Książki nagrodzone Nike – które przeczytasz w Legimi?

Artur Wasilewski 07.10.2019

Przy okazji rozstrzygnięcia tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike postanowiliśmy sprawdzić, które do tej pory nagrodzone w konkursie głównym tytuły przeczytacie w abonamencie Legimi. Nie ma Mariusza Szczygła poświęciliśmy oddzielny wpis, zajmijmy się więc pozostałymi tytułami docenionymi przez jury.

Jest dobrze. Gdybyśmy chcieli nadrobić zaległości i sięgnąć po wszystkie nagrodzone Nike tytuły, dostępne w Legimi, trzeba by poświęcić na to kilka tygodni (zakładając, że mamy jeszcze nieco codziennych zajęć poza czytaniem). W 2018 r. Nike otrzymał Marcin Wicha za wzruszający tekst Rzeczy, których nie wyrzuciłem, będący wspomnieniem zmarłej matki autora.  Tekst bardzo osobisty. Można wręcz napisać, że również traktujący o szczygłowym „nie ma”. Gdy cofniemy się o kolejny rok, znów natkniemy się na tytuł reprezentujący literaturę faktu – tym razem podejmujący temat wielkiej historii, aczkolwiek przedstawionej przez pryzmat konkretnego wydarzenia – zabójstwa Grzegorza Przemyka i prób marginalizowania tego mordu przez ówczesne władze. O tym opowiada Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka autorstwa Cezarego Łazarewicza

Ostatnim rokiem, w którym jak do tej pory nagrodzona została beletrystyka, był 2015. Wtedy to Olga Tokarczuk otrzymała laur za monumentalne Księgi Jakubowe – erudycyjną powieść historyczną, poświęconą XVIII-wiecznej sekcie Jakuba Franka, ale będącą jednocześnie prawdziwym popisem narracyjnych i konstrukcyjnych umiejętności autorki. Była to druga nagroda Nike dla Olgi Tokarczuk, po Biegunach w 2008 r. (również dostępnych w Legimi).

Niedawno zmarły Karol Modzelewski doceniony został w 2014 r. za autobiografię Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca – osobistą historię opowiedzianą na tle epoki PRL. Modzelewski wiedział, o czym pisze – był nie tylko wybitnym mediewistą, ale również jedną z najbarwniejszych postaci peerelowskiej opozycji.

2013 rok to ponownie triumf literatury pięknej – nagrodę otrzymała Joanna Bator za Ciemno, prawie noc. Mroczny, niezwykle zgrabnie napisany thriller z bardzo silnie zaznaczonymi obserwacjami społecznymi. Wielkim atutem w tworzeniu świata tej powieści są korzenie samej autorki, pochodzącej z Wałbrzycha. Nieco podobnie jest z laureatem z 2012 roku – Marianem Pilotem. Jego powieść Pióropusz jest wypełniona autobiograficznymi nawiązaniami.

Dorota Masłowska Nike czytelników zdobyła w 2003 r. za Wojnę polsko-ruską…, ale główną nagrodę otrzymała 3 lata później za Pawia królowej „pierwszą w Polsce powieść hiphopową”. Rok wcześniej (2005) laur przypadł Andrzejowi Stasiukowi za Jadąc do Babadag – opis podróży Europie prowincjonalnej, czyli tej, która autora zawsze pociągała znacznie bardziej.

W abonamencie Legimi przeczytacie również Pod mocnym Aniołem Jerzego Pilcha (Nike 2001) oraz Gnój Wojciecha Kuczoka (2004) – powieści z pewnością trudne w odbiorze, pełne cierpienia, ale napisane z wielkim wyczuciem.

12 wybitnych tekstów. 12 niezapomnianych czytelniczych podróży, w których za przewodników służyć nam będą jedni z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy i pisarek. Zapraszamy do lektury!