Piotr Milewski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Jak sam siebie określa – pisarz, fotografik, wędrowiec. Trzykrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego Książki w kategorii najlepsza książka podróżnicza. Z wykształcenia ekonomista; studiował na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a także w Wiedniu, Filadelfii czy Sapporo. Pisze po polsku, angielsku oraz japońsku i w tych trzech językach prowadzi swoją stronę internetową. Piotr Milewski książki wydaje od ponad półtorej dekady i ma w swoim dorobku wiele docenionych przez czytelników oraz krytykę tytułów. Najnowszy z nich, Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji, do księgarń trafił w 2020 r.

Piotr Milewski na świat przyszedł w 1975 r. w Chełmie, jednak dorastał w Opolu. Po zdaniu matury w opolskim II Liceum Ogólnokształcącego wyjechał do Poznania, gdzie ukończył studia ekonomiczne i się doktoryzował. Naukę kontynuował później na uczelniach zagranicznych, zarówno europejskich, jak i amerykańskich, a nawet japońskich. Z Krajem Kwitnącej Wiśni zresztą związał się na dłużej, nie tylko studiując na tamtejszych uczelniach, ale także mieszkając i pracując przez blisko dekadę. Wrażeniom z pobytu w tym niezwykłym, tak bardzo odmiennym kulturowo od cywilizacji zachodniej miejscu, poświęcił Piotr Milewski Dzienniki Japońskie i Planetę K., jedne z najbardziej cenionych tytułów w swoim dorobku. Zanim jednak postanowił skoncentrować się na podróżach i literaturze podróżniczej, wydał także kilka pozycji ekonomicznych, m.in. Słownik terminologii handlowej, podatkowej i księgowej polsko-niemiecki, niemiecko-polski.

Jego talenty zostały docenione przez różnorodne instytucje, które postanowiły wesprzeć ten potencjał, i tak Piotr Milewski był stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst, Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii, a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu swojego barwnego życia zjeździł niemały kawałek świata – większość Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. W każdym z tych miejsc zdobywał różnorodne doświadczenia – pracował jako nauczyciel angielskiego, kucharz na obozie dla niepełnosprawnych dzieci, lektor, wykładowca akademicki, sprzedawca prasy, handlowiec, ankieter, a na targu bożonarodzeniowym w Sapporo był nawet św. Mikołajem.

Co ciekawe, debiutował w 2000 r. na łamach Magazynu Literacko-Publicystycznego Młodych Iskra poezją. Jego teksty i zdjęcia poświęcone głównie podróżom przeczytać można w wielu polskich i zagranicznych periodykach, t.: National Geographic Traveler, Magazyn Kontynenty, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Podróże, Odra, Zwierciadło, Kwartalnik Literacki WYSPA, Poznaj Świat, Miesięcznik społeczno-kulturalny Teraz oraz japońskich Mainichi Weekly, Hokkaido Shimbun, Gengo i Tetsudō Fan.

Piotr Milewski, Planeta K i inne opowieści o Japonii

Jako specjalista od Japonii podróżnik debiutował w 2006 r. esejem zamieszczonym w zbiorowym tomie pt. Hokkaido. Japonia bez gejsz i Samurajów. Niemal dekadę później w ręce czytelników oddał Piotr Milewski Dzienniki Japońskie, będące zapisem jego niezwykłej podróży po tym kraju mającej miejsce podczas pory deszczowe, w bardzo specyficznym okresie w japońskim kalendarzu. Jak podkreślał autor, była to podróż bez planu, niemająca żadnego celu i wymagająca całkowitego otwarcia na wszystko, co może się wydarzyć po drodze. Tego typu wędrówka to zawsze jednocześnie też podróż, choć zwrot ten jest dzisiaj już nieco wyeksploatowany, w głąb siebie. Dlatego też książka nie jest jedynie relacją z kolejnych zdarzeń, czy nawet historia ludzi spotkanych po drodze, to opowieść o podróżowaniu samym w sobie, jego sensie i filozofii. Za Dzienniki japońskie Piotr Milewski został doceniony Nagrodą Magellana oraz nominacją do nagrody Travelery National Geographic Polska.

Do Japonii, w której spędził niemal dekadę swojego życia, autor powraca kilka lat później w swojej kolejnej publikacji. Tę niezwykłą opowieść o latach spędzonych w japońskiej korporacji zatytułował Piotr Milewski Planeta K, bowiem faktycznie tamtejsza kultura pracy i korporacyjna dla ludzi wychowanych w tradycjach i normach zachodnich wydaje się całkowicie jak z innej planety

Piotr Milewski i Transsyberyjska, czyli drogą żelazną przez Rosję i dalej

W 2014 r. wydał Piotr Milewski Transsyberyjską. Drogą żelazna przez Rosję i dalej, zapis brawurowej podróży jednym z najbardziej legendarnych i działających na wyobraźnię szlaków na ziemi – sławną Koleją Transsyberyjską. Jak przyznaje autor, wyprawa taka jest realizacją jego dziecięcego marzenia, a jego entuzjazm udziela się czytelnikom, których zaprasza do wspólnej fascynującej wycieczki przez kilka stref klimatycznych i czasowych. Książka przyniosła Milewskiemu Nagrodę Magellana za najlepszy reportaż.

Piotr Milewski i Islandia, czyli najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat

Największym, jak dotąd, sukcesem pisarza jest jednak chyba pozycja poświęcona jego pobytowi na Islandii, która swoją premierę miała w 2018 r. Jak zdradza Piotr Milewski, Islandia zafascynowała go po lekturze XVII-wiecznego tekstu sporządzonego po polsku przez czeskiego husytę, Daniela Vettera, pt. Islandia albo krótkie opisanie wyspy Islandyji, choć już wcześniej daleka Północ wprawiała go w zachwyt i stanowiła jeden z jego podróżniczych celów. Jego wyprawa to w pewnym stopniu odtworzenie trasy Vettera, ale jednocześnie to także podróż bardzo osobista. To również walka z tamtejszym surowym klimatem, żywiołami, z którymi podróżujący autostopem i śpiący w namiocie autor świadomie się skonfrontował. Jak zdaje się pokazywać, także na swoich zdjęciach, Piotr Milewski, Islandia to kraina, gdzie każdy będzie musiał się zmierzyć przede wszystkim sam z sobą. Islandia przyniosła pisarzowi trzecią Nagrodę Magellana oraz kolejną nominację do Travelerów.