Joanna Wachowiak

Polska pisarka i wykładowczyni akademicka. Z wykształcenia psycholożka, specjalizuje się w psychologii biznesu, szczególnie interesuje ją optymalizacja organizacji i warunków pracy. Wielka miłośniczka wiosny, pozostałe pory roku najczęściej lubi wtedy, kiedy ich nie ma. Z całą rodziną, mężem, córką i psem, mieszka w domku na skraju lasu. Joanna Wachowiak książki wydaje od niemal dekady i na swoim koncie ma wiele popularnych wśród młodych czytelników tytułów. Najnowszy z nich, Projekt Bitoven, swoją premierę miał w maju 2021 r.

Joanna Wachowiak książki kochała od dzieciństwa, szczególnie powieści Astrid Lindgren i polską klasykę dla najmłodszych, nigdy jednak nie wiązała swojej przyszłości z tworzeniem literatury. Pierwsze historie układała na dobranoc dla młodszego brata, jednak nie traktowała tych narracji specjalnie serio, ani nie kłopotała się ich zachowaniem. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i postawiła na karierę akademicką. Zrobiła doktorat i w swoich badaniach i pracy dydaktycznej skupia się na psychologicznych aspektach organizacji pracy. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się ze studentami Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, gdzie wykłada oraz zajmuje stanowisko menadżera kierunku Psychologia w biznesie.

Pierwsze książki Joanny Wachowiak

Kiedy jednak została matką, jej świat i perspektywy uległy zdecydowanemu rozszerzeniu. Córeczka ciągle prosiła o nowe opowiastki, a ich tworzenie stawało się coraz lepszą zabawą, otwierało również oczy na zupełnie nowy, fascynujący świat dziecięcej wyobraźni i emocji. W końcu pojawiła się myśl, by te historyjki spisywać, szczególnie że latorośl domagała się ich wielokrotnego powtarzania, a zarówno bohaterowi, jak i same narracje, wchodziły na coraz wyższy poziom złożoności.

Do wydania książki Joanna Wachowiak dojrzała w 2013 r. Wtedy to ukazały się jej debiutanckie tomiki: O czym nie śniło się dorosłym i Opowiastki dla małych uszu. W 2014 r. w ręce małych czytelników oddała Joanna Wachowiak Ja chyba śnię, drugą cześć przygód znanego z O czym nie śniło się dorosłym Bartka. Bartek to przedszkolak o niezwykle barwnej i bogatej wyobraźni oraz równie kolorowych snach, w których odbija się całe imaginarium jego skomplikowanego dziecięcego świata. W 2015 r. do księgarń trafił kolejny tom poświęcony Bartkowi zatytułowany Bartek, Lenka i sny. Na drugoplanową bohaterkę wyrasta to mała siostrzyczka chłopczyka, której urodziny stanowiły tło O czym nie śniło się dorosłym. W życiu Bartka wszystko się zmienia – jako straszy brat zyskuje prestiż, ale i nowe zmartwienia, z którymi będzie musiał nauczyć sobie radzić. Rezolutny przedszkolak podchodzi do sytuacji zadaniowo i dzielnie stawia czoła nowym wyzwaniom. Na stronach książki Joanny Wachowiak bardzo empatycznie i sugestywnie opisuje dziecięcą perspektywę i postrzeganie świata, z którym młody człowiek dopiero, i to niemałym wysiłkiem, musi się oswoić. W 2014 r. ukazał się jeszcze jeden tytuł autorki, Kot Kameleon, doceniony przez krytykę nominacją do literackiej nagrody IBBY Książka Roku.

Joanna Wachowiak, Baba Blaga, Ala Baba

Również kolejne książki Joanny Wachowiak spotkały się z uznaniem i licznymi wyróżnieniami. Zarówno dzieci, jak i rodzice, polubili jej narracje za piękny, przystępny język i mądry, nieskażony nachalnym dydaktyzmem, przekaz. Wydana w 2016 r. pełna humoru i magii opowieść, której narratorami są niezwykłe zwierzęta, pt. Baba Blaga zdobyła wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a także nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Serca dzieci podbiła także Ali Baba i dwóch rozbójników, której główną bohaterką jest 10-letnia dziewczynka obdarzona ogromny talentem do wymyślania najbardziej fantastycznych opowieści. Ze swoich umiejętności korzysta, by obłaskawić młodszych braci, z którymi zmuszona jest dzielić pokój. Bogata wyobraźnia jednak nie pomaga jej zdobyć przyjaciół wśród rówieśników niewykazujących specjalnego zrozumienie wobec oryginalności Ali. W 2020 r. ukazała się kontynuacja przygód dziewczynki pt. Dragonia z Tarapatii. Joanna Wachowiak na jej stronach stawia przed swoją bohaterką wyjątkowo trudne zadanie – bracia Ali poszli już do szkoły i stali się zdecydowanie bardzie wymagającymi odbiorcami.

Joanna Wachowiak i Awaria

Bardzo ciekawą pozycją w dorobku autorki jest bez wątpienia Awaria. Joanna Wachowiak na stronach książki kreuje bowiem obraz świata niedalekiej przyszłości zdominowanej przez technologię. W rzeczywistości tej każdy najdrobniejszy aspekt codzienności sterowany jest przez komputery. Maszyny jednak, jak to maszyny, mogą się zepsuć, a niespodziewana awaria może wyzwolić w ludziach niewykorzystane dotąd pokłady kreatywności. Ta niebanalna historia o rozgrywce między dziećmi a technologią zdobyła w 2019 r. I nagrodę w Konkursie Książka Przyjazna Dziecku.

Joanny Wachowiak i Projekt Bitoven

Swoją najnowszą, wydaną wiosną 2021 r., książkę zatytułowała Joanny Wachowiak Projekt Bitoven. Powstała ona przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Naukowego, od którego autorka dostała stypendium. Jest to, mająca bez wątpienia terapeutyczny walor opowieści o komunikowaniu się, tym co nam we wzajemne porozumiene utrudnia i jak te przeszkody przezwyciężać. W historii pojawia się problematyka wrażliwości na odmienność, tekst przybliża dzieciom świat ludzi niesłyszących.