Sager Riley
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Sager Riley 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Pseudonim amerykańskiego pisarza, specjalisty od opowieści grozy, znanego z bestellerowych thrillerów z elementami horroru, które podbiły serca miłośników tej odmiany gatunku na całym świecie. Jako Riley Sager książki wydaje od 2017 r., odnosząc spore sukcesy. Także w Polsce jego proza cieszy się uznaniem, a polskiego przekładu doczekały się cztery jego tytuły. Pozostała część jego twórczości, także ta publikowana pod własnym nazwiskiem oraz marką Alan Finn, nie znalazła dotychczas polskiego wydawcy. Najnowszy powieść sygnowana nazwiskiem Riley Sager, Zamknij wszystkie drzwi, do nadwiślańskich księgarń trafiła w marcu 2022 r. Na lipiec 2022 r. zapowiadana jest premiera jego 6 powieści pt. House across the lake.

Pisarz na świat przyszedł w Pensylwanii i dorastał na tamtejszym ranchu, jednak jako młody człowiek porzucił rodzinne strony i ruszył w wielki świat; aktualnie mieszka w Princeton w stanie New Jersey. Zanim zaczął wydawać pod własnym nazwiskiem i pod pseudonimem Riley Sager książki, pracował jako dziennikarz i grafik. Dziś jest pełnoetatowym pisarzem, znanym na świecie autorem bestselerów New York Timesa.

Riley Sager, książki i gęsia skórka

Swoją karierę pisarz zaczynał od bardzo dobrze przyjętego cyklu kryminałów z Kat Campbell, szefową policji na pensylwańskiej prowincji, w roli głównej, który wydawał pod własnym nazwiskiem. Pierwsza powieść tej, niestety nieprzetłumaczonej na język polski, serii, pt. Death notice, ukazała się w 2010 r., a dwa następne tomy przygód Kat: Bad Moon i Devil’s night, do księgarń trafiły kolejno w 2011 i 2013 r. Niedługo później początkujący autor wydał jeszcze jeden tytuł, Things half in shadow, tym razem jednak, chcąc zacząć z czysta kartą, pod pseudonimem Alan Finn, jednak nazwiska tego nie użył ponownie. Dość szybko zresztą postanowił ponownie wymyślić się na nowo i tak w 2017 r. narodził się Riley Sager. Książki, które pisarz sygnuje tym nazwiskiem to specyficzne połączenie mrocznego thrillera z elementami horroru. Jego znakiem firmowym jest zaskakująca zdolność do kreacji oryginalnych narracji z wydawałoby się dobrze znanych, a nawet dość wyeksploatowanych motywów i schematów – nawiedzonych domów, kryjących mroczne tajemnice budynków, seryjnych morderców, tajemnic zamkniętego pokoju. Świetnie zorientowany w historii literatury gatunkowej pisarz biorąc je jednak na warsztat, potrafi tchnąć w nie nowe życie i stworzyć zupełnie nową jakość. Znajduje sposób by, rozmontowując schemat, jednocześnie wykorzystać go i opowiedzieć czytelnikom dobrze znane i lubiane (wszak najbardziej lubimy piosenki, które znamy) historie na nowo.

Nowy rozdział w karierze zaczął w 2017 r. od odświeżającej konwencję ociekającego krwią slashera powieści Ocalałe, w której wykorzystuje znaną z tego typu literatury i filmu figurę tzw. final girl, czyli bohaterki, która jako jedyna uchodzi z życiem z masakry. Książka doczekała się tłumaczenia na 30 języków i już w 2018 r. ukazała się także w Polsce. Fabuła ta uczyniła nowe nazwisko autora głośnym oraz przyniosła mu nagrodę ITW Thriller Award.

Na stronach kolejnej książki Riley Sager zmienia nieco konwencję, pozostając jednak w bardzo mrocznych i niepokojącym klimacie. Moje ostatnie kłamstwo to bez wątpienia świetnie skomponowany rasowy thriller, w którym straszna tajemnica z przeszłości nie straciła nic ze swojej grozy i wciąż może zabić.

Riley Sager i Zamknij wszystkie drzwi

W 2019 r. w ręce czytelników oddał Riley Sager Zamknij wszystkie drzwi. Powieść z miejsca trafiła na listę New York Timesa i zebrała pochlebne recenzje. Opowieść o skrywającym wiele mrocznych tajemnic nowojorskim budynku, którego nie może opuścić główna bohaterka, to udane połączenie thrillera i narracji grozy. Już latem 2019 r. Paramount television wykupiło prawa telewizyjne do tytułu.

Riley Sager i Wróć przed zmrokiem

Rok po Zamknij wszystkie drzwi wydał Riley Sager Wróc przed zmrokiem, kolejną powieść w mistrzowski sposób zacierającą granice miedzy thrillerem a horrorem. Główna bohaterka po śmierci ojca wraca do domu, z którego pewnej nocy 25 lat temu jako mała dziewczynka wraz z rodzicami uciekła w popłochu. Baneberry Hall nie okazał się wymarzonym rodzinnym domem i chociaż ojciec Maggie wydał książkę inspirowaną wydarzeniami tamtej strasznej nocy, nigdy ani on, ani matka, nie chcieli wracać do tego tematu. Nigdy też nie wrócili do swojego domu. Udanym zabiegiem jest poprowadzona dwutorowo narracja – czytelnik towarzyszy Maggie w jej dochodzeniu, jednocześnie stopniowo poznając relację zawartą w książce jej ojca. Prawda miesza się z fikcją, to co materialne z tym co nadprzyrodzone, jednak gdzieś z tych różnorodnych elementów bohaterka składa mozolnie obraz tego, co wydarzyło się dwie i pół dekady wcześniej. Chociaż początkowo może się wydawać, że Riley Sager Wróć przed zmrokiem zamierza poprowadzić w stronę klasycznej opowieści o nawiedzonym domu, autor ma o wiele więcej do zaoferowania. Wielowątkowa historia, będąca kombinacją przemyślanego thrillera psychologicznego i opowieści grozy, nie raz zaskakuje czytelnika, trzymając go w napięciu do ostatniej strony.