Lauren Groff
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska pisarka, w swojej ojczyźnie dość powszechnie uważana za jedną z najwybitniejszych współczesnych autorek ambitnej feministycznej prozy. Laureatka The Story Prize, ABA Indies' Choice Award i Grand Prix de l'Héroïne, trzykrotna Finalistka National Book Award. Jej talent porównać można do niezwykłego daru kreowania słowem emocji i światów Margaret Atwood. Chociaż Lauren Groff książki pisze nieco ponad dekadę w jej dorobku trudno znaleźć tytuł, który przeszedłby bez echa; zarówno powieści, jak i tomy opowiadań jej pióra, stają się międzynarodowym literackim wydarzeniem. Większość z nich doczekała się tłumaczenia na kilkadziesiąt języków, w tym na język polski, choć na polski przekład wciąż czeka debiut pisarki. W marcu 2022 r. do nadwiślańskich księgarń trafiła za to najnowsza powieść Lauren Groff, Wyspa kobiet.

Pisarka na świat przyszła w 1978 r. w Cooperstown w stanie Nowy Jork, zaś aktualnie z mężem i dziećmi mieszka na egzotycznej i tajemniczej Florydzie, której niepokojący klimat wspaniale wykorzystała jako literackie tworzywo w swoim świetnie przyjętym najnowszym tomie opowiadań. Po jego lekturze wydaje się, że dla Lauren Groff, Floryda to nie tyle miejsce, co surrealistyczna przestrzeń tajemnicy, energia, która ujęta w słowa okazała się doskonałym tematem. Ta, cechująca wybitnych pisarzy, zdolność do artystycznego spojrzenia na rzeczywistość, wyciągania z niej mnogości sensów i zaklinania ich w opowieść, stanowi również o wartości prozy autorki Wyspy Kobiet, której dojrzałością zachwycało się wielu cenionych twórców.

Zanim jednak zaczęła wydawać cenione przez krytykę i czytelników książki, Lauren Groff wiedzę o literaturze i warsztat zdobywała, studiując kreatywne pisanie na Uniwersytecie Wisconsin w Madison, gdzie w 2006 r. uzyskała stopień magistra. Jej kariera rozwijała się wyjątkowo dynamicznie i już debiut został zauważony oraz uznany za zapowiedź nowej jakości w młodej amerykańskiej literaturze. Jasnym wyrazem pokładanych w pisarce nadziei było przyznane jej w 2017 r. przez magazyn literacki Granta Magazine miejsca na liście najlepszych amerykańskich pisarzy młodego pokolenia. Wielki talent pisarki przyniósł jej również prestiżowe stypendium Guggenheima i Radcliffe Institute for Advanced Study. Jednak nie tylko książki Lauren Groff zasługują na uwagę, publikuje ona także regularnie w magazynach The New Yorker i The Atlantic, a jej krótkie fabuły znajdują się w antologiach The Best American Short Stories.

Pierwsze książki Lauren Groff

Pisarka debiutowała w 2008 r. fabułą The Monsters o Templeton, która okazała się jednym z ciekawszych tytułów sezonu. Stało się jasne, że trzydziestoletnia Lauren Groff książki umie pisać jak mało kto, a jej powieść, choć debiutancka, zainteresowała samego Stephana Kinga, który w Entertainment Weekly opublikował jej recenzję. Za swoja pierwszą narrację młoda autorka został również doceniona nominacją do Orange Prize for New Writers, niestety wciąż nie doczekała się ona przekładu na język polski. Podobnie zresztą jak wydany rok później pierwszy zbiór opowiadań pisarki pt. Delicate Edible Birds.

Lauren Groff, Arkadia, Fatum i Furia

Druga powieść pisarki, Arkadia, do księgarń trafiła w 2012 r. Wciągająca, wspaniale napisana, refleksyjna opowieść o człowieku, który urodził się i dorastał w sztucznie stworzonej rzeczywistości niewielkiej komuny udowodniła, że sukces jej debiutu nie był sprawą przypadku. Również kolejna propozycja Lauren Groff, Fatum i Furia, stała się bestsellerem. Rozpisana na dwugłos historia pewnego małżeństwa ugruntowała jej renomę i pozycję na literackim rynku. Książka znalazła się w finale National Book Award, a jej lekturę gorąco polecał Barack Obama, który uznał ją za najlepszą powieść 2015 r.

Lauren Groff i Floryda

Drugi tom opowiadań pisarki, który zatytułowała Lauren Groff Floryda, ukazał się w 2018 r. i podobnie jak jej poprzednie tytuły stał się prawdziwym literackim wydarzeniem. Mieszkająca na Florydzie autorka potrafiła na stronach książki odmalować w nieco surrealistycznych barwach specyficzny klimat tego miejsca, którego egzotyka jest piękna i groźna jednocześnie i którego energia potrafi osiągać bardzo niepokojące wibracje. Floryda zarówno przez krytyków, jak i czytelników, jest jednak odczytywana przede wszystkim jako opowieść o specyficznie kobiecym doświadczeniu samotności. Tom został nagrodzony Story Prize oraz nominacją do National Book Award.

Lauren Groff i Wyspa kobiet

Najnowsza powieść Lauren Groff, Wyspa kobiet, to również bardzo osobista, specyficznie feministyczna proza nie bez powodu sięgająca po postać Marie de France, XII-wiecznej pisarki, jednej z niewielu piszących kobiet epoki. Jest ona nie tylko wyjątkowa ze względu na swoje literackie rzemiosło, ale i fakt, że jej imię nie zaginęło w pomroce dziejów, odmętach historii pisanej wszak przez mężczyzn. Dla Lauren Groff, Wyspa kobiet to sposobność, by zbadać pewne uniwersalia kobiecego doświadczenia, opowiedzieć o przeżywającej dziś renesans idei siostrzeństwa, która nie jest wszak nowa w kulturze. Stanowiła bowiem między innymi jeden z fundamentów całego średniowiecznego ruchu społecznego owocującego wieloma formami kobiecego współżycia, z których cześć sformalizowała się w postaci nowych zgromadzeń zakonnych, inne zaś, uznane za heretyckie i niebezpiecznie, zostały brutalnie zniszczone.