W sieci kłamstw i manipulacji. O książce „Osiem” Radki Trestikovej.

Mateusz Woliński 13.07.2020

Kryminał dla fanów powieści obyczajowych, powieść obyczajowa dla fanów kryminałów. „Osiem” Radki Trestikovej to dowód na to, że można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i napisać spójną, ciekawą i zajmującą powieść rozrywką przekraczającą ramy gatunku.

Fabuła jest przyjemnie zakręcona i poszatkowana. Osiem postaci, osiem życiorysów, osiem historii, które łączy Misza, postrzelona opiekunka do dzieci, narzeczona, kochanka. Więcej zdradzać nie można, bo zabije to przyjemność rozplątywania tej historii. Natomiast Trestikova sprawie i płynnie przechodzi między wątkami, zgrabnie je miesza i umiejętnie zapętla.

Nie jest to typowy kryminał, choć padają strzały. Zagadkę rozwiązujemy razem z policjantami, ale to my zaglądamy pod powierzchnię, poznajemy relacje i konfiguracje życia bohaterów. Jest w tej książce coś bardzo filmowego – narracja przekazująca sobie bohaterów i czas. Swobodnie podglądamy ich w kolejnych scenach, próbując rozsupłać węzeł łączących ich relacji.

W końcu również, Trestikova daje nam bardzo ciekawy zestaw bohaterów. Mieszając stereotypowe postacie i ich role przewrotnie krytykuje seksizm i szowinizm. Dużo pisze o relacjach damsko-męskich. Fascynacjach, relacjach międzyludzkich, związkach emocjonalnych. Jedno kłamstewko prowadzi do kolejnego. Niewinne zmyślenie, drobna manipulacja, aż nagle nie można się wyplątać z sieci kłamstw.

„Osiem” to świetna rozrywka. Trestikova umiejętnie łączy humor, groteskę i uderza w poważne tony. Pisze o samotności i zagubieniu, ale w nieprzytłaczający sposób. Pozwoli się rozerwać, ale później przyjdzie moment na refleksję.

Radka Třeštíková
"Osiem"
tłum. Mirosław Śmigielski 

Książka jest dostępna w ramach abonamentu Legimi.

Kategorie: