Poston Ashley
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Wywodząca się z fandomu amerykańska pisarka młodego pokolenia. Autorka ze wszech miar niebanalnych powieści young adult. Swoje książki Ashley Poston pisze językiem współczesnych młodych ludzi, w różnych konwencjach literackich opisując ich świat, w czym zapewne kryje się sekret fenomenu jej popularności. W dorobku ma dwa wydawnicze cykle.

Pisarka pochodzi z Karoliny Południowej, gdzie mieszka do dziś. Urodziła się w wiejskich okolicach, w których, jak sama mówi, gwiazdy są najlepiej widoczne, co ukształtowało jej wyobraźnię i wrażliwość. Od małego uwielbiała ona baśnie i niesamowite opowieści, wszelkie dziwy i cudowności. Do swoich ulubionych rzeczy wciąż zresztą zalicza piratów, ruchome zamki i rozgwieżdżone nocne niebo. Otwarcie nazywa siebie nerdem i dziwakiem, uważając zresztą całe społeczeństwo za jeden wielki zbiór próbujących się komunikować miedzy sobą osobliwości. Pisać książki Ashley Poston pragnęła praktycznie od zawsze, jak sama zauważa, nie pamięta, żeby kiedykolwiek chciała robić coś innego. Jako nastolatka zaangażowała się w społeczność fanowską i zaczęła pisać swoje pierwsze fanfiki, były to teksty głównie z uniwersum Yu-Gi-Oh !, Inuyasha i Sailor Moon.

Także swoją edukacje postanowiła związać z literaturą; uzyskała dyplom licencjacki z anglistyki na University of South Carolina. Zawodowe kwalifikacje zbierała natomiast w Kodansha USA i Bloomsbury Publishing. Staż w Kodansha USA (amerykańskim wydawnictwie specjalizującym się w japońskiej mandze) spędzony na tłumaczeniu historii o Sailor Moon do tej pory uznaje za jedno z najciekawszych swoich doświadczeń. Cały czas nie porzucała też pisania, tworząc bardzo intensywnie. Gdzieś w okolicach 20. roku życia uznała, że czas przenieść swoje pisarstwo na kolejny poziom i postarać się o publikację. Zanim jednak doszło do premiery jej pierwszej książki, Ashley Poston musiała się uzbroić w cierpliwość i nie poddawać się mimo wielu odmów wydawniczych, co dziś z perspektywy czasu zaleca wszystkim aspirującym autorom. W między czasie porzuciła ona kuszący nieograniczonymi możliwościami Nowy York (w którym odbywała staż) i powróciła w swoje rodzinne strony, gdzie, w towarzystwie niezwykle apodyktycznego kota mieszka do dziś. Przeprowadzka na prowincję nie pokrzyżowała jednak jej życiowych planów i wiosną 2017 r. ukazała się pierwsza powieść Ashley Poston, Geekerella. W ciągu kolejnych lat pisarka opublikowała jeszcze kilka tytułów i wypracowała pewną popularność. Książki Ashley Poston zostały zauważone przez czytelników i krytykę, mówiono o nich m.in. w Teen Vogue, Seventeen, Entertainment Weekly, Hypable i Buzzfeed.

Mimo profesjonalizacji swojej literackiej pasji, pisanie to wciąż dla niej dobra zabawa i prawdziwa przygoda. Co ciekawe, siadając do pracy zawsze zaczyna od ostatniej linijki, bowiem często nie ma pojęcia, jak jej historia się zaczyna, za to zawsze wie, jak się kończy.

Ashley Poston – Zaczytana i Bestia

Po długich latach pracy pisarskiej w 2017 r. powieścią Geekerella Ashley Poston debiutowała na rynku wydawniczym. Ta niezwykła wariacja na temat klasycznej historii o Kopciuszku oczarowała wielu młodych czytelników. Napisana ich językiem i opisująca prawdziwy świat młodych ludzi opowieść, dzięki autentyzmowi i bezpretensjonalności, spotkała się z ciepłym przyjęciem odbiorców. Główna bohaterka, Elle, jest najprawdziwszym geekiem, żyjącym w świecie klasycznej serii SF Starfield, którą oglądała niegdyś ze swoim ojcem. Dziś, kiedy mieszka z macochą i jej córkami, zostały jej tylko szczęśliwe wspomnienia. Jednak dzięki konkursowi na cosplay z okazji powstawania nowej wersji jej ulubionego serialu Elle zyskuje życiowy cel, zamierza wygrać te rywalizację. Jej zabawne i bardziej poważne perypetie na drodze do spełnienia marzeń zapewniają parę godzin porządnej rozrywki.

Nową fanowską bajkę zatytułowaną Księżniczka i fangirl Ashley Poston w ręce czytelników oddała 2 lata po swoim debiucie. Tym razem jest to zwariowana historia osnuta na wątkach Królewicza i żebraka. Jej główna bohaterka, Imogen Lovelace, nie cofnie się przed niczym, by uratować swoją ulubioną postać przed uśmierceniem w nowej wersji serialu Starfield. Akcja zaczyna się zaś na dobre, gdy niezłomna fanka zamienia się na miejsca z Jess, aktorką grającą rolę księżniczki Amary.

Powieścią Zaczytana i Bestia Ashley Poston jak na razie zamyka swoją baśniową serię. Tu również motywem przewodnim jest Starfield, a bohaterami osoby związane z tym fandomem, zaś opowieścią stanowiącą inspiracje dla fabuły, oczywiście, Piękna i Bestia.

Ashley Poston i science fiction

Poza jej bardzo lubianą serią opartą na klasycznych baśniach, w swoim dorobku pisarka ma również cykl science fiction Heart o Iron. Jest to dylogia napisana w konwencji space opery. Jak na razie fantastyczna książki Ashley Poston nie doczekały się polskiego wydania. Na październik 2020 r. autorka planuje premierę swojej pierwszej powieści fantasy pt. Among the beasts and briars.