Jacek Dehnel
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Powiedzieć, że Jacek Dehnel to postać nietuzinkowa, to nic nie powiedzieć. Ten urodzony w 1980 r. pisarz od wczesnej młodości wyróżniał się wielkim talentem, niebanalną osobowością, a nawet wyglądem. Jako student Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW był jedną z najbarwniejszych postaci życia żakowskiego, przechadzającą się po kampusie w stroju XIX w. dandysa z nieodłączną laseczką.

Jacek Dehnel pochodzi z artystycznej rodziny, co, jak zawsze podkreśla w wywiadach, miało decydujące znaczenie dla wyboru twórczej drogi życiowej. Był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, a jego zainteresowania obejmują szeroko rozumiany zakres sztuki. W pierwszej kolejności jest poetą i pisarzem, tłumaczem literatury i poezji, publicystą. Od lat pisze felietony dla tygodnika Polityka. Ponadto maluje, interesuje się fotografią i historią kultury, kolekcjonuje piękne i/lub ciekawe przedmioty. Jest również członkiem Rady Programowej Galerii Zachęta.

Wczesne książki Jacka Dehnela

Jacek Dehnel książki pisze niemalże od zawsze. Talent poetycki i artystyczny klimat rodzinnego domu sprawiły, że swoje pierwsze literackie próby podjął w bardzo młodym wieku. Co więcej ta młodzieńcza twórczość cechowała się niezwykłą dojrzałością artystyczną i warsztatową, co zostało docenione wieloma nagrodami. Prozatorsko debiutował już jako nastolatek zbiorem opowiadań Kolekcja nagrodzonym na konkursie literackim Miasta Gdańsk w 1998 r. Zaś za swój poetycki debiut, tomik Żywoty równoległe, dostał w 2005 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji. Przez całą karierę poeta wydał 9 zbiorów wierszy, które były bardzo dobrze odebrane przez krytykę. Tomik Ekran kontrolny znalazł się nawet w 2010 r. w finale Literackiej Nagrody Nike. Zresztą, tak naprawdę wszystkie swoje książki Jacek Dehnel czyni poetyckimi, nawet opowiadania, powieści czy felietony, i to właśnie szczególna, poetycka z gruntu, percepcja rzeczywistości jest charakterystyczna dla całej jego twórczości.

Lala Jacka Dehnela

Naprawdę głośno o młodym pisarzu robi się w 2006 r., kiedy to w księgarniach pojawia się Lala Jacka Dehnela. Niezwykła opowieść o babci autora, postaci nietuzinkowej i bardzo znaczącej w jego życiu. Za powieść Lala Jacek Dehnel został uhonorowany w 2007 r. Paszportem Polityki oraz nominowany do Nagrody Angelus. W tej bardzo osobistej, napisanej z niewiarygodną czułością, narracji po raz pierwszy w pełnej krasie objawił się niezwykły kunszt prozatorski pisarza. Dla Jacka Dehnela Lala była prawdziwym przełomem w literackiej karierze; zachwyciła zarówno krytykę jak i czytelników, zapewniając autorowi trwałe miejsce w historii literatury XXI w.

Mimo upływu czasu, dla Jacka Dehnela Lala, czyli jego babcia Helena Karpińska pozostaje niezwykle ważną postacią. Po ponad dekadzie od ukazania się powieści pisarz postanowił przypomnieć czytelnikom jej sylwetkę. W 2017 r. wydał Jacek Dehnel Życie Lali przez nią samą opowiedziane, wybrany i zredagowany przez niego zbiór tekstów Heleny Karpińskiej.

Najważniejsze książki Jacka Dehnela

Jacek Denhel książki wydaje z niezwykłą regularności, tak że nie ma roku bez premiery wydawniczej sygnowanej jego nazwiskiem. Rok po Lali wydaje Jacek Dehnel Rynek w Smyrnie, zbiór sześciu swoich młodzieńczych opowiadań, a już w 2008 r. gotowa jest jedna z najwybitniejszych pozycji w całej jego karierze. Wydając w 2008 r. Balzakiana, Jacek Dehnel zdecydowanie udowadnia, nie tylko w poezji, ale i w prozie niewielu twórców może się z nim równać. Zbiór czterech mini powieści inspirowanych balzakowskimi historiami to prawdziwa literacka perełka, olśniewająca erudycją i językową wirtuozerią. Za Balzakiana Jacek Dehnel zostaje doceniony nagrodę kulturalną miasta Gdańsk Splendor Gedanensis oraz pierwszą nominacją do Nagrody Literackiej Nike.

Następna publikacja pisarza to owoc połączenia jego pasji narracyjnej z fascynacją sztuką fotograficzną. W projekcie pt. Fotoplastykon Jacek Dehnel wykorzystuje całą potęgę swojej artystycznej wyobraźni, dopisując do wybranych przez siebie zdjęć opowieści o miejscach, ludziach i wydarzeniach, na nich uwiecznionych. Wielkim sukcesem wydawniczym i artystycznym okazała się także kolejna publikacja prozatorska pisarza. Powieść Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya Jacek Dehnel wydaje w 2011 r. i po raz kolejny podbija serca krytyków oraz swoich wiernych czytelników. Także za sprawą tej książki Jacek Dehnel ponownie zostaje nominowany do Nagrody Nike i Nagrody Angelus.

Do Nike pisarz w sumie zdobył aż pięć nominacji. W 2015 r. w finale konkursu znalazła się Matka Makryna Jacka Dehnela, niezwykła powieść o niezwykłej postaci, na dodatek napisana niezwykłym, stylizowanym językiem. W powieści autor snuje narrację, która, choć leniwa, wciąga czytelnika i oczarowuje rytmiczną frazą. Matki Makryny, jak zresztą żadnej swojej książki, Jacek Dehnel nie czyni jednak pustym popisem erudycji. W każdej formie wypowiedzi; poezji, prozie i publicystyce ma bowiem pisarz zawsze coś ważnego do powiedzenia swoim czytelnikom.