Jaki jest najlepszy czytnik ebooków do Legimi?

Artur Wasilewski 26.08.2019

W toku rozmów z osobami korzystającymi z abonamentu Legimi i tymi dopiero zastanawiającymi się nad dołączeniem do tego grona bardzo często pada pytanie o czytnik ebooków. Czy da się w ogóle stwierdzić, że któryś czytnik do Legimi pasuje najlepiej? Wiadomo, że każdy ma swoje preferencje i oczekuje od mobilnej biblioteki czegoś innego. Sprawdźmy zatem, czy istnieje czytnik idealny do Legimi. Nie będziemy skupiać się detalach (bo nie oszukujmy się – 10 g różnicy nie robi, tak jak i dodatkowy milimetr grubości), ale elementach faktycznie dla czytelników kluczowych.

Jeśli chcesz korzystać z Legimi na 1 urządzeniu…

…wybierz jeden z modeli czytników inkBOOK. Niezależnie od tego, który model tej marki kupisz, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych urządzeń, aby korzystać z Legimi. W celu aktywacji usługi, wybierania i pobierania ebooków konieczne jest oczywiście połączenie z Internetem, ale zarówno ww. czynności, jak i zarządzanie półką oraz samo czytanie odbywa się na czytniku. To niesamowita wygoda, bo przecież ciągle są wśród nas tacy, którzy nie targają ze sobą wszędzie smartfonów :).

Które modele? inkBOOK (wszystkie*)

*gdy mowa jest o wszystkich modelach, odnosi się to do wszystkich certyfikowanych przez Legimi – ich lista znajduje się tutaj

Jeśli zależy ci na jak najdłuższym czytaniu bez ładowania baterii…

Poza oczywistą oczywistością, jaką jest większy komfort dla oczu, technologia e-ink oznacza również dłuższy niż w tabletach i smartfonach czas pracy na baterii. Nie liczymy go w godzinach, dniach, ale w tygodniach. Jeśli dla kogoś ten parametr jest najistotniejszy, sugerujemy sięgnięcie po jeden z modeli czytników PocketBook lub Kindle. Od razu nadmieńmy, że nie ma testów, które by jednoznacznie wskazały, które modele, przy zachowaniu identycznych warunków, będą działać najdłużej bez konieczności ładowania. Pamiętać przy tym należy, że na czas pracy baterii wpływają np. włączone wi-fi oraz podświetlenie ekranu. Korzystanie z tych funkcji wtedy, gdy są naprawdę potrzebne zdecydowanie wydłuży czas korzystania z czytnika bez konieczności ładowania. W przypadku czytników inkBOOK elementem skracającym czas pracy bez ładowania jest dodatkowo zastosowany w nich system operacyjny Android.

Które modele? PocketBook (wszystkie modele), Kindle (wszystkie modele, seria Oasis – z dodatkowym etui z wbudowaną baterią)

Jeśli zależy Ci na dużym ekranie…

Co prawda większość z nas przyzwyczaiła się (i uznaje za zupełnie naturalne) korzystanie z czytników ebooków o ekranie 6”, ale są tacy, którzy chcą mieć jeszcze większy komfort czytania. Mamy oczywiście i na to radę. Czytniki inkBOOK Explore, 8 i inkPad 3 z ekranami o przekątnej 8”. Modele inkBOOK to przykłady urządzeń dających dostęp do Legimi bez korzystania z dodatkowych sprzętów, natomiast inkPad 3 to choćby oświetlenie SMARTlight, dopasowujące ustawienia wyświetlacza do natężenia światła w miejscu, w którym akurat korzystamy z czytnika.

Które modele? inkBOOK Explore, inkBOOK 8, inkPad 3

Jeśli czujesz się bezpieczniej, mając dodatkową ochronę ekranu… 

Czytnik ma nam służyć przez lata, dobrze zatem zadbać o dodatkową ochronę. Taką dają dedykowane urządzeniom etui. Są świetnym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem, a przy okazji pozwalają zaoszczędzić baterię i… nadać dodatkowego sznytu czytnikowi. Nie wnikając teraz w szczegóły (są etui z funkcją stojaka, automatycznie wybudzające urządzenie itd.) stwierdzić należy jasno – nie chcesz kłopotów – kup etui do czytnika. To oczywiście dodatkowe kilkadziesiąt złotych, ale wierzcie nam – stres związany z przypadkowym upadkiem czytnika jest wtedy znacznie mniejszy. o istotne, etui dokupicie praktycznie do wszystkich modeli czytników ebooków, kompatybilnych z Legimi.

Które modele? inkBOOK (wszystkie), PocketBook (wszystkie), Kindle (wszystkie)

Jeśli masz ebooki z wielu źródeł…

Katalog Legimi jest przepastny, ale wiadomo – dla wielu osób istniał również czas przed Legimi. Jeśli chcemy, by wszystkie nasze ebooki znalazły się na tych samych półkach niezależnie od źródła pochodzenia, idealnym rozwiązaniem będą czytniki PocketBook oraz Kindle. Wszystkie ebooki przechowywane są w tym samym miejscu, więc jeśli chcemy je posortować np. wg daty dodania bądź alfabetycznie – między sobą znajdą się zarówno ebooki z Legimi, jak i innych księgarń internetowych.

Które modele? PocketBook (wszystkie), Kindle (wszystkie)

Jeśli lubisz czytać w wannie 😉 

Czytanie w wannie, czytanie nad jeziorem, czytanie nad, popuśćmy wodze fantazji, ciepłym, krystalicznie czystym morzem? Czysta przyjemność, ale i ryzyko, że czytnik będzie miał kontakt z wodą lub piaskiem. Producenci z troską podeszli do czytelników i mają w swojej ofercie nie tylko dostęp do ebooków bez limitu, ale co więcej wodoodporne i kurzoodporne modele, pozwalające na korzystanie z Legimi. Nie polecamy oczywiście testowania maksymalnych dopuszczalnych parametrów zanurzania i wodzie, ani zakopywania w piasku, ale nabywając niektóre z modeli PocketBook lub Kindle będziecie mogli czytać bez martwienia się o wodne konsekwencje.

Które modele? PocketBook Aqua 2, PocketBook Touch HD 3, Kindle PaperWhite 4, Kindle Oasis 2

Jeśli chcesz mieć możliwość wgrywania aplikacji…

Czytnik służy nam przede wszystkim do czytania (cóż za niespodzianka), ale może być urządzeniem dającym dostęp  do innych funkcji. Jeśli chcemy wgrywać na swoje urządzenie dodatkowe aplikacje z Google Play, rozwiązaniem jest oczywiście wybór czytnika z systemem operacyjnym Android, a więc jednego z rodziny inkBOOK. Oczywiście parametry czytników zostały pomyślane tak, by jak najlepiej dało się na nich czytać, ale wiele z innych aplikacji jak najbardziej możemy wgrać na swój czytnik ebooków i bezproblemowo z nich korzystać.

Które modele? inkBOOK (wszystkie)

Jeśli chcesz mieć polski interfejs…

Niby j. angielski jest coraz popularniejszy, a i sama obsługa czytników ebooków w miarę intuicyjna, ale nie zapominajmy, że dla większości z nas czytanie ma być rozrywką, a nie męczeniem się z obco brzmiącymi komunikatami. Dlatego nie dziwi, ze część osób jako jeden z kluczowych elementów przy wyborze czytnika podaje właśnie polską nawigację. Taką mają wszystkie modele marek PocketBook i inkBOOK.

Które modele? inkBOOK (wszystkie), PocketBook (wszystkie)

Jak widać najlepszy czytnik do Legimi to urządzenie, które jeszcze nie powstało. Mamy różne preferencje, każdy z nas na co innego zwraca uwagę przy wyborze urządzenia. Na szczęście abonament Legimi dostępny jest na coraz większej liczbie modeli, więc każdy znajdzie czytnik ebooków do Legimi najlepszy z własnej perspektywy. A ten idealny? Cóż, być może niebawem powstanie…

PS. Wpis będziemy aktualizować o nowe modele kompatybilne z Legimi i aspekty istotne przy wyborze czytnika ebooków.