Holly Black
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska pisarka i redaktorka. Autorka bardzo popularnych, w większości przeznaczonych dla młodzieży, powieści fantasy. Książki Holly Black regularnie goszczą na listach bestsellerów i zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Niektóre z nich doczekały się nawet ekranizacji. W polskim tłumaczeniu wciąż nie jest dostępna jest całość dorobku pisarki.

Holly Black urodziła się w 1971 r. w West Long Branch w stanie New Jersey. Dorastała, jak sama to określa, w dość zrujnowanym wiktoriańskim domu, miejscu które bez wątpienia działało na jej dziecięcą wyobraźnię. W 1994 r. uzyskała dyplom licencjacki z anglistyki w College of New Jersey. Zanim zaczęła pisać bestsellerowe książki, Holly Black pracowała jako redaktorka w czasopismach medycznych, m.in. w The Journal of Pain. Podobno, w razie niepowodzenia w tym zawodzie, rozważała karierę bibliotekarki jako opcję awaryjną, jednak ostatecznie okazało się, że zwyciężyło pisanie. W połowie lat 90-tych współtworzyła także magazyn d8 dla miłośników gier RPG.

W 1999 r. pisarka wyszła za mąż za swoją sympatię z liceum grafika i projektanta stron internetowych, Theo Blacka. Aktualnie wraz z mężem, synem oraz dwoma kotami (z których jeden przyjechał do Ameryki aż z francuskiej wsi) mieszka w Nowej Anglii. W swoim domu ma ponoć sekretne drzwi. Choć nigdy dotąd nie udało jej się spotkać żadnej wróżki ani elfa, nie odrzuca możliwości, że żyją one wśród ludzi i wciąż ma nadzieję któregoś dnia je zobaczyć.

Pierwsze książki Holly Black

Jako powieściopisarka Holly Black debiutowała w 2002 r. pierwszą częścią trylogii fantasy dla młodszej młodzieży Tithe: A Modern Faerie Tale. Dwie kolejne części cyklu ukazały się w 2005 i 2007 r. Już te pierwsze stworzone przez pisarkę fantastyczne uniwersum zdobyło uznanie i sympatię czytelników oraz liczne nominacje do branżowych nagród: Mythopoeic Fantasy Award i Locus Award.

Kroniki Spiderwick Holly Black

Ogromną popularność na całym świecie przyniosły Holly Black książki fantasy dla dzieci z cyklu Kroniki Spiderwick. Seria jest wspólnym dziełem pisarki i jej przyjaciela, rysownika Tony’ego DiTerlizzi. Pierwsze dwie części, Przewodnik terenowy i Kamienne oko, ukazały się w 2003 r. i z miejsca podbiły serca małych czytelników. Niezwykłe historie o trójce rodzeństwa, które po przeprowadzce do zrujnowanej posiadłości zwanej Spiderwick odkrywa w niej równoległy świat pełen magii i fantastycznych stworzeń; wróżek, goblinów czy duszków okazały się dużym sukcesem komercyjnym i absolutnym międzynarodowym bestsellerem. Na ich podstawie już w 2008 r. powstała adaptacja filmowa, której pisarka była współproducentką, oraz gra komputerowa. Wszystkie książki Holly Black z tego cyklu zostały przetłumaczone na język polski.

Magisterium Holly Black i Cassandry Clare

W polskim przekładzie dostępny jest częściowo jeszcze jeden cykl autorki, stworzone wspólnie z Cassandrą Clare dla młodszych nastolatków, Magisterium. Pierwszy tom przygód 12-letniego Calluma, który wraz z przyjaciółmi uczy się na czarodzieja w szkole magii, ukazał się w 2014 r. Całość rozpisana jest na 5 tomów, z których jedynie pierwsze 2 doczekały się dotychczas polskiego tłumaczenia.

Okrutny książę Holly Black

Wśród polskich fanów pisarki największą popularnością cieszy się trylogia Okrutny książę. Holly Black pierwszą książkę z tej serii w ręce czytelników oddała w 2018 r., z miejsca zdobywając ich serca tą niezwykłą opowieścią. Opisane przez autorkę z fantazją i pomysłowością losy trzech sióstr porwanych ze świata ludzi przez elfy do ich królestwa zwanego Elisium to kawał świetnej gatunkowej prozy, która przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom rasowego fantasy. Okrutny książę Holly Black porównywany bywa ze względu na intrygę do House of Cards czy Gry o tron. Ludzie są bowiem rasą pogardzaną przez elfy i główna bohaterka Jude, zmuszona jest dość bezpardonowo walczyć o swoją pozycję w ich świecie. Bez wątpienia jest to silna i odważna dziewczyna, która nie obawia się rzucić wyzwania nawet samemu następcy tronu, księciu Cardanowi.

W wydanym w 2019 r. tomie Zły król Holly Black kontynuuje jej dzieje na elfickim dworze. Cardan, który został królem, nie pomija żadnej okazji, żeby pokazać Jude jej miejsce, jednak stałe napięcie miedzy tą parą zaczyna powoli zmieniać się w rodzaj niepokojącej fascynacji. Akcja książki jest dynamiczna i czytelnicy z pewnością nie mogą narzekać na brak wrażeń. Na stronach powieści Zły król Holly Black zapewnia im rozrywkę najwyższej próby, nie szczędząc niespodzianek i nagłych zwrotów akcji. Jude realizuje swój plan, nie oglądając się na koszty, ani moralność. Nie jest to bohaterka jednoznacznie sympatyczna czy łatwa do polubienia, bez wątpienia jednak ciekawa.

Finałowy tom swojej bestsellerowej trylogii zatytułowała Holly Black Królowa niczego. Powieść dość spektakularnie zamyka wszystkie wątki cyklu i rozwiązuje zagmatwane relacje między Jude i Cardanem. I choć nie wszyscy czytelnicy wybraliby takie zakończenie tej opowieści, jak autorka, większość z nich zgodnie żałowała, że to zakończenie w ogóle nastąpiło.