85. Boniecki - Tygodnik Powszechny - ebook

85. Boniecki ebook

Tygodnik Powszechny

4,5

Opis

Jubileuszowe wydanie dwumiesięcznika „Tygodnik Powszechny Historia” przygotowane z okazji 85. urodzin księdza Adama Bonieckiego

„Chciałbym zaapelować do przełożonych Adama, żeby - broń Boże - nie znosili zakazu jego wypowiedzi w mediach. To zaszczyt mieć na niego monopol!" - napisał Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”.

Jubileuszowe wydanie „Tygodnika Powszechnego Historia” poświęcone jest w całości byłemu redaktorowi naczelnemu „Tygodnika Powszechnego”, a obecnie redaktorowi seniorowi, ks. Adamowi Bonieckiemu. Przygotowaliśmy je z okazji Jego 85. urodzin.

„TP Historia – 85. Boniecki” – to wybór najlepszych i najważniejszych tekstów ks. Bonieckiego, który dla wielu Czytelników jest autorytetem i „znakiem jakości” polskiego Kościoła otwartego.

Czytelnik „TP Historia” dowie się, jak doszło do tego, że ks. Boniecki został dziennikarzem, co oznacza dla niego przymiotnik „katolicki” w winiecie pisma, dlaczego decydował się na podejmowanie najtrudniejszych tematów dotyczących polskiego Kościoła oraz – jak doszło do tego, że zakon dwukrotnie nałożył na niego nakaz milczenia. Przypominamy i o tym, że ks. Boniecki, dziennikarz i publicysta, jest także duszpasterzem i poszukiwanym spowiednikiem (w numerze: rachunek sumienia księdza Adama).

Wydanie ilustrowane jest w większości zdjęciami Grażyny Makary, szefowej działu foto „Tygodnika Powszechnego", oraz fotografiami archiwalnymi. Niektóre zdjęcia nigdy wcześniej nie były publikowane.

 

Spis treści:

NIE TYLKO NA WIŚLNEJ

Habemus Adamum 

Stara miłość nie rdzewieje 

Sprawa przymiotnika 

 

TRUDNE SPRAWY 

Wspólnota 

Nasze spory o in vitro 

Po stronie ofiar

Zbyt długie milczenie 

Nakazy i zakazy 

Ksiądz Boniecki ma głos (w moim domu) 

Krzyk, ogień i śmierć 

 

SPOWIEDŹ WEDŁUG ADAMA 

Patrzeć życiu w twarz 

Mistrz 

Moi wszyscy święci 

 

DOMY DOSŁOWNE 

Pani Anna była tym domem 

Tu się nie daje żadnych odpowiedzi 

Wagon z przesyłką do Polski 

Bałem się o Wałęsę

Światowy Dzień Modlitwy o Pokój

Pokazał nam drogę

„Nie było miejsca w gospodzie” 

Stary człowiek i morze

Kazachstan: Kościół w budowie

Nieużyteczni jak Eucharystia 

Grzech Kaina

Jak krople u wiadra

Mądrość życia

 

O BONIECKIM... 

Współtowarzysze z Duszpasterstwa Akademickiego

Bartek Dobroch

Paweł Bravo

Michał Okoński

abp Grzegorz Ryś 

 

BONIECKI O...

Jerzym Turowiczu

Bronisławie Mamoniu

Tadeuszu Żychiewiczu

ks. Bronisławie Bozowskim

Hannie Chrzanowskiej

Zakopanem

Paryżu

Francji

śmierci prymasa Wyszyńskiego

używaniu samochód

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 191

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,5 (4 oceny)
2
2
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




TYGODNIK POWSZECHNY
HISTORIA NR 1 / 2019
ISSN 2545-367X
www.TygodnikPowszechny.pl
REDAKCJA   Anna Goc, Maciej Müller
Współpraca   Agnieszka Grzywa, Anna Karolewska
PROJEKT GRAFICZNY   Marek Zalejski
FOTOEDYCJA   Grażyna Makara
Współpraca   Grażyna Makara
Współpraca   Marek Zalejski
TP TYPOGRAFIA   Marta Bogucka, Andrzej Leśniak, Artur Strzelecki
Współpraca   Zuzanna Kardyś
KOREKTA   Grzegorz Bogdał, Katarzyna Domin, Sylwia Frołow, Maciej Szklarczyk
OPIEKA WYDAWNICZA   Maja Kuczmińska, Anna Pietrzykowska
Współpraca   Anna Dziurdzikowska, Marta Filipiuk-Michniewicz
OKŁADKA   fot. Grażyna Makara
WYDAWCA   Tygodnik Powszechny Sp. z o.o.
PREZES ZARZĄDU   Jacek Ślusarczyk
ADRES WYDAWCY I REDAKCJI   31-007 Kraków, ul. Wiślna 12,
tel.: 12-422-25-18, 12-422-23-11, [email protected]
REKLAMA   tel. 602-590-416, [email protected]
PRENUMERATA   tel. 12-431-26-83, [email protected]
E-WYDANIEpowszech.net/historia
POZOSTAŁE WYDANIA SPECJALNE „TP”
powszech.net/wydaniaspecjalne
▪ Prawa autorskie i majątkowe do wszystkich materiałów zamieszczonych w „Tygodniku Powszechnym” należą do Wydawcy oraz ich Autorów i są zastrzeżone znakiem © na końcu artykułu. Materiały oznaczone na końcu dodatkowym znakiem ℗ mogą być wykorzystane przez inne podmioty tylko i wyłącznie po uiszczeniu opłaty, zgodnie z Cennikiem i Regulaminem korzystania z artykułów prasowych, zamieszczonymi pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl/nota-wydawnicza
KONWERSJAeLitera s.c.

Boniecki: myśli w oprawie milczenia

Jedna z bardziej absurdalnych decyzji władz kościelnych wciąż obowiązuje – ks. Adam Boniecki ma od kilku lat zakaz wypowiadania się w mediach, poza macierzystym „Tygodnikiem Powszechnym”. Tak zdecydowali kilka lat temu przełożeni Zgromadzenia Księży Marianów.

Nasz obecny redaktor senior, długoletni redaktor naczelny, obchodzi właśnie jubileusz, kończy 85 lat. Czy to dobry moment, żeby we wstępie do poświęconego mu, złożonego głównie z jego tekstów i będącego dlań urodzinową niespodzianką wydania „Tygodnika Powszechnego. Historia” przywoływać sprawy przykre, jak ta powyższa? Sądzę, że warto, by każdy jego czytelnik mógł sobie uprzytomnić, jakiego głosu część opinii publicznej jest pozbawiona. Wszystkie deficyty codziennej Polaków rozmowy zostaną podczas Waszej lektury uśmierzone, gwarantuję. Brak dystansu? Bezmyślność? Zapiekłe racje? Fanatyzm? Nie znajdziecie ich u tego autora. Są za to objawy cech zupełnie przeciwstawnych. Choćby – poczucie humoru.

Dlatego chciałbym zaapelować do przełożonych Adama, żeby – broń Boże – nie znosili zakazu jego wypowiedzi w mediach. To zaszczyt mieć na niego monopol!

PIOTR MUCHARSKI,REDAKTOR NACZELNY „TYGODNIKA POWSZECHNEGO”

W gabinecie pod słynną tablicą,na której przed laty makietowano kredą kolejne wydania „TP”, 2010 r.FOT. TOMASZ WIECH DLA „TP”

Ksiądz za kółkiem

KS. ADAM BONIECKI

Co robić z bliźnim w cinquecento, który się wlecze lewym pasem? Trąbić? Migać światłami? Cierpliwie jechać za nim? Mam go kochać jak siebie samego?

Nad drogą kamera. Zwalniam. Mijam kamerę. Przyspieszam. O co tu chodzi? O zabawę w kotka i myszkę z policją drogową i przepisami czy o coś innego? No i skąd ta wściekłość na siebie, kiedy policja przyłapuje mnie na przekroczeniu dozwolonej szybkości? Wściekłość, że postępowałem niemoralnie, czy dlatego, że zostałem przyłapany? A skąd to ciche zadowolenie, kiedy przekraczałem i nie złapali? To się kiedyś nazywało delectatiomorosa (czerpanie przyjemności z grzesznych myśli). (...)

Czy znaki ograniczenia szybkości mają walor moralny, czy tylko policyjny? Podejrzewam, że dla większości z nas ten drugi. Bo – panuje taka opinia – większość ograniczeń jest bez sensu. (...) Jeśli ich przestrzegasz, od razu czujesz się od innych gorszy. Wleczesz się 70 na godzinę, obok śmigają te bmw i mercedesy, więc wpadasz w kompleks niższości i, co gorsza, w głowie rodzą się mściwe marzenia, że za chwilę spotkasz te bmw i mercedesy zatrzymane przez patrol. (...)

Przez 33 lata jeżdżenia obserwuję, jak się zmienia Polak za kierownicą. Kiedyś nade wszystko cechowało go poczucie mocy. Polak w syrence, trabancie, fiacie 126 p, nie mówiąc o fiacie 125 czy wozie zagranicznym, to był ktoś. Mały fiat przypominał o tym pieszemu, duży fiat małemu itd. Należało zamanifestować swą przewagę, słabszemu dać odczuć jego nicość, wyprzedzając, wymuszając, trąbiąc i wymyślając przez uchyloną szybę. Teraz już nie. Ale i tak Polak za kierownicą jest nieznośnie zasadniczy, serio. W zapchanym do niemożliwości Rzymie miałem poczucie uczestniczenia w zbiorowej zabawie, w mistrzowskich zawodach zręczności i refleksu. Dla policji drogowej w Wiecznym Mieście ważniejsza, jak mi się wydaje, jest płynność ruchu aniżeli skrupulatne przestrzeganie przepisów. Dlatego najłatwiej tam o mandat za nieprawidłowe parkowanie. We Włoszech jest jeszcze coś, czego w Polsce nie ma: poczucie wspólnoty użytkowników jezdni. Np. przy zmianie świateł kolumna czekających samochodów rusza jednocześnie. (...)

Najtrudniej realizować przykazanie miłości bliźniego czy, mówiąc bardziej laicko, poszanowanie dla „innego”, gdy odnosi się do innego kierowcy. Zapchana samochodami jezdnia jest w gruncie rzeczy zapchana ludźmi w samochodach. (...) Tylko co robić z bliźnim w cinquecento, który się wlecze lewym pasem? Trąbić? Migać światłami? Cierpliwie jechać za nim, z nadzieją, że się zorientuje? Mam go kochać jak siebie samego? No, mam... (...)

Słyszałem, że Amerykanie wyprodukowali samochodowe medaliony ze św. Krzysztofem, z których po przekroczeniu określonej prędkości święty znikał, a na jego miejsce pojawiał się napis: „Od tej chwili nie biorę odpowiedzialności”. Ach, ci Amerykanie, nie znają teologii. Nikt, nigdy i nigdzie punktów karnych nie wpisze świętemu Krzysztofowi. Nikt go nie pociągnie do odpowiedzialności. Zawsze kierowcę: na ziemi i... w niebie, nawet jeśli mu się udało czmychnąć radarowi. ©℗

▪ „TP” 37/2008

FOT. GRAŻYNA MAKARA

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji publikacji

* oferta dotyczy 4 kolejnych nadchodzących wydań (3, 4/2019 oraz 1, 2/2020).Zamów je na powszech.net/prenumeruj** okładki przedstawiają wydania archiwalne – chcesz je otrzymać?Napisz: [email protected]

ZASADY ZAKUPU PRENUMERATY

Prenumeratę krajową można zamówić przez:

▪ internet na powszech.net/prenumeruj

▪ dokonanie wpłaty na konto lub opłacenie przekazem pocztowym:    Tygodnik Powszechny    ul. Wiślna 12,    31-007 Kraków    Bank Pekao SA    nr 49 1240 4533 1111 0000 5431 1987

▪ opłacenie osobiste w Dziale Prenumeraty „TP”,    ul. Wiślna 12 w Krakowie,    od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00

Prenumeratę zagraniczną można opłacić przez stronęTygodnikPowszechny.pl/wykup-prenumerate,na której podane są ceny

Szczegółowych informacji udziela Agnieszka Grzywa pod nr. tel. 12 431 26 83, tel. kom. 668 479 075 lub adresem e-mail:[email protected]

Prenumeratę elektroniczną można zamówić przez internet na powszech.net/ewydania

Pomocy przy problemach technicznych udziela Anna Dziurdzikowska pod nr. tel. 668 475 263 (w godz. 10.00–14.00) lub adresem e-mail: [email protected]

CENNIK PRENUMERATY KRAJOWEJ

PRENUMERATA

EKONOMICZNA

PRIORYTET

Roczna (52 numery)

349 zł

419 zł

Półroczna (26 numerów)

215 zł

249 zł

Kwartalna (13 numerów)

115 zł

129 zł

Pokolenia*

300 zł

Karta Dużej Rodziny**

300 zł

„TYGODNIK POWSZECHNY WYDANIE SPECJALNE”W PRENUMERACIE WRAZ Z „TYGODNIKIEM”

PRENUMERATA

EKONOMICZNA

PRIORYTET

Roczna + 4 wydania specjalne

399 zł

469 zł

Pokolenia* + 4 wydania specjalne

360 zł

Karta Dużej Rodziny** + 4 wydania specjalne

360 zł

4 wydania specjalne

69 zł

* z oferty POKOLENIA mogą skorzystać osoby poniżej 25. i powyżej 65. roku życia

** z oferty KARTA DUŻEJ RODZINY mogą skorzystać jej posiadacze na warunkach opisanych w regulaminie

Regulamin zakupu prenumeraty – na powszech.net/regulamin