Liu Cixin
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Chiński pisarz, znany na całym świecie autor poczytnych powieści z gatunku hard science fiction. Z wykształcenia inżynier, słynie z ciekawych i dopracowanych pomysłów na warstwę naukową swoich fabuł. Za swoje książki Liu Cixin był wielokrotnie nagradzany zarówno w swojej ojczyźnie, jak i za granicą, a w jego dorobku znajdują się m. in. Locus Award i Hugo Award, prestiżowa nagroda amerykańskiego fandomu, którą został uhonorowany jako pierwszy w jej historii autor nieanglojęzyczny. Sławę i międzynarodową popularność przyniosła mu trylogia Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Liu Cixin zdobył nią sobie miliony czytelników poza Chinami, w tym między innymi Marka Zuckerberga i Baracka Obamę.

Liu Cixin urodził się w 1963 r. w Yangquan w prowincji Shanxi. W mrocznych czasach Rewolucji Kulturalnej Mao został odesłany do okręgu Luoshan, miejsca, z którego wywodzi się jego rodzina. Mimo wszystko udało mu się zdobyć wykształcenie i w 1988 r. ukończył studia na Północnochińskim Uniwersytecie Zasobów Wodnych i Energii Elektrycznej (North China University of Water Conservancy and Electric Power). Przez długie lata, zanim zaczął wydawać bestsellerowe książki, Liu Cixin pracował jako inżynier, specjalista informatyk w elektrowni w Shanxi. Pisarz jest żonaty i ma jedną córkę, jednak, co ciekawe, żadna z dwóch najbliższych mu kobiet nie jest zapaloną czytelniczką jego powieści. Co jeszcze nawet ciekawsze, wśród swoich literackich mistrzów pisarz wymienia klasyków gatunku, w tym również wielkiego krytyka systemów totalitarnych, George Orwella, sam będąc wiernym synem Chińskiej Partii Komunistycznej. Autor niejednokrotnie deklarował całkowite i bezwyjątkowe poparcie dla polityki chińskiego rządu, nie wyłączając zasady jednego dziecka i tzw. obozów reedukacyjnych.

Pierwsze książki Liu Cixin

Na długo nim trylogią Wspomnienie o przeszłości Ziemi Liu Cixin podbił serca miłośników literatury science fiction na całym świecie, był on już uznanym autorem w swoim rodzinnym kraju. Pierwszą, inspirowaną cyber punkiem, powieść zatytułowaną China 2185 wydał już w 1989 r., jednak później przez długie lata nie opublikował żadnej książki. Dopiero na przełomie wieków ukazały się jego opowiadania, m.in. Wędrująca ziemia, na podstawie której nakręcono drugi najbardziej kasowy film w historii chińskiej kinematografii. W 2002 r. ukazała się jego powieść pisarza, a rok później w ręce czytelników oddał Liu Cixin Erę supernowej, fabułę od 2019 r. dostępną również w Polskim przekładzie. Ogólnie w Chinach do księgarń trafiło ponad 20 tytułów jego autorstwa. Na swoim koncie ma on też wiele krajowych nagród literackich, m.in. jest aż dziewięciokrotnym laureatem najbardziej prestiżowej chińskiej nagrody branżowej, Galaxy Award.

Liu Cixin i Problem trzech ciał

Międzynarodowa kariera pisarza zaczęła się od angielskiego wydania pierwszej części jego opus magnum, trylogii Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Jej premiera na anglosaskim rynku miała miejsce w 2014 r. i została obwołana największym literackim wydarzeniem w gatunku science fiction od lat. Za powieść Problem trzech ciał Liu Cixin niedługo później odebrał też, jako pierwszy autor nieanglojęzyczny, nagrodę Hugo, a książka dostała się do finałów innych prestiżowych nagród tj. Nebula i Locus. Stworzona przez niego na kartach powieści niezwykle frapująco opisana wizja uwikłania Ziemi w galaktyczną fizykę i politykę zrobiła ogromne wrażenie zarówno na czytelnikach, jak i krytyce. W Polsce książka ukazała się w 2017 r. w tłumaczeniu z języka angielskiego i także znalazła wielu admiratorów. Co ciekawe, powstała także ekranizacja Problemu trzech ciał, której premiera zapowiadana była na 2017 r. jednak projekt zatrzymał się na etapie postprodukcji i jak dotąd nie ujrzał światła dziennego. W 2019 r. ogłoszono również rozpoczęcie prac nad animowaną adaptacją tej historii. Kolejna części cyklu pt. Mroczny las cieszyła się niemniejszym powodzeniem niż pierwszy tom, a za zamykającą całość powieść Koniec śmierci Liu Cixin zdobył nagrodę Locus 2017 oraz nominację do nagrody Hugo.

Książki Liu Cixin dostępne w Polsce

W polskich księgarniach oprócz bestsellerowej trylogii, można kupić jeszcze kilka tytułów sygnowanych nazwiskiem pisarza. Należą do nich zbiór opowiadań Wędrująca Ziemia oraz powieści Era supernowej i Piorun kulisty. Są one dostępne zarówno w wersji papierowej, jak i jako ebook i audiobook. Liu Cixin jest bez wątpienia pisarzem, którego warto poznać nawet jeżeli nie należy się do grona zadeklarowanych miłośników naukowej fantastyki.