Donato Carrisi
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Urodzony w 1973 r. Donato Carrisi to obecnie gwiazda nie tylko włoskiej ale i światowej popkultury. Studiował prawo, specjalizując się w kryminologii oraz behawiorystyce. Pracę magisterską pisał o jednym z najgłośniejszych włoskich morderców, Luigim Chiattim, skazanym za zabójstwo dzieci. Bez wątpienia Donato Carrisi jest więc jednym z najlepiej wykształconych i przygotowanych teoretycznie współczesnych twórców literatury kryminalnej. Gdy zaczął pisać książki, Donato miał już również za sobą wiele lat pracy w przemyśle rozrywkowym. Jeszcze podczas studiów założył grupę teatralną Vivarte, dla której tworzył teksty sceniczne, w tym cztery dramaty i parę musicali. Później pracował jako scenarzysta dla telewizji Rai i Canale 5. W Rai 3 był prowadzącym program Szósty zmysł, publikuje również teksty w jednym z czołowych włoskich dzienników Corriere della Sera.

Książki Donato Carrisiego

Dopiero w 2009 r. oddał w ręce czytelników Donato Carrisi powieść Zaklinacz, swój debiutancki thriller. Bardzo mroczny, intrygujący i klimatyczny, przyniósł Zaklinacz Donato Carrisiemu niezwykłą popularność i sukces komercyjny. W samych Włoszech sprzedano ćwierć miliona egzemplarzy, a dzięki przekładom na ponad dwadzieścia języków, jej autor stał się znany także poza granicami rodzinnego kraju. Zaklinacz znalazł się m.in. w finale prestiżowej francuskiej nagrody literackiej Prix de Lecteurs. Kontynuacją Zaklinacza jest równie niepokojąca Hipoteza zła. Bardzo ciepło przyjęta przez krytyką i czytelników rynek Hipotezę zła Donato Carrisi wydał kilka lat po Zaklinaczu, lecz bardzo bezpośrednio nawiązuje do tej powieści zarówno fabułą, jak i bohaterami.

Donato Carrisi, Trybunał dusz i cykl o Marcusie

Ponieważ, jak wiadomo, z marketingowego punktu widzenia najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem wciąż pozostaje tworzenie serii powieściowych, także i swoje książki Donato Carrisi łączy w większe całości fabularne, co uwielbiają zarówno czytelnicy, jak i wydawcy. Powieścią Trybunał dusz Donato Carrisi otwiera cykl o Marcusie, członku tajnego stowarzyszenia Penitenzieri, Trybunału Sumienia, które zajmuje się wykrywanie prawdziwego zła i badaniem jego natury. W Trybunale dusz autor świetnie buduje atmosferę i rozgrywa emocje czytelników bez uciekania się do najtańszych fabularnych i językowych chwytów. Bezbłędnie wykorzystuje swój talent pisarski do budowania napięcia, dzięki któremu niezwykle trudno oderwać się od lektury. Co jest charakterystyczne, zresztą, dla wszystkich książek Donato Carrisiego. Niestety nie każda jego powieść jest dostępna w języku polskim. Zarówno La donna dei fiori di carta, jak i L’uomu del labirinto wciąż nie doczekały się polskiego przekładu.

Na wydanie kolejnego tomu cyklu pisarz potrzebuje trzech lat i tak w 2014 r. do księgarń trafia Łowca Dusz Donato Carrisiego. Po raz kolejny Marcus i Sandra Vega będą musieli połączyć swoje siły, aby zatrzymać falę rozlewającego się po Rzymie zła. Liczba sprzedanych na całym świecie egzemplarzy dobitnie świadczy o tym, że czytelnicy wciąż nie mają jeszcze dość historii z tymi bohaterami w roli głównej. Świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książki Donato Carrisi: ebooki i audiobooki.

Najnowszy tom serii pt.: Władca ciemności Donato Carrisi oddał w ręce czytelników na początku 2019 r. i ponownie wielbiciele jego prozy nie mieli prawa czuć się zawiedzeni. Władca ciemności to kolejny thriller pisarza, posiadający nie tylko wszystkie niezbędne składniki dobrej historii z dreszczykiem. Także forma, w której Donato Carrisi książki swoim odbiorcom serwuje, i tym razem, prezentuje się niezwykle smakowicie. To właśnie nie tylko pomysł na mroczne tajemnice, ale i mistrzowskie rzemiosło literackie pozwoliły pisarzowi sprzedać dotychczas ponad 2 mln swoich książek.

Donato Carrisi i Dziewczyna we mgle

Jednak największy rozgłos pisarzowi nie przyniosła żadna z powieści o Marcusie i Sandrze, a dość kameralny thriller o szesnastolatce zaginionej w niewielkiej górskiej miejscowości, gdzie pozornie nic się nie dzieje, a wszyscy mieszkańcy znają się na wylot. W powieści Dziewczyna we mgle Donato Carrisi nie konstruuje akcji, której zawrotne tempo wciska czytelnika w fotel, a mimo to czyta się tę książkę jednym tchem i z wypiekami na twarzy. Na kartach Dziewczyny we mgle Donato Carrisi nie żałuje, bowiem zaskoczeń i zmieniających wszystko szczegółów. Nic więc dziwnego, że w dość krótkim czasie powieść została zekranizowana. Filmowej adaptacji Donato Carrisi dokonał w sporej mierze samodzielnie, pisząc scenariusz, wybierając aktorów i reżyserując. Bez wątpienia jest to w pełni autorskie dzieło pisarza, którego wysiłki docenili nie tylko widzowie, ale i Włoska Akademia filmowa, przyznając za Dziewczynę we mgle Donato Carrisiemu nagrodę za najlepszy debiut reżyserski 2018 r.