Katarzyna Miller

Urodzona w 1962 r. Katarzyna Miller to doprawdy najprawdziwsza kobieta renesansu. Na stołecznym uniwersytecie ukończyła psychologię i filozofię. Od ponad trzydziestu lat praktykuje jako psycholog i psychoterapeutka, prowadząc terapię indywidualną, grupową, a także małżeńską oraz warsztaty dla kobiet. Przez wiele lat związana z Gender Studies w swojej alma mater, jest również stałą felietonistką Zwierciadła. Katarzyna Miller to osoba niezwykle medialna, często więc jest zapraszana w roli ekspertki do różnego rodzaju programów, w Radiu Kolor natomiast jako gospodyni prowadzi stałą audycję. Ostatnio jeszcze komponuje i śpiewa z towarzyszeniem fortepianu i akordeonu, a jej występy można podziwiać na koncertach. A ponadto pisze Katarzyna Miller książki. Dużo książek. Są to przede wszystkim pozycje popularyzujące psychologię, często poradniki psychologiczne, ale nie tylko. W jej bibliografii znajdują się również zbiór opowiadań oraz dwa tomiki poezji, trzeci natomiast dojrzewa w szufladzie.

Najpopularniejsze książki Katarzyny Miller

Ze względu na swoją charyzmatyczną osobowość, Katarzyna Miller bardzo szybko zyskała medialny rozgłos i stała się nie tylko cenioną, ale do tego jeszcze powszechnie znaną i lubianą psycholożką. Od wielu lat występuje ona w charakterze autorytetu w dziedzinie psychologii, nic więc dziwnego, że Katarzyna Miller książki często wydaje w formie poradnika. Klasycznymi poradnikami jest w zasadzie większość jej publikacji. Napisane lekkim stylem, z dużą dawką humoru i sympatii do czytelnika, bardzo szybko wszystkie stają się bestsellerami.

Swoje książki Katarzyna Miller kieruje w pierwszej kolejności do kobiet, co zazwyczaj jest mocno zaakcentowane już w tytule; np. Kup kochance męża kwiaty, czy Być kobietą i nie zwariować lub Być kobietą i wreszcie zwariować. Wiele miejsca zarówno w swojej pracy terapeutycznej, jak i popularnych publikacjach poświęca komunikacji, szczególnie sposobom na skuteczne porozumienie między płciami. W książkach Jak się nie rozstać, a jeśli rozstać to jak?, Instrukcja obsługi kobiety, Instrukcja obsługi faceta Katarzyna Miller próbuje przerzucić komunikacyjny most miedzy jedną a druga połową ludzkości.

Felietony Katarzyny Miller

Od dłuższego czasu psycholożka jest stałą felietonistką magazynu Zwierciadło. Część jej tekstów z miesięcznika została zebrana i wydana w formie książkowej. Felietony z miesięcznika Zwierciadło z cyklu Nie bój się życia Katarzyna Miller wydała, pod tym samym tytułem, pierwotnie w 2010 r., a ponieważ książka szybko stała się bestsellerem na jednym wydaniu się nie skończyło. W 2018 r. Nie bój się życia Miller uzupełniła i oddała w ręce czytelników w odświeżonej, rozszerzonej, wersji.

W maju 2019 r. swoją premierę będzie miała nowa książka Katarzyny Miller, Życie od A do Z. Będzie to również cykl publicystyczny, rozpisany na litery alfabetu. Na kartach tej książki Katarzyna Miller kolejnym literom podporządkowuje jedno zagadnienie, które następnie rozważa.

Rozmowy Katarzyny Miller

Ponieważ psychoterapia odbywa się poprzez rozmowę, bardzo często również swoje książki Katarzyna Miller wydaje w formie dialogu, który wydaje się być dla niej optymalną formą literackiej ekspresji. Autorka rozmawia z kobietami i mężczyznami, o mężczyznach i kobietach, zawsze z humorem i dystansem wobec świata i jego problemów. I to chyba właśnie za to lekkie przymrużenie oka, optymizm, afirmację życia i kobiecości czytelniczki lubią jej publikacje najbardziej. Już same tytuły, tj.: Życie jest fajne, Daj się pokochać dziewczyno wywołują uśmiech. Jednym z najpopularniejszych wydawniczych duetów dialogowych jest Chcę być kochana tak jak chcę Katarzyny Miller i Ewy Konarowskiej, od ponad dziesięciu lat ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem. Stosunkowo nowym tytułem jest natomiast opublikowany w 2017 r. pierwszy poradnik poświęcony wyłącznie kwestiom erotyki. Na stronach książki Seksownik, czyli mądrze i pikantnie Katarzyna Miller, rozmawiając z Beatą Pawłowicz, próbuje zdekonstruować tabu i stereotypy, które nie pozwalają na pełną realizację w sferze intymnej.