Magdalena Zarębska

Polska pisarka najbardziej znana ze swojej twórczości dla dzieci. Za swoje książki Magdalena Zarębska była wielokrotnie nagradzana. Z wykształcenia ekonomistka. Do najpopularniejszych tytułów jej autorstwa należą Kaktus na parapecie, Projekt Breslau i Wakacje u dziadków. Ma również w swoim Życie teoretycznie, powieść przeznaczoną dla dorosłego czytelnika. Śląska patriotka i wielka miłośniczka Wrocławia. Miłośniczka koni i fanka Lecha Janerki. Nie przepada za literaturą science fiction, najbardziej za to lubi czytać Magdalena Zarębska książki przygodowe i reportaże. Do swoich ulubionych autorów zalicza Amosa Oza, Bohumila Hrabala, Heinricha B?lla.

Magdalena Zarębska, Breslau i Wrocław

Pisarka urodziła się w 1975 r. W dzieciństwie i młodości wraz z rodziną często zmieniała miejsce zamieszkania, nie opuszczając jednak nigdy Śląska. Z regionem tym jest, jak sama przyznaje, mocno emocjonalnie związana. Aktualnie mieszka w swoim ukochanym Wrocławiu. Jak większość mieszkańców z tego pięknego miasta jest z niego bardzo dumna i zajmuje ono również istotne miejsce w jej twórczości. W 2008 r. opowiadanie Czterdzieści razy Wrocław przyniosło jej zwycięstwo w konkursie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich we Wrocławiu. Premierę swojej pierwszej książki Magdalena Zarębska świętowała niedługo później. I chociaż pisarka nie jest ślepa na pewne wady stolicy dolnego Śląska, uwielbia Wrocław za jego klimat i energię. Jest również pasjonatką przeciekawej i bogatej historii tego starego miasta i swoją fascynacją postanowiła zarazić młodych czytelników. W 2016 r. w ich ręce oddała Magdalena Zarębska Projekt Breslau, przygodową powieść czerpiącą z niezwykłej historii Wrocławia. Fabuła opowiada o przygodach wrocławskich gimnazjalistów, którzy znajdują w swojej szkole pochodzący z czasów II wojny światowej pamiętnik ich rówieśnika, Brunona, co jest wstępem do wielu niezwykłych wydarzeń i ciekawych zwrotów akcji. Na stronach książki Magdalena Zarębska opowiada nie tylko niezwykle wciągającą historię, ale i przybliża młodzieży szalenie interesującą i barwną (choć niekiedy także trudną) przeszłość miasta. Aby powstał Projekt Breslau, autorka wykonała gigantyczna pracę dokumentacyjną, sięgając do szeregu opracowań i źródeł historycznych, co sprawia, że jest to lektura godna polecenia wszystkim szukającym mądrej rozrywki.

Magdalena Zarębska i Maja

Swoją literacką karierę pisarka zaczynała w 2009 r. od sympatycznej książeczki Maja poznaje świat. Magdalena Zarębska stara się w niej odpowiedzieć w prosty sposób na trudne pytania ciekawskich dzieci. Inspiracją dla powstania wydawnictwa była córeczka autorki, Maja, która miała zwyczaj zasypywania rodziców najdziwniejszymi i najróżniejszymi pytaniami. W 2012 r. ukazała się kontynuacja tej popularniej książeczki.

Magdalena Zarębska, Ida, konie i reszta świata

Jako wielka miłośniczka koni i jeździectwa, którą to pasję dzieli zresztą ze swoją córką, pisarka ma w swoim dorobku kilka młodzieżowych powieści, których bohaterką jest Ida, nastolatka kochająca jazdę konną. Pierwszą książkę z tej serii zatytułowaną Ida, konie i reszta świata Magdalena Zarębska opublikowała w 2011 r. W następnym roku do księgarń trafiła druga część cyklu pt. Ida i konie z Zielonej Wyspy, w którym główna bohaterka zaprasza młodych czytelników w podróż do Irlandii. W 2013 r. ukazała się kolejna odsłona przygód dziewczyny Ida i Filip, przyjaciel koni. Na stronie tej książki Magdalena Zarębska opowiada o pierwszym nastoletnim uczuciu, które przeżywa Ida.

Magdalena Zarębska, książki i reszta świata

Od wielu lat Magdalena Zarębska książki pisze na cały etat. Najczęściej pracuje przed rano i wczesnym popołudniem, kiedy ma dom tylko dla siebie i ciszę, która jest dla niej, podobnie jak herbata, niezbędnym warunkiem procesu twórczego. Najpierw na szybko zapisuje całość fabuły bez większej dbałości o formę i jak przyznaje, jest to najprzyjemniejszy etap. Następnie przystępuje do kolejnych korekt i redakcji, których jest zazwyczaj kilka. Pierwszymi czytelniczkami historii pisarki były oczywiście jej dzieci, mające dla niej zawsze wiele ciekawych uwag. Stanowiły one także niewyczerpane źródło inspiracji do kolejnych fabuł. Kiedy córka autorki np. poszła do gimnazjum i okazało się, że wielu jej rówieśników wychowuje się w niepełnych rodzinach, co natchnęło pisarkę do zmierzenia się z problemem za pomocą literatury. Tak powstała Gloria, wakacje i ja.

Jej talent szybko został doceniony przez wydawców, krytykę i przede wszystkim czytelników. Za opowiadającą historię przenoszącego się w czasie do lat 80-tych XX w. Mikołaja, zatytułowaną Kaktus na parapecie, Magdalena Zarębska dostała nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Najnowsza pozycja w jej dorobku to wydana w 2019 r. opowieść dla dzieci Artek i bardzo długi tydzień.