Jean-Christophe Grange

Francuski dziennikarz, pisarz i scenarzysta. Autor popularnych, niezwykle mrocznych thrillerów i kryminałów. Jeden z nielicznych nieanglojęzycznych pisarzy, którzy odnieśli sukces w Stanach Zjednoczonych. Książki Jean-Christophe’a Grangé’a zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Kilka jego powieści doczekało się również filmowych adaptacji.

Jean-Christophe Grangé urodził się w 1961 r. w Boulogne-Billancourt. Studiował literaturę na paryskiej Sorbonie, gdzie uzyskał tytuł magistra za sprawą pracy o Gustawie Flaubercie. Po dyplomie przez jakiś czas pracował w branży reklamowej jako copywriter. W wieku 28 lat, od znajomości z fotografem Pierre’em Perrinalem, zaczęła się jego kariera dziennikarska. Reportaże Grangé’a tworzone razem z przyjacielem publikuje Paris Match, The Sunday Times i National Geographic. Ich współpraca będzie trwała blisko dekadę. W tym czasie przyszły pisarz podróżuje po całym świecie. W późniejszym okresie, pisząc swoje książki, Jean-Christophe Grangé nie raz wykorzysta wiedzę i doświadczenia zdobyte podczas tych wypraw.

Pierwsze książki Jean-Christophe’a Grangé’a

Jako pisarz Grangé debiutował w 1992 r. fabułą Lot bocianów, która jednak nie okazała się spektakularnym sukcesem. Napisanie kolejnej książki zajęło mu kilka lat. Wreszcie, w 1998 r., w ręce czytelników oddał Jean-Christophe Grangé Purpurowe rzeki, swój pierwszy bestseller. W przeciwieństwie do pierworodnej powieści, druga beletrystyczna próba autora spotkała się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem. Na fali popularności tego tytułu w 1999 r. ukazało się wznowienie Lotu bocianów, który tym razem sprzedał się bardzo dobrze. Pisząc Purpurowe rzeki, Jean-Christophe Grangé zdecydowanie postawił na klimat, niepokojący i ciężki, z którego pisarz uczynił swój znak firmowy. Wszystkie jego kolejne powieści urzekają i przerażają tą niesamowitą atmosferą, od samego niemal początku skutecznie wciągając czytelnika lepki mrok wylewający się z kart książek.

W 2000 r. powieść została zekranizowana, a film okazał się wielkim sukcesem kasowym nie tylko we Francji, ale i w całej Europie. Adaptację książki obejrzało ponad 3,5 mln samych Francuzów. W 2004 r. Luc Besson nakręcił nawet Purpurowe rzeki 2. Aniołowie apokalipsy, obraz inspirowany postaciami Grangé’a. Również dwie następne powieści autora; wydany w 2000 r. Kamienny krąg oraz bestsellerowe Imperium wilków z 2003 r. szybko doczekały się wersji kinowych.

Kolejne książki Jean-Christophe’a Grangé’a

Po sukcesach jego pierwszych thrillerów i ich filmowych adaptacji, pozycja rynkowa pisarza została ustalona. Nie było książki Jean-Christophe’a Grangé’a, która by nie stała się bestsellerem. Kolejne wydawane przez niego z dużą regularnością tytuły: tj. Zmiłuj się , Las cieni czy Pasażer, z miejsca zdobywały ogromną popularność. Zmiłuj się zostało sfilmowane w 2012 r., a na podstawie Pasażera w trzy lata później powstał serial.

Cykl Lontano Jean-Christophe’a Grangé’a

Aktualnie pisarz ma na swoim koncie 14 bestsellerowych powieści. W kwietniu 2029 r. ukazała się jego najnowsza fabuła La Derniere Chasse (ostatnie polowanie) , nawiązująca do, wydanych ponad 20 lat temu, słynnych Purpurowych rzek, od których zaczęła się wielka literacka kariera autora. Ostanie, dostępne w polskim przekładzie, książki Jean-Christophe’a Grangé’a to dwie powieści tworzące jego afrykański cykl. Są to jedne z najbardziej kunsztownych i przemyślanych narracji pisarza. Pierwszą powieść cyklu pt. Lontano Jean-Christophe Grangé wydał w 2015 r. , a druga, Kongo Requiem do księgarń trafiła rok później.

Jest to wyjątkowo, nawet jak na tego autora, mroczna i brutalna historia, aż gęsta i duszna od otaczającego wszystkich bohaterów zła. Pierwszoplanową rolę w cyklu odgrywa poraniona emocjonalnie rodzina Morvanów. Ervan Morvan jest paryskim policjantem, synem legendy francuskich służb, człowieka potężnego i niejednoznacznego. Postać ojca kładzie się cieniem na życie Ervana i jego rodzeństwa: niszczonego przez narkotyki finansisty Loica i autodestrukcyjną Gaelle. Najpotężniejszą więzią łączącą wszystkich członków tej niepokojącej rodziny jest nienawiść, której źródeł należy szukać w samym jądrze ciemności afrykańskiego Konga.

W Requiem Kongo Jean-Christophe Grangé razem ze swoimi bohaterami prowadzi czytelników coraz głębiej w mrok afrykańskich czarów, krwawych konfliktów etnicznych i równie krwawych diamentów. Walka o przetrwanie staje się coraz brutalniejsza, a fabułą coraz bardziej fascynująca. Bez wątpienia pisarz wie, jak budować napięcie oraz przykuć i utrzymać uwagę odbiorców. Choć cykl Lontano to lektura niekiedy wręcz odbierająca oddech i trudna do wytrzymania, nie sposób się od niej oderwać.