nie zaliczył ich i za drugim razem, nie nadawał się do drużyny. Uczeń szkoły średniej, który nie dał rady przebiec pięciu kilometrów, nie miał po co wkładać naramienników.

Asystenci trenera siedzieli w klimatyzowanej budce dla prasy i liczyli okrążenia. Natomiast Rake chodził po boisku, obserwował biegnących, powarkiwał na nich w razie konieczności i dyskwalifikował tych, którzy biegli za wolno. Szybkość nie była najważniejsza, chyba że zawodnik zaczynał iść, bo wtedy Rake ściągał go z bieżni. Gdy któryś z biegaczy odpadł, zemdlał czy został zdyskwalifikowany w jakikolwiek inny sposób, musiał przejść na środek boiska, usiąść tam i smażyć się w słońcu, dopóki wszyscy pozostali nie padli na pysk. Obowiązywało tylko kilka prostych zasad, a jedna z nich głosiła, że ten, kto zwymiotuje na bieżnię, zostanie automatycznie zdyskwalifikowany. Rzyganie było dozwolone - i rzygało wielu - ale tylko poza bieżnią i tylko pod warunkiem, że gdy będzie już po wszystkim, zawodnik dołączy do tych, którzy jeszcze biegli.

Z szerokiego wachlarza surowych metod utrzymywania kondycji maratonu bano się najbardziej. Bano się go do tego stopnia, że z biegiem lat wielu chłopców z ogólniaka zaczęło uprawiać inny sport albo w ogóle sport rzuciło. W lipcu nie było w mieście gracza, którego na myśl o zbliżającym się maratonie nie ścisnęłoby nagle w żołądku i któremu nie zasychało w ustach. Na początku sierpnia większość z nich zaliczała codziennie po osiem, dziesięć kilometrów, żeby tylko wytrzymać i nie zostać zdyskwalifikowanym.

Dzięki Maratonowi każdy Spartanin miał znakomitą kondycję. Nie było nic niezwykłego w tym, że zwalisty lineman zrzucał przez lato dziewięć, a nawet czternaście kilogramów. Chudł bynajmniej nie ze względu na dziewczynę czy z dbałości o linię; chudł po to, żeby wytrzymać maraton. Po maratonie mógł znowu jeść, ile tylko chciał, chociaż trenując trzy godziny dziennie, trudno mu było wrócić do dawnej wagi.

Zresztą Coach Rake nie lubił zwalistych linemanów. Wołał tych szczuplejszych, ale wrednych, takich jak Mooney.

W ostatniej klasie ogólniaka Neely zaliczył trzydzieści jeden okrążeń, prawie trzynaście kilometrów, i gdy padł na murawę, sapiąc jak kowalski miech, usłyszał, że z drugiego końca boiska Rake obrzuca go wyzwiskami. Paul przebiegł wtedy ponad piętnaście kilometrów, trzydzieści osiem okrążeń, i wygrał maraton. Każdy Spartanin pamiętał dwie liczby: numer, który nosił na koszulce, i liczbę okrążeń zaliczonych podczas maratonu Rake’a.

Gdy nagła i niespodziewana kontuzja kolana zredukowała Neely’ego do statusu zwykłego studenta college’u, w barze podeszła do niego znajoma z Messiny.

- Słyszałeś już o maratonie?

- Nie, bo co? - odparł Neely, ani trochę niezainteresowany wiadomościami z rodzinnego miasta.

- Padł nowy rekord.

- Tak?

- Tak, osiemdziesiąt trzy okrążenia.

Osiemdziesiąt trzy okrążenia. Neely powtórzył to na głos i szybko przeliczył.

- To prawie trzydzieści cztery kilometry.

- Właśnie.

- Kto tyle przebiegł?

- Jakiś Jaeger.

O wynikach sierpniowej zaprawy fizycznej plotkowano tylko w Messinie.

Randy Jaeger szedł teraz ku nim, przeskakując z ławki na ławkę. Był w dżinsach i w wetkniętej w dżinsy zielonej koszulce z numerem piątym, wykończonym srebrzystą lamówką. Niski i bardzo szczupły w pasie, musiał być bardzo dobrym skrzydłowym i mieć imponujący czas na czterdzieści jardów. Najpierw rozpoznał Paula, a gdy podszedł bliżej, zatrzymał wzrok na Neelym. Przystanął trzy rzędy niżej i powiedział: - Neely Crenshaw.

- Zgadza się. - Uścisnęli sobie ręce. Paul dobrze go znał, bo - jak szybko wynikło z rozmowy - jego rodzina prowadziła pod miastem sklep i, jak wszyscy mieszkańcy Messiny, miała konto w banku Currych.

- Jest coś nowego o Rake’u? - spytał, usiadłszy rząd wyżej i wetknąwszy między nich głowę.

- Nie - odrzekł posępnie Paul. - Wciąż się trzyma.

- Kiedy skończyłeś szkołę? - spytał Neely.

- W dziewięćdziesiątym trzecim.

- A wyrzucili go...

- W dziewięćdziesiątym drugim, kiedy robiłem maturę. Byłem kapitanem.

„Wyrzucili go”. Nikt tego nie skomentował i zapadła niezręczna cisza. Neely skończył już wtedy college i przez prawie pięć lat włóczył się po zachodniej Kanadzie. Z czasem doszły go wieści z domu, ale próbował sobie wmówić, że Eddie Rake nic go nie obchodzi.

- Przebiegłeś osiemdziesiąt trzy okrążenia?

- Tak, w roku dziewięćdziesiątym, w drugiej klasie.

- Wciąż niepobity rekord?

- Tak. A ty?

- Trzydzieści jeden, przed maturą. Osiemdziesiąt trzy okrążenia. Aż trudno uwierzyć.

- Miałem fart. Było chłodno i pochmurno.

- A ile zaliczył drugi?

- Chyba czterdzieści pięć.

- W takim razie to nie był fart, brachu. Grałeś w college’u?

- Nie. Ważyłem pięćdziesiąt dziewięć kilo w hełmie i ochraniaczach.

- Przez dwa lata był najlepszy w stanie - wtrącił Paul. - I wciąż jest rekordzistą pod względem dystansu przebiegniętego z piłką. Mamusia nie mogła go po prostu utuczyć.

- Chcę cię o coś spytać - powiedział Neely. - Kiedy zaliczyłem trzydzieści jeden okrążeń i padłem na twarz, zdychając z bólu, Rake sklął mnie jak psa. Co powiedział po biegu tobie?

Paul chrząknął i wykrzywił usta, bo znał już tę opowieść. Jaeger uśmiechnął się i pokręcił głową.

- Rake, jak to Rake - odrzekł. - Kiedy skończyłem, podszedł do mnie i ryknął: „Myślałem, że przebiegniesz sto!” Oczywiście zrobił to pod publiczkę. Potem, już w szatni, powiedział cicho, że mam jaja.

Dwóch biegaczy zeszło z bieżni, usiadło na ławce i zapatrzyło się w dal. Tuż po pięćdziesiątce, mocno opaleni, byli w kosztownych sportowych butach.

- Ten po prawej to Blanchard Teague - powiedział Paul, chcąc im udowodnić, że wszystkich tu zna. - Nasz okulista optometra. A ten po lewej to John Couch, adwokat. Grali pod koniec lat sześćdziesiątych, podczas złotej serii.

- Nie przegrali ani jednego meczu?

- Ani jednego, bracie. W sześćdziesiątym ósmym nie stracili ani jednego punktu. Dwanaście spotkań, dwanaście zwycięstw. Ci dwaj tam wtedy byli.

- Niesamowite - szepnął szczerze zadziwiony Jaeger.

- Nas nie było jeszcze na świecie - dodał Paul.

Sezon bez przegranej. Musieli to spokojnie przetrawić. Okulista i adwokat pogrążyli się w rozmowie, najpewniej wspominając swoje wspaniałe osiągnięcia ze złotej serii.

- Kilka lat po tym, jak wyrzucili Rake’a - powiedział Paul - w gazecie był o nim artykuł. To co zawsze, same statystyki, ale napisali też, że w ciągu swojej trzydziestoczteroletniej kariery wytrenował siedmiuset czternastu zawodników. „Eddie Rake i siedmiuset czternastu Spartan”. Taki dali tytuł.

- Tak, czytałem to - powiedział Jaeger.

- Ciekawe, ilu z nich przyjdzie na pogrzeb.

- Większość.