Lipcowy Book box – ebookowy zawrót głowy

Artur Wasilewski 01.07.2015

30 tytułów. Można wybrać nie więcej niż 2. W głowie mętlik. Co konkretnie przygotowaliśmy w lipcowym Book boxie?

Zacznijmy od wielkiej narracji. Kto jeszcze jakimś cudem nie zdążył zapoznać się z wielkim hitem Wyznaję, ma doskonałą okazję. Jaume Cabre stworzył powieść, prowadzącą czytelnika w odmęty europejskiej historii, jej najbardziej wstydliwe momenty. Jednocześnie to jedna z ulubionych kategorii wśród czytelniczych moli – książka o książkach. Dla miłośników rodzimej twórczości mamy niedawne odkrycie – Zapach miasta po burzy, naszym zdaniem jedna z ciekawszych polskich premier zeszłego roku. Swego rodzaju hołd dla najpiękniejszych tradycji rosyjskiego powieściopisarstwa. Burzliwe losy bohaterów, wielkie namiętności i dramaty, a wszystko na tle rozpadającego się imperium radzieckiego, a następnie na jego zgliszczach powstającej Rosji.

Kto nastawia się na literaturę fantastyczną, ten w lipcu narzekać nie może. Zacznijmy od liczących blisko pół wieku, a jednak wciąż podziwianych Wszystkich ludzi na Zanzibarze. To już kanon gatunku – tym ciekawszy, że… dotyczy czasów nam współczesnych. Wielkie groni miłośników Davida Mitchella ma szansę zgarnąć Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta, doskonale skonstruowaną (jak to u Mitchella) i wielokrotnie wyróżnianą powieść, której akcja dynamicznie przenosi się z XVIII do XXI wieku, odsłaniając nam tajemnice kraju kwitnącej wiśni. To nie wszystko, przecież i polska fantastyka trzyma się mocno, m.in. za sprawą Rafała Kosika. Jego Mars to świetnie napisana wizja przyszłości czerwonej planety. Wizja, którą powoli staramy się wcielić w życie nie mając pojęcia, jakie będą losy pierwszych osadników i czy faktycznie za kilka stuleci problemy kolonizatorów będą do złudzenia przypominały znane doskonale z ziemskich realiów.

Przejdźmy do kolejnej kategorii ulubionej przez czytelników ebooków. Kryminały, a wśród nich 2 tytuły zdecydowanie przykuwające uwagę. Zacznijmy od Tylko martwi nie kłamią. Trochę znienacka Katarzyna Bonda uzyskała (całkowicie zasłużenie) miano jednej z najlepszych rodzimych autorek powieści kryminalnych. Jej znakiem firmowym są postaci profilerów – w tej serii główny bohater Hubert Meyer stara się rozwikłać zagadkę morderstwa katowickiego biznesmena. Żadne tam śledztwo na skróty – autorka bardzo skrupulatnie prowadzi nas przez całe dochodzenie wychodząc z założenia, że dla prawdziwych miłośników książek nie istnieje tl;dr ;). Mamy też coś dla fanów literatury skandynawskiej – początek duńskiej trylogii Jussi Adler-Olsena, poświęconej Departamentowi Q, stworzonego z myślą o rozwiązywaniu najtrudniejszych i poruszających opinię publiczną zbrodni. Hit nie tylko w Danii, ale i całej Europie.

Długo by wymieniać wszystkie wartościowe tytuły w Book box. Nie ma co się oszukiwać. Zawsze pozostanie niedosyt, nawet jeśli sięgniecie po Book box+, umożliwiający pobranie aż 2 ebooków z aktualnego zestawienia. Sami zresztą zobaczcie.