Jim Butcher

Amerykański pisarz literatury fantastycznej. Autor dwóch powieściowych cyklów fantasy. Najbardziej znany dzięki stworzonej prze siebie postaci miejskiego maga-detektywa, Harry’ego Dresdena.

Jim Butcher urodził się w 1971 r. w amerykańskim Independence, jako najmłodszy z trójki rodzeństwa. To właśnie starszej siostrze, która by go rozerwać w czasie choroby, przyniosła mu Władcę pierścieni i Przygody Hana Solo, zawdzięcza swoją fascynację fantasy. Pierwszą próbę napisania książki Jim Butcher podjął jeszcze jako nastolatek, ale jak sam mówi, była to bardzo zła rzecz. Podobnie jak kilka następnych jego młodzieńczych fabuł. Ponieważ, zgodnie z jego oceną, brakowało mu wystarczającego wrodzonego talentu, aby stworzyć coś sensownego musiał najpierw zdobyć pisarski warsztat. W tym celu zapisał się na jeden z niezwykle popularnych w Stanach Zjednoczonych kursów kreatywnego pisania. To wówczas, w ramach ćwiczenia, stworzył Jim Butcher Harry’ego Dresdena i pierwsze powieści o tym bohaterze. Jednak lata prób zainteresowania nimi wydawców nie przyniosły żadnego rezultatu. Sytuacja zmieniła się, gdy pisarz poznał osobiście Ricie Mainhardt, agentkę literacką, która zgodziła się go reprezentować. To właśnie dzięki niej mógł wreszcie ujrzeć w księgarniach Jim Butcher książki ze swoim nazwiskiem na okładce.

Aktualnie jest on jednym z najlepiej sprzedających się amerykańskich autorów popularnej literatury fantasy. Jim Butcher wraz z żoną wciąż mieszka w swoim rodzinnym mieście Independence w stanie Missouri.

Jim Butcher i Harry Dresden

Swoją debiutancką powieść pt. Front burzowy Jim Butcher opublikował wiosną 2000 r. Był to pierwszy tom jego bestsellerowego cyklu, którego głównym bohaterem jest Harry Dresden, działający w Chicago detektyw. Nie jest to jednak detektywe jak każdy inny. Harry Dresden Jima Butcher jest bowiem dość potężnym magiem. Dzięki temu ma wgląd w rzeczywistość niedostępną stróżom prawa oraz dysponuje możliwościami, o których policja może tylko pomarzyć. Mimo wszystko, pracujący jako wolny strzelec, Dresden klepie biedę i ratują go zlecenia od chicagowskiej policji, która wzywa go ilekroć sprawa nosi znamiona ingerencji nadprzyrodzonych sił.

Chicago, w którym mieszka Harry Dresden, Jim Butcher zaludnił bowiem całym zestawem fantastycznych istot, różnego rodzaju elfami, wilkołakami, wampirami, i wypełnił magią. Choć niektórzy ludzie pozostają sceptyczni wobec nadprzyrodzonej rzeczywistości, ich świat jest nieustannie areną rywalizacji i działań różnych ponadnaturalnych stworzeń. Drugą powieść cyklu z Harrym, nazwanego Akta Drezdena, Jim Butcher w ręce czytelników oddał już na początku 2001 r. A ponieważ bohater i jego świat szybko zdobył grono miłośników, zaczęły powstawać kolejne części przygód tego niezwykłego detektywa. Do tej pory w cyklu ukazało się 15 powieści i kilka zbiorów w opowiadań. W Polskim tłumaczeniu dostępnych jest 13 tomów, a najnowszy z nich pt. Opowieści o duchach Jim Butcher wydał oryginalnie w 2011 r.

Codex Alera Jima Butcher

Po sukcesie, jakim okazały się Akta Dresdena, Jim Butcher rozpoczął pracę nad nowym projektem. W 2004 r. ukazał się pierwszy tom cyklu Codex Alera. Jest to klasyczne fantasy oparte w dużej mierze na mitologiach i elementów świata różnych epok. Głównym bohaterem serii jest Tavi, chłopiec mieszkający w imperium Alery, w świecie nazywanym Carną. Każdy obywatel Alery, oprócz Taviego, ma do pewnego stopnia kontrolę nad duchami natury, furiami. Imperium Alery wykazuje spore podobieństwa do schyłkowego imperium rzymskiego i jego ustroju. Całość cyklu jest już zamknięta i składa się z 6 tomów (ostatni ukazał się w 2009 r.). Żaden z nich, dotychczas nie doczekał się polskiego tłumaczenia.

Jim Butcher i Podniebne Kasztele

Za to bez zbędnej zwłoki w polskim wydaniu ukazał się pierwszy tom nowego cyklu pisarza. Powieść Wiatrogon Aeuronauty Jim Butcher w ręce amerykańskich czytelników oddał jesienią 2016 r. a już wiosną następnego roku mogli ją przeczytać polscy miłośnicy jego twórczości. Kontrakt z wydawnictwem został podpisany na trzy części, zaś całość autor planuje zamknąć w 9 tomach. Wciąż jednak pozostaje Wiatrogon Aeuronauty jedyną wydaną w tej serii powieścią. Na stronach swojej książki Jim Butcher kreuje świat nawiązujący do steam punkowej stylistyki. Ponieważ powierzchnia ziemi nie jest bezpieczna, ludzkość żyje w niezwykle wysokich, wybudowanych ponad chmurami kasztelach podróżuje statkami powietrznymi. Wokół jednego z tych statków i jego kapitana, Grimma, zbudowana jest akcja Wiatrogonu Aeuronauty.