Kubica Mary

Amerykańska pisarka, autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Chociaż Mary Kubica książki publikuje zaledwie od kilku lat, zdołała już wyrobić sobie niemałą renomę na rynku wydawniczym i zdobyć grono wiernych czytelników. Chwalona za biegłość warsztatową (jest mistrzynią narracji prowadzonej z różnych punktów widzenia), lekki styl i niebanalne pomysły fabularne. Już jej debiutancka powieść pisarki, Grzeczna dziewczynka, odniosła międzynarodowy sukces. Fabuły jej autorstwa regularnie goszczą na listach bestsellerów New York Timesa i USA Today, zostały przetłumaczone na blisko 30 języków oraz sprzedały się w ponad 2-milionowym nakładzie. W dorobku pisarki znajduje się 6 tytułów, z czego 4 doczekały się polskiego przekładu. Swoją ostatnią książkę, Tamta kobieta, Mary Kubica opublikowała na początku 2020 r. Aktualnie na jej podstawie powstaje produkcja Netfliksa.

Zanim zaczęła wydawać bestsellerowe książki, Mary Kubica pracowała jako nauczycielka historii w szkole średniej. Ukończyła studia licencjackie z historii i literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Miami w Oxford (w stanie Ohio). Po wielkim sukcesie swoich pierwszych powieści postanowiła zostać pisarką na pełen etat. Aktualnie mieszka wraz z mężem i dziećmi w okolicach Chicago. Dla relaksu lubi zajmować się ogrodnictwem, choć jak sama przyznaje, jest raczej miejską dziewczyną i krótki wypad na wieś to szczyt jej możliwości. Jej druga po literaturze pasja to fotografia. Pisarka ma także ogromne serce dla zwierząt i stara się wspierać lokalne schroniska dla bezdomnych czworonogów. Zwierząt nie brakuje też w jej domu. Pisząc książki, Mary Kubica lubi mieć kota, a czasem i dwa koty, na kolanach. Do pracy niezbędne są jej jeszcze: słownik, google i filiżanka kawy. Zazwyczaj nie planuje całej fabuły od początku do końca, lecz daje się ponieść historii i poprowadzić postaciom. Nie ma również ścisłego rygoru pisarskiego i kiedy praca zupełnie jej nie idzie, zostawia ją na chwilę, by złapać dystans i przemyśleć wszystko jeszcze raz. Tym nie mniej stara się zrealizować pewne założenia w ramach tygodnia czy miesiąca, by oddać tekst do wydawnictwa na czas.

Mary Kubica - grzeczna dziewczynka czy kobieta znikąd?

Mimo że książki Mary Kubica pragnęła pisać od dziecka, długo tworzyła wyłącznie do szuflady, nie mając śmiałości poddać swoich prac zewnętrznej ocenie. Nad historią, która ostatecznie stała się jej wydawniczym debiutem zaczęła pracować w 2005 r. tuż po narodzinach córki. Początkowo nawet bez zamiaru publikacji. To się jednak z biegiem czasu zmieniło i autorka uznała, że ta opowieść zasługuje na wydanie. Ukończenie tekstu zajęło jej 5 lat, kolejnych kilka zaś upłynęło zanim książka znalazła się w księgarniach. Ostatecznie powieść pt. Grzeczna dziewczynka Mary Kubica oddała w ręce czytelników 2014 r.

Ten nietypowy thriller psychologiczny niemal z miejsca podbił ich serca. Książka zdobyła nominacje do nagrody Strand Critics w kategorii debiut oraz Goodreads Choice i stała się międzynarodowym bestsellerem, otwierając autorce drogę do dalszej literackiej kariery. Historia porwania Mii opowiadana z punktu widzenia różnych zangażowanych w sprawę osób, trzyma w napięciu i zaskakuję, choć nie ma w niej szybkiej i sensacyjnej akcji. To co najważniejsze i najstraszniejsze zarazem rozgrywa się bowiem na płaszczyźnie psychologicznej. Na stronach powieści Dobra dziewczynka Mary Kubica umiejętnie kreuje bohaterów i ich relacje, na których opiera się cała struktura fabuły.

Mary Kubica i jej książki

Po wydaniu debiutanckiej powieści kariera pisarki zaczęła się rozwijać niezwykle szybko. W rocznych odstępach ukazały się jej trzy następne powieści. W 2015 r. opublikowała Mary Kubica Zajmę się tobą, mistrzowsko napisaną historię, o tym, że za dobre serce można zapłacić niezwykle wysoką cenę. Rok później do księgarń trafiła Kobieta znikąd, poruszająca niepokojąca opowieść o losach Esther, kobiety kryjącej niejedną tajemnicę. Dwie następne powieści, które wyszły spod pióra pisarki, Every last lie i When the lights go out, ukazały się odpowiednio w 2017 i 2019 r. Po dwóch latach przerwy, na początku 2020 r. miała miejsce premiera najnowszej fabuły autorki. W powieści Tamta kobieta Mary Kubica po raz pierwszy zabiera swoich czytelników poza Chicago i osadza akcję książki w słynącym z mrocznych klimatów stanie Maine. Jest to chyba jedna z najmocniej trzymających w napięciu opowieści pisarki, której narracyjny talent i wyobraźnię docenili nie tylko czytelnicy, którzy szybko wynieśli Tamtą kobietę do rangi światowego bestsellera, ale również Netflix. Będący jednym z największych potentatów na rynku rozrywki amerykański serwis aktualnie przygotowuje produkcję na motywach powieści.