Recenzja „Piłkarskiej furii” Jimmy’ego Burnsa

Mateusz Woliński 26.12.2019

Wydaje się, że piłka nożna to już tylko gra wielkich pieniędzy i sprzecznych interesów. Nie mniej jest to świetny klucz, którym można otworzyć sobie drzwi do poznania i zrozumienia innego kraju.

Świetnie to pokazuje Jimmy Burns w książce „Piłkarska furia”. Burns zabiera nas w podróż po hiszpańskiej piłce, starając się pokazywać jak bardzo życie codzienne jest sprzężone z piłką nożną. W zasadzie nie można zrozumieć Hiszpanii bez choćby odrobiny wiedzy o piłce i drużynach tam grających. Podobnie jak nie można zrozumieć hiszpańskiej piłki bez znajomości historii Hiszpani.

Kto mógłby być lepszym przewodnikiem po grząskich murawach hiszpańskich boisk niż Anglik o iberyjskich korzeniach. Dzięki temu Burns ma wiedzę i narzędzia pozwalające na głębokie analizy, ale również odpowiedni dystans, który pozwala spojrzeć na wiele spraw bardziej analitycznym okiem.

Jest to na pewno książka dla fanów piłki nożnej, ale każdy kto choć w niewielkim stopniu interesuje się krajem z Półwyspu Iberyjskiego powinien ją przeczytać. Mnóstwo fascynujących historii, zabawnych anegdot, ale również Burns nie ucieka od mrocznych czasów wojny domowej i reżimu generała Franco.

 

Jimmy Burns
„Piłkarska furia”
tłum. Bartosz Sałbut, Antoni Bohdanowicz
Wydawnictwo SQN

Książkę można przeczytać w ramach abonamentu Legimi. 

Kategorie: