Jak wygodnie korzystać z Legimi na urządzeniach mobilnych, czyli czytanie książek w podróży.

Małgorzata Starosta 22.04.2024

Podróżowanie to wspaniała forma spędzania czasu – w końcu podróże kształcą, uczą, doświadczają i pozwalają poznawać piękno świata. Jest również uwielbianą formą relaksu, podobnie jak dobra książka, bo przecież ludzkość jak dotąd nie wymyśliła lepszej rozrywki, jeśli wierzyć słowom literackiej noblistki.

Książka jako forma opowieści to także swoista, metaforyczna podróż literacka – umożliwia nam zwiedzanie, przenosząc nas do fabularnego miejsca akcji.

Odkąd wymyślono książkę papierową, a dostęp do literatury stał się łatwiejszy, opowieści towarzyszyły człowiekowi w domu, ale także umilały czas w trakcie podróży. (Najgorzej mieli kowboje, bo z lassem w jednej ręce i lejcami w drugiej czytanie mogło być nieco utrudnione).

Postawmy jednak sprawę jasno: odkrywanie nowych miejsc, nieznanych krajów, obcych kultur – to jedna strona medalu. Ta ładniejsza, przyjemna i radosna. Wciąż jednak pozostaje kwestia przemieszczania się, a to zazwyczaj ta nieco bardziej uciążliwa część przygody.

Oczywiście niekiedy możemy liczyć na interesujące towarzystwo współpasażerów, z którymi porozmawiamy, a czas podróży upłynie niepostrzeżenie. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Nie każdy lubi pogaduszki z nieznajomymi, a współcześnie przemieszczanie się (zwłaszcza na krótszych dystansach) to czynność dość samotnicza.

Dobra książka to najlepszy towarzysz.

Nie zagada, nie znuży, nie zirytuje. Pozwoli zapomnieć o „tu i teraz”, przeniesie w miejscu i czasie. Oderwie myśli od zmartwień i problemów. Zabierzemy ją na plażę, do metra, przeczekamy zakupy w lokalnych sklepikach, które pochłoną naszą rodzinę na kilkadziesiąt długich minut. Same plusy!

No tak, powiecie, wystarczy wrzucić do plecaka wybraną lekturę i wsiąść do pociągu (samochodu, autobusu, tramwaju, samochodu). Co jednak zrobić, jeśli bagaż już przekracza wszystkie dozwolone normy albo niekoniecznie lubimy dźwigać książki? A w dodatku jedna lektura to dla nas stanowczo za mało?

Na nasze szczęście w XXI wieku podróżowanie z książką to łatwizna. Ba! Podróżowanie z Legimi to czysta przyjemność!

Nowe technologie, nowe możliwości – wiemy, jak najwygodniej czytać, podróżując.

Digitalizacja rynku książki całkowicie zmieniła świat czytelników. Teksty cyfrowe stały się równorzędną i równoprawną dla książki papierowej formą lektury, a dzięki rozwojowi technologicznego dostęp do książki jest obecnie wyjątkowo łatwy.

Po pierwsze: do czytania ebooków i słuchania audiobooków wystarczy aplikacja w telefonie. Po drugie: nie musimy już zastanawiać się nad wyborem książki, bo dzięki Legimi ogromna biblioteka znajduje się w naszej aplikacji. A telefon, jak wiadomo, zawsze mamy pod ręką.

Aktywuj konto i testuj przed 3 dni za darmo. Czytaj i słuchaj nowości bez limitu.

Dzięki ebookom i audiobookom bez względu na to, czy podróżujemy pieszo, na rowerze, komunikacją zbiorową czy samochodem, książki możemy zabrać wszędzie i w każdej chwili mieć dostęp do kilkuset tysięcznej listy tytułów.

Abonament Legimi z nieograniczonym dostępem do ponad 250 000 ebooków i audiobooków to znakomity sposób, by jednoczesne czytanie i podróżowanie stało się nie tylko wygodne, ale także dziecinnie proste. Wystarczy zaledwie kilka sekund, by przeprawa na drugi koniec Polski albo wielogodzinny lot zamieniły się w bajecznie przyjemną podróż.

Urządzenia mobilne – od czego zacząć przygodę z Legimi.

Korzystanie z Legimi zaczynamy od pobrania darmowej aplikacji na komputerze lub telefonie i utworzenia w niej konta.

Na tym etapie konieczne będą: dostęp do internetu, urządzenie mobilne lub komputer, chwilka cierpliwości.

Rejestracja konta zajmuje zaledwie kilka minut – wystarczy podać swoje dane i wybrać rodzaj subskrypcji, czyli planu czytelniczego. Zwolennicy czytania mają do dyspozycji abonament na ebooki, jeśli jednak lubicie słuchać audiobooków, to wybierzcie plan z dostępem do obu form książek cyfrowych.

Legimi oferuje darmowy okres próbny, w czasie którego możemy skorzystać z najwygodniejszej dla nas subskrypcji.

Co istotne – gros książek w katalogu Legimi udostępnione jest w formie synchrobooków, co oznacza, że w każdej chwili możemy przełączać się między ebookiem i audiobookiem bez konieczności pamiętania, w którym miejscu skończyliśmy odtwarzanie treści.

Czytnik – instalacja aplikacji i korzystanie z wirtualnych półek.

Przed nami długa podróż? Najlepszym wyborem będzie czytnik, którego żywotna bateria zapewni nam komfort lektury bez konieczności doładowywania urządzenia. Co więcej – cała biblioteka jedzie (leci, płynie) z nami. Warto zaznaczyć, że Legimi oferuje również abonamenty z czytnikiem, więc wybór urządzenia możemy połączyć z najlepszą dla nas subskrypcją.

Większość czytników na polskim rynku jest przystosowana do obsługi Legimi. Niektórzy producenci instalują fabrycznie kompatybilną aplikację (jak choćby Pocketbook czy Inkbook), w przypadku pozostałych należy ją pobrać ze strony Legimi (Instrukcja pobrania), korzystając z dostępu do internetu (jeśli urządzenie ma taką funkcję) lub podłączając czytnik do komputera.

Aplikacja współpracuje zarówno z systemem Android, jak i pozostałymi systemami operacyjnymi, które oferują zakupy w swoich sklepach, więc bez problemu pobierzemy ją poprzez AppStore, Microsoft, GooglePlay oraz AppGallery.

Jak zbudować swoją wirtualną bibliotekę?

Zainstalowaliśmy aplikację, subskrypcja jest, pora stworzyć plan podróży po literackich światach. To dziecinnie proste (jeśli nie pochłonie nas mnogość lektur!). Dokonawszy wyboru interesującego nas tytułu (możemy go znaleźć, przeglądając kategorie i kolekcje lub wyszukując) w interesującym nas formacie (ebook lub audiobook jeśli tytuł nie jest synchrobookiem) klikamy przycisk „pobierz na półkę” i książka znajduje się w naszej osobistej biblioteczce. Czynność powtarzamy, jeśli należymy do elitarnego grona bibliofilów, a zakupione tytuły cieszą nasze oczy, uszy i serca.

Pobranie książki jest możliwe pod warunku dostępu do internetu – pamiętajmy więc o połączeniu z wifi lub dobrze działającym transferem danych sieci komórkowych.

Aby licząca ćwierć miliona książek cyfrowa biblioteka dobrze się sprawowała na naszych urządzeniach, należy także pamiętać o jej regularnej synchronizacji. Dzięki temu, kiedy przełączymy się między różnymi urządzeniami, zawartość naszych półek zawsze będzie aktualna, a czytane lub słuchane książki znajdziemy w tym samym miejscu.

WAŻNE: Aplikacje Legimi pamiętają ostatnie miejsce czytania ebooka lub słuchania audiobooka na innym urządzeniu. Umożliwiają również swobodne przełączanie się między trybem czytania i słuchania.

Czytanie w podróży, kiedy nie możemy skorzystać ze… wzroku.

Książka papierowa ma niezaprzeczalne walory, jak choćby zapach i szelest przewracanych stron, co jednak w sytuacji, gdy nasze ręce i oczy muszą wykonywać inne czynności niż delektowanie się lekturą?

O ile jadąc pociągiem, lecąc samolotem czy jako pasażer w samochodzie, możemy cieszyć się ebookiem albo pachnącą farbą drukarską książką, o tyle sprawa się komplikuje, gdy owym pojazdem kierujemy. A właściwie: komplikowała się, ponieważ z odsieczą przychodzi Legimi, a wraz z nim audiobooki i synchrobooki.

Rada pierwsza: Potrzebujemy biblioteki z audiobookami.

Przygotowując się do podróży, warto uaktualnić i zsynchronizować aplikację, a także upewnić się, że interesujące nas audiobooki na pewno znajdują się na naszej półce. Przyda się także naładowana bateria w smartfonie lub tablecie, żeby głos lektora nie zamilkł w niepożądanym momencie.

Rada druga: Bezpieczeństwo ponad wszystko.

Żeby słuchać audiobooków, potrzebujemy urządzenia odtwarzającego pliki mp3 – a więc tabletu bądź smartfonu. By jednak podróż była zupełnie bezpieczna i nic nie rozpraszało naszej koncentracji, aplikacje Android Auto i Apple Car Play przychodzą z pomocą – wystarczy połączyć urządzenie z systemem samochodowym i już możemy się cieszyć na słuchanie audiobooków w systemie stereo.

Uspokajamy: Żeby słuchać audiobooków w Legimi nie potrzebujemy dostępu do sieci: wszystkie uprzednio pobrane na półkę książki otworzymy off-line.

Rada trzecia: Jedź ostrożnie, a czytanie zrobi się samo. W końcu audiobook to wciąż książka.

Już nigdy nie usłyszysz Daleko jeszcze? Podróżowanie z dziećmi.

Najważniejszą sprawą, gdy wybieramy się w podróż z dziećmi, jest odpowiednie do niej przygotowanie. Wszyscy rodzice wiedzą, że, aby uniknąć pytania „Daleko jeszcze?”, należy przedsięwziąć wiele kroków, zabezpieczyć całe mnóstwo elementów niezbędnych do szczęścia małych ludzi, uzbroić się w anielskie pokłady cierpliwości oraz zadbać o rozrywkę.

W katalogu Legimi znajdziemy książki odpowiednie dla najmłodszych czytelników, w dobranych do wieku kategoriach. Spośród tysięcy tytułów można wybrać zarówno te do samodzielnego czytania (bądź słuchania), jak i słuchowiska przeznaczone dla maluszków. Doskonale udźwiękowione, przygotowane z myślą o zaspokojeniu potrzeb dzieci realizacje audio (jak choćby uwielbiana seria POPR-ańcy) to także świetna rozrywka dla całej rodziny, która stanowi wspaniałą alternatywę dla pozostałych form spędzania czasu w podróży. I okiełznania nudy.

Podróżowanie z Legimi – według nas ten plan nie ma żadnych wad!

Bez względu na to, czy podróżowanie oznacza dla nas przemieszczanie się z domu do pracy, wyjazd na piknik, wycieczkę w góry lub wyprawę na koniec świata, dzięki Legimi książkę (250 tysięcy książek, nota bene) możemy zabrać ze sobą wszędzie.

Obojętnie, czy czytamy ebooki, słuchamy audiobooków czy może preferujemy korzystanie z obu form naprzemiennie, nielimitowany dostęp do wciąż rosnącego katalogu Legimi zapewni nam nieograniczoną możliwość umilenia sobie podróżowania.

Niezaprzeczalne atuty takie jak: możliwość zabrania ze sobą tysięcy lektur, dostęp do pobranych książek off-line, wygodne przełączanie się między obiema formami książki dzięki synchrobookom, sprawiają, że bez względu na to, czy się chodzi, biega, jeździ na rowerze, prowadzi samochód czy pokonuje Atlantyk liniowcem, nie musimy rezygnować z czytania książek.

Zbliża się majówka, a więc czas na plany. Zaplanuj swoją podroż z Legimi, a resztę zostaw nam!