John Green
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykański pisarz, bloger i youtuber, a także aktywny działacz charytatywny. Niemal tak samo znany dzięki swojej działalności internetowej, co twórczości literackiej. Doceniany i nagradzany za jedno i drugie. Chociaż swoje książki John Green pisze głównie z myślą o dorastających nastolatkach (najczęściej klasyfikowane są jako young/new adult), znajdują one miłośników również wśród starszych czytelników.

John Green urodził się w 1977 r. w Indianapolis w stanie Indiana, jednak nie dorastał tam. Jego rodzina wielokrotnie się przeprowadzała, w związku z tym dzieciństwo i młodość spędził w różnych zakątkach Ameryki. W 1995 r. ukończył Indian Springs School w Birmingham w stanie Alabama. Podczas pisania Szukając Alaski John Green inspirację czerpał ponoć właśnie ze swojego pobytu w tej szkole. Nie był to szczególnie szczęśliwy czas. Pisarz niejednokrotnie wspominał, że w młodości doświadczył przemocy rówieśniczej, co rzucało się cieniem na jego dorastanie. Edukację kontynuował w Kenyon College, gdzie studiował anglistykę i religioznawstwo. Zanim zaczął wydawać bestsellerowe książki, John Green bardzo poważnie rozważał nawet karierę duchownego. Po dyplomie spędził blisko pół roku, pracując jako kapelan w Nationwide Children's Hospital w Columbus, a nawet zapisał się do University of Chicago Divinity School (kształcącej duchownych). Jednak praca z chorymi dziećmi zmieniła jego plany. Wtedy to zapragnął pisać John Green książki, a swoje doświadczenie z Nationwide Children's Hospital wykorzystał, pracując nad powieścią Gwiazd naszych wina. Zanim to jednak nastąpiło Green mieszkał przez kilka lat w Chicago, gdzie pracował dla czasopisma recenzującego książki Booklist jako asystent wydawcy i redaktor.

Swój literacki debiut, powieść dla młodzieży pt. Szukając Alaski, John Green opublikował w 2006 r. Książka okazała się sukcesem i wstępem do niezwykle udanej pisarskiej kariery. Niedługo później wraz z swoim bratem, Hankiem, pisarz uruchomił na YouTube, do dziś prężnie działający, kanał VlogBrothers. Wkrótce John i Hank zaczęli rozwijać swoją działalność internetową o kolejne projekty, takie jak charytatywny Project for Awesome czy kanał edukacyjny Crash Course. W 2014 r. Green znalazł się nawet na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu Time.

Aktualnie autor wraz z żoną Sarah Urist Green mieszka w Indianapolis. Co ciekawe, i dość egzotyczne w przypadku rodowitego Amerykanina, jest on wielkim miłośnikiem piłki nożnej i zapalonym kibicem Liverpoolu. Nie ukrywa również, że cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. O swoich codziennych zmaganiach związanych z problemami psychicznymi niejednokrotnie, zresztą, w opowiadał w internetowych wystąpieniach.

Najważniejsze książki Johna Greena

Już swoją pierwszą, wydaną w 2005 r., książką pt. Szukając Alaski John Green odniósł sukces, na jaki niejeden pisarz musiał czekać latami. Trudna i pełna znaczeń fabuła, mimo nastoletnich bohaterów, nie jest typową młodzieżową historią, jakie w XXI w. zaczęły być wydawane praktycznie masowo. Na stronach swojej książki John Green bowiem, unikając banału i uproszczeń, a przede wszystkim infantylności narracji, opowiada o sprawach fundamentalnych dla każdego człowieka – życiu, śmierci i poszukiwaniu sensu obydwu. W dobie dominacji poetyki fantasy na rynku powieści młodzieżowej autorowi udało się z sukcesem sprzedać współczesną realistyczną, niezwykle poważną powieść, co samo w sobie jest osiągnięciem zasługującym na odnotowanie. Za Szukając Alaski John Green został doceniony nie tylko uznaniem czytelników, ale i Printz Award. Niedawno na podstawie debiutanckiej książki pisarza powstał także mini serial, który w Polsce zobaczyć można w HBO.

Również następne tytuły autora nie przechodziły bez echa. Za 19 razy Kathrin John Green już w 2007 r. zdobył kolejną nominację do Printz Award i powoli stawał się jednym z najbardziej popularnych twórców literatury młodzieżowej. Jak zauważyli krytycy, jego książki to była zupełnie nowa jakość pisania dla młodego czytelnika. Bez fantastycznej otoczki, na poważnie, ale z humorem, o sprawach najcięższego kalibru. Wydaną w 2008 r. powieścią Papierowe miasta John Green zdecydowanie ugruntował swoją zawodową pozycję. Dość sensacyjna historia osiemnastolatka przemierzającego USA w poszukiwaniu ukochanej dziewczyny, absolutnie podbiła serca czytelników oraz krytyki. Kilka lat później książka posłużyła za kanwę filmu, ale już w 2009 r. za Papierowe miasta John Green odebrał Edgar Award.

Równie dużym sukcesem okazała Gwiazd naszych wina. Nagrodzona Printz Award powieść debiutowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Times i z miejsca zdobyła popularność na całym świecie. Inspirację dla fabuły Gwiazd naszych wina John Green czerpał ze swojego doświadczenia pracy na szpitalnym oddziale dziecięcym w charakterze kapelana. Filmowa adaptacja książki swoją premierę miała w 2015 r. Wielu krytyków uznaje ten tytuł za najlepszy w dorobku autora. Jego ostatnia powieść Żółwie aż do końca ukazała się w 2017 r.