Marta Zaborowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Pochodząca z Łomży pisarka, autorka kryminałów i thrillerów psychologicznych. Admiratorka prozy Agaty Christie i wierszy Zbigniewa Herberta. Wielkim sentymentem darzy czasy przedwojenne i uwielbia oglądać filmy z lat 30-tych. Marta Zaborowska książki najczęściej pisze nocą, gdy wokół panują ciemności, i pali się jedynie mała lampka. Popularność przyniósł jej cykl powieści o policyjnej śledczej, Julii Krawiec. Debiutowała w 2013 r. i od tego czasu w swoim dorobku zgromadziła 7 tytułów. Najnowszy z nich, pt. Bez powrotu, kolejna odsłona przygód jej pierwszej bohaterki, do księgarń trafił w lipcu 2021 r.

Marta Zaborowska na świat przyszła w Łomży, jednak ostatecznie, idąc na kompromis z mężem, osiadła w stolicy. Ukończyła studia politologiczne i pracuje w banku. Jak mówi, nie ma w życiu nic gorszego niż niespełnione pragnienia i źle wykorzystany czas, dlatego w pewnym momencie doszła do wniosku, że nadszedł najwyższy czas, by podążyć za swoimi literackimi aspiracjami. Pisać książki Marta Zaborowska podobno chciała niemal od zawsze, jednak długo w jej życiu to inne sprawy miały priorytet, a literackie marzenie odkładała na później. W końcu jednak nadszedł moment, w którym uświadomiła sobie, że może nie być żadnego później i postanowiła podjąć wyzwanie. Do sprawy podeszła poważnie i profesjonalnie. W 2012 r. by podszkolić swój warsztat wzięła udział w warsztatach twórczego pisania, które okazały się na niełatwym początku autorskiej drogi nieocenioną pomocą i wspaniałą przygodą. Mimo fachowego przygotowania, jak przyznaje, debiutancka powieść powstawała w dużej mierze intuicyjnie i bez specjalnej kalkulacji. Chociaż początkowo nie liczyła na szybki sukces, na wydanie książki Marta Zaborowska nie musiała długo czekać i niemal z miejsca udało jej się nawiązać współpracę z jednym z najbardziej prestiżowych polskich wydawnictw specjalizujących się w literaturze z sensacyjno-kryminalnej.

Wybór gatunku w jej przypadku był poniekąd sprawą naturalną, ponieważ to właśnie fabuły sensacyjno-kryminalne należą do ulubionych lektur pisarki. Fascynacja ta zaczęła się od klasycznych powieści Agaty Christie, której książki Marta Zaborowska nieodmiennie uważa za absolutnie genialną realizację konwencji. Poza kryminałami autorka czyta niemal każdy rodzaj literatury, a jej ulubioną powieścią jest Miłość w czasach zarazy, w jej ocenie najbardziej magiczna narracja wszechczasów. Pisarka jest także wielbicielką poezji, szczególnie twórczości Zbigniewa Herberta, księdza Twardowskiego czy, oczywiście w oryginale, Jesienina.

Marta Zaborowska i Julia Krawiec

Swoją debiutancką powieść zatytułowała Marta Zaborowska Uśpienie. Kryminalna historia, której główną bohaterką jest Julia Krawiec, borykająca się z alkoholizmem policjantka samotnie wychowująca córkę, niemal z miejsca podbiła serca fanów gatunku i autorka nie miała innego wyjścia niż kontynuować opowieść o losach dzielnej, choć nie pozbawionej wad, pani detektyw. Co ciekawe, zasiadając do pracy nad debiutancką powieścią, autorka chciała, by protagonistą był mężczyzna, jednak po pewnym czasie zarzuciła ten pomysł, uznając, że kreacja męskiego bohatera zupełnie zupełnie nie wychodzi. Postanowiła ciężar akcji złożyć na barki kobiecej postaci, co okazało się kluczem do powodzenia całego projektu. Bez wątpienia to bowiem właśnie umiejętnie i z wyczuciem wykreowana postać Julii Krawiec w największym stopniu zdecydowała o sukcesie debiutantki. W 2014 r. do księgarń trafiła druga część cyklu o Julii, a w następnym roku w ręce czytelników oddała Marta Zaborowska Gwiazdozbiór, kolejny tom poświęcony tej bohaterce, za który została doceniona nominacją do prestiżowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Jak zdradza autorka w wywiadach, początkowo seria miała być trylogią, jednak po rozmowach z czytelnikami pierwotny plan został zrewidowany i w księgarniach pojawiły się jeszcze dwa kolejne historie z Julią Krawiec w roli głównej. W 2020 r. ukazało się Czarne ziarno, a latem następnego roku wydała Marta Zaborowska Bez powrotu, piątą powieść cyklu.

Marta Zaborowska i Jej wszystkie śmierci

W przerwie pomiędzy wymyślaniem przygód detektyw Krawiec, do księgarń trafił pierwszy thriller psychologiczny pisarki. Marta Zaborowska Jej wszystkie śmierci opublikowała w 2017 r., dość udanie zaczynając przygodę z nową konwencją. Na stronach książki udało jej się sprawnie poprowadzić skomplikowaną fabułę, umiejętnie zbudować napięcie, a także nie raz zaskoczyć czytelników. Również kreacja psychologiczna bohaterów wypadła ciekawie, sprawiając, że narracja ta znalazła wielu czytelników.

Marta Zaborowska i Lęki podskórne

W kolejnym thrillerze, wydanym w 2019 r. pt. Lęki podskórne, Marta Zaborowska udowodniła, że jak mało kto potrafi panować nad skomplikowaną intrygą i stworzyć niepowtarzalny klimat. Pisarka bezbłędnie gra na emocjach odbiorców, nie można odmówić jej również odmówić pomysłowości w wymyślaniu mrożących krew w żyła historii, czego najlepszym dowodem ta aż gęsta od napięcia historia pewnego cierpiącego na powypadkowa amnezję lekarza i jego wyjątkowo niepokojącej żony.