Hamilton Alwyn

Kanadyjska pisarka, autorka poczytnych powieści fantasy i young adult. Swoje bestsellerowe książki Alwyn Hamilton sprzedaje aktualnie w niemałych nakładach na całym świecie.

Alwyn Hamilton urodziła się w 1988 r. w Toronto i w pierwszym okresie życie wiele podróżowała, zanim jej rodzice ostatecznie zdecydowali się osiąść we Francji. Przyszła pisarka wychowywała się w Beaune, małym, uroczym, francuskim miasteczku wyglądającym, jak sama mówi, niczym kadr z Pięknej i Bestii Disneya. Te piękne okoliczności przyrody i pewna jednostajność toczącej się wśród nich egzystencji wpłynęły znacząco na rozwój jej wyobraźni. Najpierw zaczęła czytać Alwyn Hamilton przygodowe książki, a później sama wymyślać niesamowite historie dziejące się hen, hen, gdzieś daleko. Sielskie Beaune opuściła po maturze, kiedy to, by kontynuować swoją edukację, przeniosła się do Anglii. Studiowała historię sztuki w King's College na Uniwersytecie Cambridge, a po dyplomie przeniosła się do Londynu, gdzie rozpoczęła pracę w domu aukcyjnym. Karierę pisarską rozpoczęła w 2016 r. i od tego czasu jej dorobek urósł do 5 tytułów. We własnym mniemaniu, jak na osobę tak często zmieniającą miejsce zamieszkania, kupuje zdecydowanie zbyt dużo książek w twardych oprawach.

Buntowniczka z pustyni Alwyn Hamilton, czyli fantasy z tysiąca i jednej nocy

Wydaną w 2016 r. powieścią Buntowniczka z pustyni Alwyn Hamilton debiutowała jako pisarka. Trzeba przyznać, że był to debiut niezwykle udany. Książka została bardzociepło przyjęta zarówno przez czytelników jak i krytykę. Urzekająca historia osadzona w pełnym magii, fantastycznym świecie wykreowanym w estetyce tysiąca i jednej nocy (do której to inspiracji autorka zresztą się przyznawała), niemal z miejsca podbiła europejski i amerykański rynek wydawniczy. Buntowniczka z pustyni Alwyn Hamilton szybko została uznana za jedną z najbardziej rasowych i udanych realizacji gatunku młodzieżowego fantasy ostatnich lat. Główna bohaterka książki, nastoletnia Almani, jest sierotą wychowywaną przez niezbyt sympatyczną rodzinę w położonym wśród piasków pustyni mieście Dustwalk. Nie jest to zbyt ciekawe miejsce, a i despotyczny wuj dziewczyny, jak się okazuje, szykuje jej los, którego ta wolałaby za wszelką cenę uniknąć. Almani jednak nie jest uległym dziewczęciem z pokorą przyjmującym wyroki losu. Jest za to świetnie wytrenowaną wojowniczką i wolnym duchem latami marzącym o opuszczeniu dusznego Dustwalk. Dlatego mimo ogromnego ryzyka. podejmuje walkę o swoją przyszłość i ucieka. Na stronach Buntowniczki z pustyni Alwyn Hamilton opowiada historię jej drogi przez pustynię w poszukiwaniu kochającego wolność ludu Miraji. Wśród piaszczystych wydm czeka na bohaterkę wiele niezwykły przygód i niebezpieczeństw. Wartka akcja bez wątpienia jest jednym z atutów książki, jednak młoda autorka najczęściej była chwalona za mistrzowsko wykreowany, silnie działający na wyobraźnię, świat przedstawiony. Również kreacja bohaterów powszechnie uznawana była z niezwykle udaną, pozbawioną najczęstszych wad młodzieżowych postaci; infantylności i naiwności.

Buntowniczka z pustyni Alwyn Hamilton przyniosła Goodreads Choice Award 2016, a w Polsce tytuł Książki Roku 2017 serwisu LubimyCzytać. Już w 2017 r. zostały też wykupione prawa filmowe do powieści i podobno trwają prace nad jej filmową adaptacją.

Trylogia buntowniczki z pustyni Alwyn Hamilton

Kontynuację przygód swojej bohaterki, zatytułowaną Zdrajca tronu, Alwyn Hamilton w ręce czytelników oddała już w 2017 r. Tym razem główna bohaterka trafia do samego serca znienawidzonego reżimu – pałacu Sułtana. Oczywiście zamierza skorzystać z okazji i zgładzić tyrana. Zdaniem wielu fanów i recenzentów druga odsłona przygód pięknej rebeliantki nie tylko nie ustępowała pierwszemu tomowi, ale była nawet jeszcze bardziej wciągającą lekturą. Jeszcze w tym samym, 2017 r., ukazała się ostatnia część pustynnej trylogii. Tomem Duchy rebelii Alwyn Hamilton niezwykle efektownie finalizuje swoją opowieść o nieposkromionej Almani i jej drodze ku wolności. Na szczęście dla wielbicieli pustynnego uniwersum nie oznaczało to jednak końca przygody z tym światem. Na początku 2018 r. bowiem opublikowała Hamilton Opowieści z piasku i morza, zbiór opowiadań umieszczonych w świecie buntowniczki z pustyni.

Nowe książki Alwyn Hamilton

Aktualnie pisarka pracuje nad nowym projektem literackim. Powieściowy cykl fantasy zatytułowany Notorious Virtues ma być rodzajem sagi o potężnej, władającej magią (i nie tylko zresztą magią) rodzinie Holtzfallów. Główną bohaterką jest szesnastoletnia Honora (Nora), która jednak nie czuje się w tej rodzinie dobrze. Jej perypetie zaplanowane są na razie na 3 tomy. Premiera pierwszego zapowiadana jest na maj 2020 r.