Kerry Wilkinson

Brytyjski pisarz i dziennikarz specjalizujący się w sporcie. Chociaż zasłynął przede wszystkim jako autor popularnych kryminałów, z których największym powiedzeniem cieszy się seria z Jessiką Daniel, dobrze się czuje również w innych gatunkach. W 2018 r. jako jeden z pierwszych mężczyzn zdobył w 2018 r., za romans new adult pt. Ten Birthdays, Romantic Novel of the Year Award. Z kolei za kryminał Close to you został doceniony nagrodą International Thriller Writers Awards. Mimo że Kerry Wilkinson książki pisze dopiero niecałą dekadę, w swoim dorobku ma już kilkadziesiąt tytułów, w tym dwa cykle kryminalne, trylogię fantasy dla młodzieży i dwie inne młodzieżowe fabuły.

Kerry Wilkinson na świat przyszedł w 1980 r. w niewielkiej miejscowości Bath w hrabstwie Somerset. W tamtych okolicach spędził też dzieciństwo i młodość. Był uczniem Oakfield Middle School i Frome Community College. Naukę kontynuował, studiując dziennikarstwo na University of Central Lancashire. Jak sam przyznaje, nie miał nigdy specjalnego planu ani marzeń związanych z karierą pisarza. Zanim zaczął wydawać książki, Kerry Wilkinson blisko dekadę pracował jako dziennikarza sportowy, a literatura była dla niego kolejnym etapem w życiu zawodowym. Tak jak większość decyzji życiowych, również ta o spróbowaniu swoich sił w roli pisarza była wypadkową połączenia jego ciekawości z realistyczną oceną własnych warunków. Dziennikarzem sportowym został, jak sam żartuje, ponieważ chciał mieć jakieś osiągnięcie sportowe, ale wyjątkowo kiepsko radził sobie na boisku.

Co ciekawe, chociaż to powieściom z dreszczykiem, poczynając od debiutanckiego W potrzasku, Kerry Wilkinson zawdzięcza swoja popularność, jako czytelnik nie był on nigdy wielbicielem tego typu literatury. Przyznaje nawet, że wszystkie kryminały, które wcześniej przeczytał można policzyć na palcach jednej ręki, ponieważ najchętniej sięgał po fantasy i komiksy, które zresztą lubi do dziś. W przeciwieństwie również do większości pisarzy, nie podziela poglądu, że należy pisać o tym, co się zna najlepiej. Stoi nawet na wręcz przeciwnym stanowisku, będąc zdania, że to pisanie, o tym, czego się nie zna jest najbardziej twórcze, ponieważ zostawia najwięcej pola wyobraźni.

Kerry Wilkinson książki pisze w zawrotnym wręcz tempie i jest jednym z najpłodniejszych współczesnych autorów literatury popularnej. Mimo niespełna dekady obecności na rynku wydawniczym, opublikował ponad 30 powieści. Zawdzięcza to dużej dyscyplinie pracy i, jak dodaje pół żartem pół serio, dużej biegłości w komputeropisaniu. Dla odprężenia pisarz najbardziej lubi jeździć na rowerze, na którym pokonuje niemałe dystanse. Najlepiej relaksuje się na łonie przyrody i w samotności, choć nie gardzi też od czasu cyfrową rozrywką.

Kerry Wilkinson, w Potrzasku i początek wielkiej kariery

Swoją pierwszą powieść W potrzasku Kerry Wilkinson wydał sam, uznając że szkoda czasu na zabieganie o uznanie agentów i wydawców. Książka stała się początkiem popularnej dziś serii kryminalnej, której bohaterką jest policjantka Jessica Daniel. Książka szybko okazała się sporym sukcesem, zajmując 1. miejsce w rankingu Amazon i iTunes. Od tego momentu pisarz nie musiał przekonywać nikogo do swojego talentu, to wydawcy zgłaszali się do niego. W 2012 r. podpisał kontrakt na całą serię przygód Jessiki Daniel oraz na młodzieżową trylogię fantasy Silver Blackthorn.

Kerry Wilkinson i Jessica Daniel

Mimo imponującego dorobku pisarz wciąż najlepiej znany jest jako autor serii kryminałów, których centralną postacią jest policjantką Jessica Daniel. Nie jest ona zbyt typową bohaterką, ponieważ w przeciwieństwie do popularnego ostatnio schematu kreacji protagonistów w fabułach kryminalnych, nie dręczą jej żadne demony przeszłości, Jessica nie ma też tajemnice tłumaczących skazy jej charakteru – dziewczyna nie jest alkoholiczką, neurotyczką ani nie ma żadnych traum, które zostają ujawnione w toku narracji.

Akcja powieści umiejscowiona jest w Manchesterze i jego okolicach. Pisarz przyznaje, że wybrał akurat to miasto, ponieważ Manchester był dla niego, chłopaka wychowanego w małym miasteczku, gdzie wszyscy się znają, pierwszym wielkomiejskim doświadczeniem. Ponadto Manchester z jego klimatem i różnorodnością doskonale nadawał się na scenerię zbrodni. Drugi tom przygód pani detektyw pt. Czarna lista ukazał się wkrótce po premierze W potrzasku. Również kolejną cześć serii, zatytułowaną Kobieta w czerni, Kerry Wilkinson w ręce czytelników oddał jeszcze w 2011 r. Są to, obok debiutanckiego W potrzasku, jak na razie jedyne książki cyklu dostępne w polskim tłumaczeniu. Aktualnie całość liczy 15 tomów, a ostatni z nich The cry in the night ukazał się na rynku anglojęzycznym na początku 2020 r.

Poniekąd rozszerzeniem serii z Jessiką Daniel jest osadzona w tym samym świecie przedstawionym, niedostępna wciąż w polskim tłumaczeniu, trylogia, której głównym bohaterem jest Andrew Hunter, postać pojawiająca się w drugim planie fabuł z detektyw Daniel. Pierwsza fabuła o Hunterze Something wicked do księgarń trafiła w 2014 r., a następna Something hidden rok później. Ostatni tom, Someting burried premierę miał natomiast dopiero po kolejnych 4 latach.