Wojciech Nerkowski

Polski scenarzysta, tłumacz i pisarz. W swojej długiej karierze współpracował przy takich popularnych produkcjach jak: Singielka, BrzydUla, Egzamin z życia, Na Wspólnej czy M jak miłość. Swoim doświadczeniem dzieli się jako wykładowca na kursach scenopisarstwa w StoryLab.pro. Książki Wojciech Nerkowski wydaje od 2013 r., na swoim koncie ma 6 tytułów.

Wojciech Nerkowski urodził się w 1977 r. w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, studiował również na Uniwersytecie w Antwerpii. Zanim w księgarniach pojawiły się jego pierwsze książki, Wojciech Nerkowski był uznanym w branży scenarzystą telewizyjnym i filmowym, tłumaczył również literaturę anglosaską. Jak sam mówi, w powieści ma większą wolność niż w przypadku scenariusza, gdzie musi liczyć się chociażby z możliwościami realizacyjnymi i ograniczeniami budżetowymi. Co więcej, jako pisarz ma on wyłączny wpływ na ostateczny kształt swojego dzieła, jako scenarzysta zaś ogląda swój pomysł przekształcony przez bardzo wielu ludzi: reżysera, autora dialogów, scenografa, operatora kamery, montażystę i aktorów. Dlatego książki Wojciech Nerkowski traktuje bardziej jak przyjemne hobby niż pracę, którą dla niego jest scenopisarstwo.

W swojej działalności literackiej przykłada on duża wagę do zachowania prawdopodobieństwa w kreacji bohaterów i świata przedstawionego, jednak unika przenoszenia na karty powieści konkretnych osób lub sytuacji. Pracując nad historią, zawsze stara się przygotować odpowiednia dokumentację, by móc zbudować akcję i jej tło w sposób barwny i wiarygodny. Dlatego np. pisząc Przecięcie, Wojciech Nerkowski najpierw sam odbył podróż, w którą planował wysłać swoich bohaterów. Podróże zresztą są jego wielką pasją, którą stara się realizować, kiedy tylko pozwalają mu na to zawodowe zobowiązania, a niekiedy, jak właśnie w tym przypadku, łącząc przyjemne z pożytecznym. Zwłaszcza zimą, jak przyznaje, potrzebuje udać się w jakieś słoneczne miejsce w celu naładowania akumulatorów.

Wojciech Nerkowski i Ja ciebie też

Premiera pierwszej książki Wojciecha Nerkowskiego zatytułowanej Ja ciebie też miała miejsce w 2013 r. Był to romans ze szczyptą sensacji lub, w zależności kto oceniał, sensacja z pewną dawką romansu. Choć autor nie ustrzegł się kilku mielizn, które zawsze czekają na debiutanta, powieść została przyjęta w większości z sympatią. Historia Asi, wystawionej na pokuszenie żony i matki, oraz tajemniczego Amerykanina Dylana, okazała się na tyle ciekawa, że stała się początkiem całkiem udanej pisarskiej kariery.

Wojciech Nerkowski, Spisek scenarzystów i inne przypadki

Kolejną fabułę, lekką komedię kryminalną zatytułowaną Spisek scenarzystów, Wojciech Nerkowski wydał dopiero w 2017 r. Książka otwiera cała trylogię, której głównymi bohaterami jest rodzeństwo scenarzystów, Sylwia i Kuba Leśniewscy. Dzięki umieszczeniu akcji wszystkich 3 powieści w dobrze mu znanej rzeczywistości produkcji filmowej, autorowi udało się osiągnąć, mimo charakteryzującej się wszak sporym przymrużeniem oka konwencji literackiej, duży realizm i wiarygodność narracji. Na początku 2018 r. do księgarń trafiła kontynuacja przygód pechowych scenarzystów zatytułowana Zdrada scenarzystów, a rok później tomem Koniec scenarzystów Wojciech Nerkowski zamknął cały cykl.

Wojciech Nerkowski i Przecięcie

Jeszcze w połowie 2019 r. opublikował Wojciech Nerkowski Przecięcie, powieść niezwykle trudną do jednoznacznego przyporządkowania gatunkowego. Jest to przede wszystkim czysto rozrywkowa, przygodowa fabuła z elementami sensacji i romansu, czyli idealna lektura na wakacje lub relaks po ciężkim dniu. Główna bohaterka, Katarzyna Sobańska, to kobieta na życiowym zakręcie, której mąż nie okazał się, oględnie mówiąc, do końca dżentelmenem. Jest ona także prowadzącą nie do końca zawsze kryształowe interesy marszandką. Los styka ją z Robertem Kiddem, wiodącym do tej pory skromny żywot wykładowcy akademickiego. Niczego niepodejrzewający Kidd zostaje wplątany w aferę o międzynarodowym zasięgu i oczywiści ognisty romans. Powodem całej awantury i mrocznym przedmiotem pożądania kolekcjonerów jest nigdy nieopublikowany rękopis Wisławy Szymborskiej. Jak przyznaje bowiem Wojciech Nerkowski, Przecięcie jest, poza wszystkim, również rodzajem literackiego hołdu złożonego jego ulubionej poetce.

Okrutnie piękny Wojciech Nerkowski

Kolejna powieść swojego autorstwa pt. Okrutnie piękny Wojciech Nerkowski w ręce czytelników oddał w październiku 2020 r. Oś fabularną książki stanowi zagadka śmierci Konrada, zabójczo (nomen omen) przystojnego lekarza, który oprócz nieprzeciętnej urody, a może właśnie dzięki, niej zdaje się mieć w życiu absolutnie wszystko: pieniądze, powodzenie u płci przeciwnej i bezproblemowe życie. Okazuje się jednak, że świat nie był dla Konrada aż tak łaskawy, bo kończy on dość młodo i zdecydowanie marnie, a wokół nie brakowało osób, których szczęście pięknego doktora boleśnie kłuło w oczy.